EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Biogeosciences
Open Biogeoscience Session
Terrestrial Biogeosciences
Marine Biogeosciences
Earth System Science
Palaeo Biogeosciences
Geomicrobiology and Extreme Environments
Exobiology
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Biogeosciences - Thursday Programme

BG2.5   Peatlands and the carbon cycle
  Oral Presentation / Lecture Room 21 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / BG Area / 13:30-15:00
BG3.2   Biogeochemical Modeling of Land-Ocean Transition Systems (co-listed in OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 21 / 15:30-19:00
  Poster Presentation / BG Area / 13:30-15:00
BG3.5   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-listed in OS & NP)
  Oral Presentation / Lecture Room 21 / 13:30-15:00
  Poster Presentation / BG Area / 15:30-17:00
IS3 - BG4.2/CL45   Data/model interactions: the biological perspective of understanding past global changes, from Tertiary to present (co-organized by BG & CL)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 / 15:30-17:00
  Poster Presentation / BG Area / 13:30-15:00
BG6.5   Geomicrobiology: geochemical and molecular interactions between microbes, minerals and metals - from cells to environmental systems (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
  Oral Presentation / Lecture Room 20 / 08:30-15:00
  Poster Presentation / BG Area / 15:30-17:00
IS51 - PS2.2/BG7.4   Astrobiology, Mars and robotic exploration (co-organized by BG & PS)
  Oral Presentation / Lecture Room 11 / 15:30-19:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
OS4   Oceanography of semi-enclosed seas and regions of restricted exchange (co-listed in BG)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 15:30-17:00
HS8.7   Production, transport, and emission of trace gases from the vadose zone to the atmosphere (co-listed in BG)
  Oral Presentation / Lecture Room 33 / 15:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 17:30-19:00
SSP16   Paratethys - Mediterranean - Indopacific climatic, biotic and sedimentologic evolution (co-listed in BG, co-sponsored by IAS)
  Oral Presentation / Lecture Room 3 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 17:30-19:00
GI8   Instrumentation related to polar regions and the IPY (co-listed in AS, BG, CR & OS)
  Oral Presentation / Lecture Room 2 / 15:30-19:00
AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS)
  Oral Presentation / Lecture Room 10 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH