EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Days
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Splinter Meetings - Thursday Programme

SPM5   ILEWS - Integrated Landslide Early Warning systems
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 3 (Yellow Level) / 13:30-17:00
SPM8   EUROPICS
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 1 (Blue Level) / 15:30-19:00
SPM13   Effects of climate variability and trends on Venice and its lagoon
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 5 (Red Level) / 17:30-19:00
SPM14   MedCLIVAR SSG
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 3 (Yellow Level) / 08:30-12:00
SPM21   COST-735 Working Group 3
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 2 (Blue Level) / 15:30-19:00
SPM32   HS TC-UZ (Unsaturated Zone Group) Meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 6 (Red Level) / 12:00-13:30
SPM34   TRANSFER WP4 Meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 6 (Red Level) / 17:30-19:00
SPM37   WDMAM 2008 Team meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 3 (Yellow Level) / 17:30-20:00
SPM38   Meeting of the HS Sub-Division on Remote Sensing & Data Assimilation
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 5 (Red Level) / 12:00-13:30
SPM39   FLASH project
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 4 (Yellow Level) / 13:30-15:00
SPM43   ST9/SM25 Synergies in terrestrial and solar seismology: Working group
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 1 (Blue Level) / 13:30-15:00
SPM48   GDRE E-CANES
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 6 (Red Level) / 13:30-17:00
SPM53   ST9/SM25 Synergies in terrestrial and solar seismology: Continuation of oral session
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 5 (Red Level) / 10:30-12:00
SPM56   FLASH
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 4 (Yellow Level) / 15:30-17:00
SPM65   EUGO-Geophysical Oceanography project meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 4 (Yellow Level) / 17:30-19:00
SPM67   ExoMars PanCam meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 5 (Red Level) / 13:30-17:00
SPM72   Esonet SC meeting
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 4 (Yellow Level) / 08:30-12:00
SPM81   Continuous GPS at tide gauge stations
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 2 (Blue Level) / 12:00-13:30
SPM82   Infrasound within CTBT-ISS
  Oral Presentation / Splinter Meeting Room 1 (Blue Level) / 19:00-20:00

 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH