Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Union Symposia - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
US1   Union Medal Lectures
Convener:   Ludden, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US2   Geosciences in Africa (co-listed in GD)
Convener:   Ludden, J.
Co-Convener:   Muhongo, S.; Ledru, P.; de Wit, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US3   The International Polar Year 2007-2008: The Emerging Framework
Convener:   Ellis-Evans, C.
Co-Convener:   Carlson, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US4   Better, or best, practices for Virtual Observatories and Distributed Data Systems
Convener:   Fox, P.
Co-Convener:   Bentley, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US5   Topography of the Earth and Planets (co-sponsored by ILP) (co-listed in G, GM, SM & TS) (by invitation only)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US6/NP1.01   Nonlinear Processes: Advances and Challenges in Geosciences (including Lewis Frey Richardson Medal Lecture) (invited papers only) (co-organized by NP)
Convener:   Schertzer, D.
Co-Convener:   Lovejoy, S.; Redondo, J.; Timmermann, A.; Toth, Z.; von Hardenberg, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US7   Nicholas Shackleton Memorial Symposium
Convener:   Ganssen, G.
Co-Convener:   Ludden, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ST0/PS0   Plasma processes at Earth and other solar system bodies: One of the nine (co-organized by PS and co-listed in US) (including Hannes Alfvén and Julius Bartels Medal Lecture)
Convener:   Pulkkinen, T.
Co-Convener:   Grande, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9.1/G15/GM25/SM18   Topography of the Earth and Planets - Part A: from the deep Earth and planetary interiors to the surface (co-organized by G, GM & SM) (co-listed in US)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH