Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSP1   Open session on Sedimentology, Stratigraphy and Paleontology
Convener:   Immenhauser, A.
Co-Convener:   Jacobs, P.; Steuber, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP2   Shallow to Deep-Water Marine Carbonate Systems
Convener:   Reijmer, J.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Samankassou, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP5   Neogene basins of Southern Spain (co-listed in TS)
Convener:   Fortuin, A.
Co-Convener:   Mather, A.; Braga, J.; Brachert, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6/TS23   Geodynamics, sedimentary evolution, and landscape development of the Pannonian - Carpathians domain (co-organized by TS)
Convener:   Nádor, A.
Co-Convener:   Matenco, L.; Bada, G.; Sacchi, M.; Cloetingh, S.; Horvath, F.; Dinu, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8   Diagenesis of carbonate and siliciclastic systems
Convener:   Worden, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP9   Cave Sediments (co-listed in CL)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Vonhof, H.; Frisia, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US4   EUROMARGINS dynamic processes - keynote lecture session (co-organized by SSP & TS) (co-listed in BG)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Cloetingh, S.; Boetius, A.; Canals, M.; Freiwald, A.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP10   Sedimentary systems from source to sink (Results of EU projects EUROdelta, EuroSTRATAFORM and Promess)
Convener:   Weaver, P.
Co-Convener:   Berne, S.; Trincardi, F.; van Weering, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP11/TS1   EUROMARGINS: The Eduard Suess Session on Processes shaping Margin Systems
Convener:   Henriet, J.
Co-Convener:   Canals, M.; Cloetingh, S.; Foucher, J.; McKenzie, J.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14/MPRG13   Cyclostratigraphy and magnetostratigraphy (co-organised by MPRG)
Convener:   Abdul Aziz, h.
Co-Convener:   Garces, M.; Hilgen, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP16   Event stratigraphy: major convulsions, 'verneshot events' and major impacts
Convener:   Smit, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP19   Ocean Gateways (co-listed in CL)
Convener:   Sarnthein, M.
Co-Convener:   Tiedemann, R.; Kinkel, H.; Nürnberg, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP23   Geoinformatics in Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Convener:   Klump, J.
Co-Convener:   Huber, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP24   From black shales to oceanic red beds in the Cretaceous - IGCP 463 and IGCP 494
Convener:   Wagreich, M.
Co-Convener:   Wendler, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP25   Lake systems: sedimentary archives of climate change and tectonics (co-listed in CL)
Convener:   De Batist, M.
Co-Convener:   Chapron, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   The radiation of marine microplankton in the Mesozoic and Cenozoic (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mutterlose, J.
Co-Convener:   Spezzaferri, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP27   Dynamics of intra-continental basins -- from extension to inversion
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.; Schulte, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.04   Environmental impacts of biofilms, stromatolites and algal mats: from microbes to ecosystems (co-listed in OS & SSP) (co-sponsored by ISME)
Convener:   Battin, T.
Co-Convener:   Cohen, Y.; Decho, A.; Stal, L.; Wagner, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.07   Cycles of trace elements and their isotopes in a changing ocean (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Rutgers van der Loeff, M.
Co-Convener:   Henderson, G.; Jeandel, C.; Francois, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.08   Methods, tools and strategies for biogeochemical investigation of chemosynthetic deep water systems (co-listed in SSP)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   German, C.; Boetius, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL1   Open Session on Climatology and Palaeoclimatology (co-listed in SSP)
Convener:   Ganssen, G.
Co-Convener:   Rousseau, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL22   Decadal to millennial scale variability during the Pleistocene and Holocene (co-listed in SSP)
Convener:   Rohling, E.
Co-Convener:   Hajdas, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL25   Aeolian dust as a player and recorder of environmental change (co-listed in SSP)
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Prins, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL26   Biogenic Opal and the Reconstruction of Paleonenvironmental Conditions of Land and Sea (co-listed in BG, OS & SSP)
Convener:   Abelmann, A.
Co-Convener:   De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM9   Submarine erosion (co-listed in SSP, NH & OS)
Convener:   Mitchell, N.
Co-Convener:   Urgeles, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI5   Downhole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, PS, SSP & VPG)
Convener:   Celerier, B.
Co-Convener:   Brewer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS5   Seasonal and spatial variation in soil and sediment redox conditions; consequenes for trace element mobility (co-listed in BG, HS & SSP)
Convener:   Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS25   Deformation of soft sediment: interactions between gravity, compaction and tectonic stresses (co-listed in SSP)
Convener:   Storti, F.
Co-Convener:   Vannucchi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH