Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Hydrological Sciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
HS1   Hydroinformatics (co-listed in NH)
Convener:   Abrahart, R.
Co-Convener:   Shamseldin, A.; Solomatine, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS2   Estimation of soil moisture at the regional and global scale using field experiments, remote sensing and land surface modelling (co-listed in AS & CL) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   de Rosnay, P.
Co-Convener:   Wigneron, J.; van den Hurk, B.; Schwank, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3   Sustainable Catchment Management: Quantification of anthropogenic impacts on catchment hydrology and water quality (co-listed in BG)
Convener:   Fohrer, N.
Co-Convener:   Bouraoui, F.; Bormann, H.; Voltz, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS4   Incorporating hydrological processes knowledge into catchment modelling
Convener:   Freer, J.
Co-Convener:   Ludwig, R.; Uhlenbrook, S.; Montanari, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5   Partial differential equations of hydrology (co-listed in NP)
Convener:   Giudici, M.
Co-Convener:   Vogel, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS6   Tracing the runoff generation process - integrated experimental investigations from plot to catchment scales
Convener:   Kirnbauer, R.
Co-Convener:   Lischeid, G.; Holko, L.; Uhlenbrook, S.; Seibert, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7   Low flow and drought estimation methods (co-listed in CL)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Gustard, A.; Dalezios, N.; Mika, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8   Impacts of land use and management on flood generation (co-listed in NH)
Convener:   O'Connell, P.
Co-Convener:   Bronstert, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9   Modelling water and energy budgets from catchment to global scales (co-listed in AS, CL & OS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Rosbjerg, D.
Co-Convener:   Döll, P.; Jacob, D.; Kunstmann, H.; Roads, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10   Climate change impact on catchment hydrology - case studies - Poster only session (co-listed in CL)
Convener:   Toth, E.
Co-Convener:   Szolgay, J.; Balint, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11   Subsurface flow, solute transport, and energy processes: concepts, modelling, and observations
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Zechner, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS12   Subsurface assessment and characterisation: physical, chemical, and isotopic tools (co-listed in SSS, co-sponsored by IAEA)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Custodio, E.; Barth, J.; Gaye, C.; Negrel, P.; Weise, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS13   Aquifer management and remediation
Convener:   Karatzas, G.
Co-Convener:   Tucciarelli, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS14   Integrated water resources assessment (co-listed in SSS)
Convener:   Rappold, G.
Co-Convener:   van de Giesen, N.; Gordon, L.; Savenije, H.; de Jong, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS15   Tools, approaches and experiences in water resources management: The EU Water Framework Directive (co-sponsored by IAHS-ICWRS and HELP)
Convener:   Savenije, H.
Co-Convener:   Fohrer, N.; van der Zaag, P.; Bouraoui, F.; Bonnell, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS17   Ecohydrology of riparian zones and floodplains (co-listed in BG)
Convener:   Molnar, P.
Co-Convener:   Richards, K.; Hughes, F.; Brasington, J.; Tabacchi, E.; Meszaros, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS18   Storm related risk management in the urban environment (co-listed in NH)
Convener:   Aronica, G.
Co-Convener:   Maglionico, M.; Rauch, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Remote sensing in hydrology: space observations and field experiments (co-listed in AS & CL)
Convener:   Schmugge, T.
Co-Convener:   Su, Z.; Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS20   Long term monitoring of sediment yield and sediment discharge (co-listed in GM)
Convener:   Rickenmann, D.
Co-Convener:   McArdell, B.; Hanisch, C.; Zerling, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS21   Hillslope and catchment connectivity: dynamics, scale, evaluation and prediction (co-listed in BG)
Convener:   Bracken, L.
Co-Convener:   Kirkby, M.; Auzet, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS22   Hydrogeophysics - methods to identify properties and monitor processes governing water flow and solute transport in groundwater and vadose zones (co-listed in SSS)
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Yaramanci, U.; Ferre, T.; Kobr, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS23   Biological influence on hydrological and chemical processes in the unsaturated zone of soil (co-listed in BG)
Convener:   Hallett, P.
Co-Convener:   Lichner, L.; Seuntjens, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS24   Unsaturated zone flow and transport processes: from science to real world soil and water management (co-listed in SSS)
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Romano, N.; Vogel, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS25   Effective processes and parameter identification in the unsaturated zone
Convener:   Vrugt, J.
Co-Convener:   Cislerova, M.; Romano, N.; de Rooij, G.; Klik, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS26   Regional frequency analysis of hydrological extremes - Poster only session & Open Forum in a splinter meeting room (co-listed in NH)
Convener:   Castellarin, A.
Co-Convener:   Blöschl, G.; Montanari, A.; Rosbjerg, D.; Szolgay, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS27   Times series analysis in hydrology (co-listed in NP)
Convener:   Grimaldi, S.
Co-Convener:   Piccolo, D.; Koutsoyiannis, D.; Napolitano, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS28   Climate-soil-vegetation dynamics and their impacts on water balance and hydrological extremes (co-listed in AS & CL)
Convener:   Iacobellis, V.
Co-Convener:   Claps, P.; Sivapalan, M.; Montaldo, N.; Epstein, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS29   Hydrological modelling software demonstration - Poster only session
Convener:   Moussa, R.
Co-Convener:   Castellarin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS30   Hydrogeology of fissured and karstic aquifers
Convener:   Sauter, M.
Co-Convener:   Birk, S.; Zechner, E.; Gabrovsek, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS31   Transport of colloids and microorganisms in the unsaturated zone - Laboratory and field evidence, assessment and modelling (co-listed in BG)
Convener:   Baumann, T.
Co-Convener:   Jin, Y.; Totsche, K.; Keller, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS32   Quantification of structural error, parameter estimation and uncertainty assessment in groundwater and hydrological catchment modelling
Convener:   Bierkens, M.
Co-Convener:   Vrugt, J.; Gupta, H.; van Loon, E.; Madsen, H.; Guadagnini, A.; Seibert, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS33   Parameterisation strategies for distributed hydrological modelling across scales
Convener:   Moussa, R.
Co-Convener:   Madsen, H.; Chahinian, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS34   Dependence modelling in geosciences (co-listed in NP & Union Session)
Convener:   De Michele, C.
Co-Convener:   Salvadori, G.; Favre, A.; Mesiar, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS35   Space-time interpolation and analysis methods in catchment and groundwater hydrology (co-listed in NH)
Convener:   Krasovskaia, I.
Co-Convener:   Kupfersberger, H.; Leblois, E.; Parajka, J.; Bierkens, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Spatial patterns and analysis for water quality modelling at the catchment scale (co-listed in BG)
Convener:   Seibert, J.
Co-Convener:   Ludwig, R.; Zessner, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS37   Lakes and enclosed seas under anthropogenic pressure (co-listed in BG & OS)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS38   Stochastic rainfall models and their use in hydrological modelling (co-listed in AS)
Convener:   Burton, A.
Co-Convener:   Onof, C.; Burlando, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS39   Dryland hydrology (co-listed in GM)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Gallart, F.; Esteves, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS40   Open Session on Estuaries (co-listed in OS)
Convener:   Reeves, A.
Co-Convener:   Savenije, H.; Pietrzak, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS41   Erosion and sediment yield modelling at large basin scales (co-listed in GM)
Convener:   Westrich, B.
Co-Convener:   Cerdan, O.; Bathurst, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS43   Use of isotopes in river basin studies (co-sponsored by IAEA)
Convener:   Vitvar, T.
Co-Convener:   Uhlenbrook, S.; Holko, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS44   Hydrology and Water Resources in the Danube region (co-sponsored by the Austrian Hydrological Society)
Convener:   Kohnova, S.
Co-Convener:   Stanciu, P.; Balint, G.; Blöschl, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Mari, C.
Co-Convener:   Parker, D.; LLoyd, C.; Fink, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-land interaction (co-listed in BG & HS)
Convener:   Hasager, C.
Co-Convener:   Foken, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.08   Analysis and Characterization of Black Carbon in the Environment (co-listed in AS, HS, OS & SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Ball, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL19   Subsurface temperature signals of paleoclimate, fluid flow, and land-use changes (co-listed in HS & SSS)
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Safanda, J.; Gonzalez-Rouco, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR5   Mountain hydrology and climatology: present state and future scenarios (co-listed in HS)
Convener:   Hagg, W.
Co-Convener:   de Jong, C.; Lawler, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G1   Reference system stability, accuracy, and the presence of secular or seasonal signals (co-listed in CR & HS)
Convener:   Ray, J.
Co-Convener:   Altamimi, Z.; Schrama, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G3   Continental hydrology observed with GPS inversions, GRACE gravity and microwave remote sensing (co-listed in HS)
Convener:   Clarke, P.
Co-Convener:   Wagner, W.; van Dam, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.01   Global precipitation measurements and hydro-meteorological extremes.
Convener:   Anagnostou, E.
Co-Convener:   Oki, R.; Baptista, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.02   Radar and Satellite for monitoring and forecasting floods and droughts.
Convener:   Dietrich, S.
Co-Convener:   Chandrasekar, V.; Wagner, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.05   Diagnosis, modelling and forecasting of meteorological and hydrological hazards produced by extreme weather and climate change.
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.01   Hydrological Ensemble Prediction Experiment (HEPEX)
Convener:   Todini, E.
Co-Convener:   Schaake, J.; O'Connell, P.; Rudari, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.04   Debris Flows: mathematical modelling, laboratory and field tests
Convener:   McArdell, B.
Co-Convener:   Arattano, M.; Fracarollo, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.02   Natural and anthropogenic hazards in karst areas
Convener:   Parise, M.
Co-Convener:   Klimchouk, A.; Gunn, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH11.06   Data-driven and computational intelligence methods in flood forecasting
Convener:   Solomatine, D.
Co-Convener:   Abrahart, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.01   Scaling and Nonlinearity in the Hydrological Cycle (co-listed in HS)
Convener:   De Michele, C.
Co-Convener:   Veneziano, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS4   Functional role of the dissolved organic carbon (DOC) in soil and aquatic systems (co-listed in BG & HS)
Convener:   Zsolnay, Á.
Co-Convener:   Miano, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS5   Seasonal and spatial variation in soil and sediment redox conditions; consequenes for trace element mobility (co-listed in BG, HS & SSP)
Convener:   Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS8   Soil water repellency: origin, environmental controls and hydrological impacts (co-listed in GM & HS)
Convener:   Doerr, S.
Co-Convener:   Ritsema, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS9   Quantification of soil structure and soil porosity changes caused by natural and anthropogenic affects (co-listed in HS)
Convener:   Pagliai, M.
Co-Convener:   Horn, R.; Gerke, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS10   Soil water erosion on rural areas (co-listed in HS)
Convener:   Cerda, A.
Co-Convener:   Poesen, J.; Imeson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.01   Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener:   Arattano, M.
Co-Convener:   Lollino, G.; Itakura, Y.; Marchi, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH