EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSP1   Open session on Sedimentology, Stratigraphy and Palaeontology - Posters only (co-listed in CL)
Convener:   Smit, J.
Co-Convener:   Reijmer, J.; Samankassou, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP2   Sedimentary cyclicity in basinal deposits: possible mechanisms (co-sponsored by IAS)
Convener:   Reijmer, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP3   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP4   3-d modelling of sedimentary Systems
Convener:   Kukla, P.
Co-Convener:   Aigner, T.; Borgomano, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP5/BG8   Microbial Carbonates (co-sponsored by IAS and co-organized by BG)
Convener:   McKenzie, J.
Co-Convener:   Vasconcelos, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6   Submarine Mass Movements and Their Consequences (co-listed in NH)
Convener:   Urgeles, R.
Co-Convener:   Locat, J.; Mienert, J.; Solheim, A.; Krastel, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP7   Cenozoic basin evolution and uplift of the Paratethys basin system (co-listed in TS)
Convener:   Wagreich, M.
Co-Convener:   Harzhauser, M.; Mandic, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8/CL43/CL33   Closing the gap between geological data and numerical modelling / Oxygen-18 in climate models, observations and palaeo-data (co-organized by CL)
Convener:   Flecker, R.
Co-Convener:   Krijgsman, W.; Paul, A.; Hoffmann, G.; Schmidt, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP10   Modelling subaqueous gravity flow processes and their deposits
Convener:   Luthi, S.
Co-Convener:   Baas, J.; Mulder, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12/BG9   New proxies in sedimentary geochemistry (co-organized by BG, co-listed in IG & CL)
Convener:   Eisenhauer, A.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Nägler, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14/CL44   Palaeoceanographic and palaeoclimatic change during the Palaeozoic, Mesozoic and Cenozoic: sedimentological, palaeontological, geochemical and modelling perspectives (co-organized by CL; co-sponsored by IAS)
Convener:   Jarvis, I.
Co-Convener:   Immenhauser, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP16/CL45   Climate events recorded in speleothems (co-organized by CL) (co-listed in IG)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Cheng, H.; Fleitmann, D.; Genty, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/BG11/CL47   Environmental perturbations during the Palaeozoic-Mesozoic interval: Organic geochemical and palynological proxies (co-organized by BG & CL)
Convener:   Heimhofer, U.
Co-Convener:   Goetz, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP18   Paleo-environmental indicators in carbonate systems (co-sponsored by IAS)
Convener:   Mutti, M.
Co-Convener:   Samankassou, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP20   Epeiric shelves - geochemistry, sedimentology, paleohydrology (co-sponsored by IAS)
Convener:   Pratt, B.
Co-Convener:   Aurell, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP21   Reconstructing the Cretaceous World: Integration of data from the Boreal, Tethys, deep sea and the continents (co-listed in CL)
Convener:   Steuber, T.
Co-Convener:   Mutterlose, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP22   Understanding the linkages of geosphere and biosphere evolution during Cenozoic and Mesozoic times (co-sponsored by IAS)
Convener:   Herrle, J.
Co-Convener:   Erba, E.; Weissert, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP23   The Messinian desiccation of the Mediterranean Sea, its causes, phenomena and consequences (co-listed in CL & TS)
Convener:   Mart, Y.
Co-Convener:   Gorini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.2/SSP24   Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity: EUROMARGINS open session (co-organized by SSP) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI9   Down hole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, GMPV, PS, SSP & SSS)
Convener:   Gaillot, P.
Co-Convener:   Celerier, B.; Brewer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM3   Seafloor Expression of Tectonic & Geomorphic Processes (co-listed n OS, SSP & TS)
Convener:   Hillier, J.
Co-Convener:   Mitchell, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL16/GD14   East African geodynamics, climate and evolution (co-organized with GD) (co-listed in TS & SSP)
Convener:   Trauth, M.
Co-Convener:   Christensen, B.; Glasmacher, U.; Koehn, D.; Maslin, M.; Rümpker, G.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL1   Organic Carbon-Rich Marine Sediments Past, Present and Future : Oceans and Climate Feedbacks (co-listed in BG & SSP)
Convener:   Negri, A.
Co-Convener:   Ferretti, A.; Storch, P.; Meyers, P.; Wagner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil as a record of the past
Convener:   Carnicelli, S.
Co-Convener:   Davidson, D.; Courty, M.; Pustovoytov, K.; Durand, N.; Kühn, P.; Deckers, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL34   Aeolian dust as a player and recorder of environmental change (co-listed in GM & SSP, co-sponsored by IAS)
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Prins, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG05   Paleomagnetism, Climate and Environmental magnetism (co-listed in CL and SSP)
Convener:   Thouveny, N.
Co-Convener:   Williamson, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11   Fissured and karstified aquifers (co-listed in IG)
Convener:   Maloszewski, P.
Co-Convener:   Birk, S.; Gabrovsek, F.; Sauter, M.; Zechner, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP, OS & CL)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.01/CL48   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-organized by CL) (co-listed in SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.09/CL49   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-organized by CL) (co-listed in CR & SSP) (including Outstanding Young Scientists & Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lectures)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Turk, D.; Ridgwell, A.; Mollenhauer, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GMPV20/BG5.10   Mineral properties and behaviour: the European Mineral Sciences Initiative (EuroMinScI) open session (including the EMU Research Excellence Medal Lecture) (co-organized by BG) (co-listed in CR, NP, SSP)
Convener:   Winkler, B.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.07   Turbulence and dispersion in particle-laden geophysical flows: theory and models (co-listed in HS & SSP)
Convener:   Cencini, M.
Co-Convener:   Lanotte, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH