Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Hydrological Sciences - Wednesday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


HS1   Incorporating hydrological processes knowledge into catchment modeling at multiple spatial scales
  Oral Presentation / Lecture Room 25 (C) / 13:30-17:00
HS4/9   Hydrological modelling strategies across scales: Model parameterisation, comparison and ensembles
  Oral Presentation / Lecture Room 25 (C) / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
HS5   Low flow and drought estimation, propagation in the hydrologic cycle and forecasting (co-listed in AS & CL)
  Poster Presentation / Hall A / 08:30-10:00
HS7   Climate-soil-vegetation dynamics and their impacts on water balance and hydrological extremes (co-listed in AS, CL & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 23 (B) / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS14   Water Management in mountain basins (including environmental flow) (co-listed in CR)
  Poster Presentation / Hall A / 08:30-10:00
HS15   Integrating methods for water resources management
  Oral Presentation / Lecture Room 25 (C) / 10:30-12:00
HS19   Environmental flow and river restoration (joined session HS19 and HS24, co-listed in BG & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 15:30-17:00
HS26   Ecohydrology of rivers and floodplains: the active role of vegetation in river functioning (joined sessions HS25 and HS26) (co-listed in BG & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS45   Estimating sediment budgets identification of sources and sinks as well as pathways of sediment associated with pollutants in the river system (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 10:30-12:00
HS46   Erosion, sediment transport and deposition process assessment and mitigation (co-listed in GM & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 13:30-15:00
HS47   Regional Prediction of Hydrological Extremes at Ungauged Sites (co-listed in NH)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
HS49   Urban impacts on soils and groundwater: From infiltration processes to integrated urban water management (co-listed in SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 23 (B) / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
AS1.03   Observation, Prediction and Verification of Precipitation (General Session) (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 10 (E1) / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00 / 15:30-17:00
AS2.05   Interactions and Feedbacks between Land Ecosystems and Atmospheric Processes (co-listed in BG & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 29 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
BG4.03   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 (N) / 15:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 08:30-10:00
CL017   Land-atmosphere coupling in past, present and future climate (co-listed in AS, BG & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
CR7   Remote sensing of snow cover and sea ice (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 4 (H) / 08:30-10:00
NH2.02   Towards reduced uncertainty in flood risk analysis (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 16 (L) / 15:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
OS12/G2   Time Variable Gravity and its Syntheses with Altimetery, Hydrography, Modeling, Crustal deforamtion and Gravity Measurements (co-organized by G) (co-listed in HS)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
NP3.08   Scales and scaling in groundwater and surface hydrology (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 17:30-19:00
NP3.04   Geophysical Extremes: scaling aspects and modern statistical approaches (co-listed in AS, CL, HS & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 (N) / 17:30-19:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH