Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Geomorphology - Monday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


GM1   Glacial landscapes: implications for glacial processes, patterns and reconstructions (co-listed in CR)
  Oral Presentation / Lecture Room 24 / 10:30-12:00
GM14   Landscape response to changing climate
  Oral Presentation / Lecture Room 24 / 13:30-15:15
GM17   Advances in aeolian geomorphology
  Oral Presentation / Lecture Room 24 / 08:30-10:00
GM18   Orogenesis - from the basins to the peaks
  Oral Presentation / Lecture Room 24 / 15:30-17:00
GM23   Reconstructing the paleolandscape: available tools
  Oral Presentation / Lecture Room 24 / 17:30-19:00
CR2   Open session on permafrost (co-listed in CL, GM & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 13:30-15:00
CR3   Applied geophysics in cryosperic sciences (co-listed in CL, GI, GM & SM)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 15:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
HS27   The hyporheic zone: where hydrology, chemistry and ecology meet (co-listed in BG & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 23 (B) / 15:30-17:30
NH1.03   Precipitation Remote Sensing with Applications in Hydrometeorology and Flood Forecasting (co-listed in AS & GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 17 (M) / 08:30-10:00
SSS2   Soil microfabrics and physical behaviour (co-listed in BG, GM & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
TS5.3   Erosion, sedimentation and landscape evolution at active ocean-continent subduction margins (co-listed in GD, GM & SSP)
  Oral Presentation / Lecture Room 8 / 08:30-15:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH