Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Tectonics and Structural Geology
Fold, Fractures and Shear Zones
Extensional Settings
Deformation and Rheology
Earthquake Phenomena
Plate Boundary Deformation
Subduction Zones
Orogenesis and Related Processes
Regional Geology
Topography of the Earth and Planets
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Tectonics and Structural Geology - Monday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


TS1.1   Quantitative Structural Geology: What does it tell us about the mechanics?
  Oral Presentation / Lecture Room 5 (I) / 08:30-12:00
TS1.4   Fluid-rock interaction and localization in shear zones
  Oral Presentation / Lecture Room 8 / 15:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 08:30-10:00
TS1.5   EMR (electromagnetic radiation) as applied to structural geology, active tectonics and geotechnical problems
  Poster Presentation / Halls X/Y / 08:30-10:00
TS1.6   The architecture, evolution and mechanical behaviour of fault systems in strike-slip and extensional settings
  Oral Presentation / Lecture Room 5 (I) / 13:30-19:00
TS5.1   Intraplate deformations and plate boundary conditions: observations and models
  Oral Presentation / Lecture Room 3 / 17:30-19:00
TS5.3   Erosion, sedimentation and landscape evolution at active ocean-continent subduction margins (co-listed in GD, GM & SSP)
  Oral Presentation / Lecture Room 8 / 08:30-15:00
TS5.4   Active and Recent Tectonics and Geodynamics of the Central - Eastern Mediterranean (co-listed in GD & SM)
  Oral Presentation / Lecture Room 3 / 11:15-17:00
TS7.1   Dynamics of orogenic wedges: Interactions between tectonics, surface processes and climate
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
TS7.2   Mountain Building Processes
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
TS7.3   Crustal evolution and orogenic processes from geochronology and thermochronology of detrital minearls
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
TS7.4   HP / UHP (ultrahigh-pressure) nappes: exhumation mechanisms and tectonic implications
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
TS7.5   Migmatites and granites: their spacial, temporal and causal relationships
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
GD12/G14   Kinematics and Geodynamics of the Mediterranean (co-organized by G) (co-listed in NH & TS)
  Oral Presentation / Lecture Room 3 / 08:30-11:15
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00 / 15:30-17:00
MPRG13   The extrapolation of lab data to nature (co-listed in GD, GMPV & TS)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH