EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Hydrological Sciences
General Sessions
Precipitation and Climate
Hydrological Forecasting
Water Policy and Management
Erosion, Sedimentation and River Processes
Hydroinformatics
Ecohydrology, Wetlands and Estuaries
Unsaturated Zone Processes
Groundwater
Catchment Hydrology
Remote Sensing and Data Assimilation
Co-listed and Co-organised Sessions
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Hydrological Sciences - Tuesday Programme

IS8 - CR13/HS1.6/NH7.3   Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized by CR, HS & NH)
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
IS10 - G17/HS1.7/NH10.4   Ground Movement: Measurements, Subsurface Causes, and Interpretation (co-organized by G, HS & NH; co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 6 / 13:30-17:00
IS40 - NP3.04/HS1.8/NH10.5   Geophysical Extremes: scaling versus nonstationarity (co-organized by NP, HS & NH, co-listed in AS)
  Oral Presentation / Lecture Room 27 / 15:30-17:00
IS22 - HS2.1/NP1.05   Climate, Water and Health (co-organised by HS & NP)
  Oral Presentation / Lecture Room 29 / 08:30-15:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS5.1   Science for improved sediment and habitat management in aquatic ecosystems (co-listed in GM & SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 33 / 13:30-15:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS5.3   Sediment dynamics during extreme events
  Oral Presentation / Lecture Room 33 / 15:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS7.2   Lakes and Inland Seas under Anthropogenic Pressure and Climate Change
  Oral Presentation / Lecture Room 32 / 15:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS7.3   Wetland ecohydrology: interactions and feedbacks between water table, soil moisture, and vegetation (co-listed in BG)
  Oral Presentation / Lecture Room 33 / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
IS70 - GM6.1/HS7.5   Coasts and Estuaries (co-organized by GM & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS9.2   Subsurface assessment and characterisation of flow, transport, and fate using physical, chemical, and isotopic tools (co-listed SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 29 / 15:30-17:30
HS9.4   Fissured and karstified aquifers
  Oral Presentation / Lecture Room 32 / 08:30-10:00
HS9.6   Shallow and deep geothermal energy
  Oral Presentation / Lecture Room 32 / 13:30-15:00
HS9.7   Groundwater stochastic hydrology
  Oral Presentation / Lecture Room 32 / 10:30-12:30
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS10.1   The ungauged catchment problem - a benchmark assessment
  Oral Presentation / Lecture Room 31 / 15:30-17:15
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS10.2   Objective and process-based catchment classification as a tool for prediction in ungauged basins
  Oral Presentation / Lecture Room 31 / 13:30-15:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS10.3   Catchment structure and connectivity - observations, analysis and modelling (co-listed in BG, GM & SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 31 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
HS10.18   Linking catchment hydrological and biogeochemical processes across spatial scales
  Oral Presentation / Lecture Room 33 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
NH2.2   Flood risk and uncertainty (co-listed in GM & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 28 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
CR1   The International Polar Year 2007 - 2008 (co-listed in AS, BG, CL, HS & OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 13 / 17:30-19:30
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
GM5.6   Remote Sensing of Rivers: Methods, Applications, and Theory (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in the atmosphere and the climate (co-listed in AS, CL & HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 27 / 14:15-15:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH