Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Climate: Past, Present, Future - Monday Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


CL001   Open Session on Climatology and Palaeoclimatology
  Oral Presentation / Lecture Room 13 (F1) / 08:30-17:00
CL005   Climate of the Polar Regions (co-listed in OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 17:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 15:30-17:00
CL027   (Sub)Arctic Ocean circulation and climate change - natural and anthropogenic forcing (co-listed in OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
CL028   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
AS1.12   Climate and Weather of the Sun-Earth System (co-listed in CL)
  Oral Presentation / Lecture Room 12 (E2) / 13:30-17:15
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
BG2.05   Integrating Neogene terrestrial vegetation records and models (co-listed in CL)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
CR12   Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-listed in NH & CL)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 08:30-12:00
CR2   Open session on permafrost (co-listed in CL, GM & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 13:30-15:00
CR3   Applied geophysics in cryosperic sciences (co-listed in CL, GI, GM & SM)
  Oral Presentation / Lecture Room 9 (P) / 15:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
GI2   Atmoshere, Ocean and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
  Oral Presentation / Lecture Room 2 / 15:30-19:00
HS51   Intercomparison of Rainfall Intensity Gauges (co-listed in AS & CL)
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
MPRG5   Magnetic records and climatic changes (co-listed in CL)
  Oral Presentation / Lecture Room 29 / 13:30-15:00
NP2.03   ENSO: Dynamics and predictability (co-listed in CL & OS)
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
ST5.8   Solar, heliospheric and external geophysical effects on ecosystems (co-listed in CL)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
SSP1   Open session on Sedimentology, Stratigraphy and Paleontology (co-listed in CL) (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture and Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
  Oral Presentation / Lecture Room 4 (H) / 10:30-19:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
SSP10   Raiding the Palaeozoic/Mesozoic sedimentary archive: investigating environmental change with multiple proxies (co-sponsored by IAS; co-listed in CL)
  Oral Presentation / Lecture Room 27 / 15:30-17:00
NP2.04   Dynamical systems theory and ULFV in the atmosphere (co-listed in AS, CL & OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 16 (L) / 17:30-19:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH