Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Ocean Sciences - Wednesday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


OS4   Operational Oceanography and Data assimilation
  Oral Presentation / Lecture Room 2 / 08:30-12:00
OS5/6   Open Session on Marine Biogeochemical Cycles and SOLAS (including Outstanding Young Scientist Lecture) (co-listed in BG)
  Oral Presentation / Lecture Room D / 08:30-17:00
OS12/G2   Time Variable Gravity and its Syntheses with Altimetery, Hydrography, Modeling, Crustal deforamtion and Gravity Measurements (co-organized by G) (co-listed in HS)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
OS15   Small and Meso-Scale Processes and their Impact on the Large Scale
  Oral Presentation / Lecture Room 8 / 10:30-12:00
OS16   Variations in the Atlantic MOC - Causes and Consequences, Models and Observations
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
AS2.03   Basic Studies on Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers (General Session) (co-listed in OS & NP)
  Oral Presentation / Lecture Room 29 / 13:30-15:30
  Poster Presentation / Halls X/Y / 15:30-17:00
BG3.01   Coastal biogeochemistry and its response to anthropogenic perturbations: inputs, gas exchange, carbon and nutrient cycling (co-listed in OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 (N) / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
CL021   Past, Present and Future Changes in Ocean Circulation: Data and Models (co-listed in OS) (including Milutin Milankovitch Medal Lecture)
  Oral Presentation / Lecture Room 13 (F1) / 10:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 08:30-10:00
CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
GM8   Submarine erosion (co-listed in NH, OS & SSP)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GI2   Atmoshere, Ocean and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
GI3   Space Instrumentation (co-listed in AS, G, OS, PS & ST)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 13:30-15:00
NP3.03   Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization (co-listed in OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 15:30-17:00
NP6.05   Turbulence in the Atmosphere and Ocean (co-listed in AS & OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 10:30-12:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH