EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Geomorphology
General Sessions
Landscape Dynamics
Glacial/Periglacial Sessions
Weathering and Mass Wasting
Rivers/Fluvial Processes
Coastal and Marine Sessions
Aeolian Sessions
Man and Landscape
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Geomorphology - Friday Programme

GM1.5   Reduced Complexity Modelling in Geomorphology
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 08:30-10:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
GM4.1   Weathering - short-term processes and long-term rates (co-sponsored by EAG)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 13:30-15:00
  Poster Presentation / Hall A / 15:30-17:00
GM4.2   Soil erosion as a geomorphological process (co-listed in HS)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
IS17 - GM4.3/NH4.5   Mechanics of Mass Flows (co-organized by GM & NH)
  Oral Presentation / Lecture Room 18 / 15:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 13:30-15:00
IS6 - CL43/AS4.01/CR25/NH1.5/OS23   Rapid climate change (co-organized by CL, AS, CR, NH & OS; co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 26 / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 15:30-17:00
IS21 - HS1.3/NH2.8/NP3.11   Hydrological Extremes (co-organised by HS, NH & NP; co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 32 / 13:30-17:00
  Poster Presentation / Hall A / 10:30-12:00
NH4.4   Rainfall induced landslides and debris flows (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 17 / 08:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 13:30-15:00
GI11   Geophysical monitoring of near-surface: past, present and future (co-listed in G & GM)
  Poster Presentation / Halls X/Y / 10:30-12:00
CL32   Advances in Quaternary Geochronology (co-listed in GM)
  Oral Presentation / Lecture Room 14 / 10:30-12:00
  Poster Presentation / Halls X/Y / 15:30-17:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH