Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Geomorphology - Wednesday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


GM1   Glacial landscapes: implications for glacial processes, patterns and reconstructions (co-listed in CR)
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
GM6   Transient and longer term behaviour of rivers from catchment to basin scales
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GM7   Comparing and contrasting planetary landscapes and surface processes (co-listed in PS)
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
GM8   Submarine erosion (co-listed in NH, OS & SSP)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GM13   Challenges in geomorphological methods and techniques
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GM14   Landscape response to changing climate
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
NH3.09/GM15   The temporal dimension in landslide hazard assessment (co-organized by GM)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
GM17   Advances in aeolian geomorphology
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
GM18   Orogenesis - from the basins to the peaks
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
GM19   Recent developments in river sediment dynamics
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
GM20   Mountain rivers: from process understanding to river management and restoration
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GM23   Reconstructing the paleolandscape: available tools
  Poster Presentation / Hall A / 08:30-10:00
CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
HS19   Environmental flow and river restoration (joined session HS19 and HS24, co-listed in BG & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 15:30-17:00
HS26   Ecohydrology of rivers and floodplains: the active role of vegetation in river functioning (joined sessions HS25 and HS26) (co-listed in BG & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS45   Estimating sediment budgets identification of sources and sinks as well as pathways of sediment associated with pollutants in the river system (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 10:30-12:00
HS46   Erosion, sediment transport and deposition process assessment and mitigation (co-listed in GM & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 13:30-15:00
NH3.01   Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures (co-listed in GM) (co-sponsored by International Association Engineering Geology)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NH3.02   Landslides, ground-failures and mass movements induced by earthquakes and volcanic activity (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NH3.03   Slope movements in weathered materials: recognition, analysis, and hazard assessment (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NH3.07   Mechanics of Mass Flows (co-listed in GM)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NH3.08   Rock falls - Analysis, Simulation and Protection (co-listed in GM)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
SSS1   Soils and weathered rocks from microscopic to atomic scale. Towards a chronology of weathering processes (co-listed in BG, CL, CR, GMPV & GM) (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH