Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Soil System Sciences - Wednesday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


SSS1   Soils and weathered rocks from microscopic to atomic scale. Towards a chronology of weathering processes (co-listed in BG, CL, CR, GMPV & GM) (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
SSS16   Proteins, microbes and pathogens in soil and rhizosphere systems (co-listed in BG)
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
SSS20   Soil as a record of the past
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
BG1.09/SSS26   Biomineralization and bioweathering (co-organized by SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 (N) / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
BG4.04   Impacts of climate, atmospheric chemistry, and humans on the terrestrial carbon cycle (co-listed in SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 19 / 13:30-15:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS49   Urban impacts on soils and groundwater: From infiltration processes to integrated urban water management (co-listed in SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 23 (B) / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH