EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Tectonics and Structural Geology
Earthquake Phenomena
Ductile Deformation and Metamorphism
Tectonics and Magmatism
Structural Inheritance and Reactivation
Regional Geology and Tectonics
Other Sessions
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Tectonics and Structural Geology - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
TS0   Open session
Convener:   Ranero, C.
Co-Convener:   Storti, F.; Vannucchi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.1   The strengths and challenges of analogue and numerical models (co-listed in GD)
Convener:   Buiter, S.
Co-Convener:   Schreurs, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.2   Quantitative Structural Geology: Comparison of model results with natural examples
Convener:   Grasemann, B.
Co-Convener:   Schmid, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.1   Faulting in carbonate rocks: new insights on deformation mechanisms, petrophysics, and fluid flow properties
Convener:   Tondi, E.
Co-Convener:   Agosta, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.3   Controls on the 3D Orientation of Brittle Fractures: Integrating Theory with Field & Laboratory Measurements
Convener:   Healy, D.
Co-Convener:   Borja, R.; Jones, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.4   Absolute dating of the brittle deformation (co-listed in IG)
Convener:   Garcia, S.
Co-Convener:   Arnaud, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM22/MPRG18 /TS3.1   Physics and Mechanics of Earthquakes and Faulting (co-organized by MPRG & TS)
Convener:   Schmittbuhl, J.
Co-Convener:   Mair, K.; Di Toro, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.2   Seismogenic coupling zones - state and processes
Convener:   Krawczyk, C.
Co-Convener:   Rietbrock, A.; Ranero, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.3/NH4.4   Earthquake Geology (co-organized by NH)
Convener:   Caputo, R.
Co-Convener:   Pavlides, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.1   Deformation processes: microstructures, textures, rheology (co-listed in MPRG)
Convener:   Stunitz, H.
Co-Convener:   Heilbronner, R.; de Bresser, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.1   Failed vs. successful rifts: mechanisms for rift evolution
Convener:   Van Wijk, J.
Co-Convener:   Corti, G.; Meyer, R.; Mauduit, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.2/SSP24   Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity: EUROMARGINS open session (co-organized by SSP) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS6.1   Continental and oceanic wrench systems from top to bottom
Convener:   Teyssier, C.
Co-Convener:   Whitney, D.; Brocard, G.; Storti, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.1   Orogen-basin coupling in intracontinental orogenic setting
Convener:   Neubauer, F.
Co-Convener:   Liu, Y.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.2   Arc-continent collision orogens (including Stephan Mueller Medal Lecture)
Convener:   Brown, D.
Co-Convener:   Huang, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.3   Material transfer at convergent margins
Convener:   Kukowski, N.
Co-Convener:   Willett, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.5   The tectonics and dynamics of subduction: from shallow to deep processes
Convener:   Phipps Morgan, J.
Co-Convener:   Vannucchi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.1   Tectonics and magmatism: Interactions from the grain- to the orogen-scale
Convener:   Rosenberg, C.
Co-Convener:   Berger, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.3   Tectonics and magmatism during continental rifting and break-up
Convener:   Perez-Gussinye, M.
Co-Convener:   Huismans, R.; Shillington, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.4/GD06.1/GMPV16   Structure and Dynamics of Mid-Ocean Ridges (co-organized by GD & GMPV)
Convener:   Briais, A.
Co-Convener:   Morris, A.; FONTAINE, F.; Chavagnac, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.5/GD06.2/GMPV17   Tracing hydrothermal circulation at Mid-ocean ridges using geochemistry, geophysics and modelling
Convener:   Chavagnac, V.
Co-Convener:   FONTAINE, F.; Briais, A.; Morris, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9.1   The influence of pre-existing structures upon the development and evolution of geological architectures
Convener:   Holdsworth, R.
Co-Convener:   Clifton, A.; Bergh, S.; McCaffrey, K.; Wilson, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.1   Linking geodynamic processes in southern Africa: a System Earth approach
Convener:   Ritter, O.
Co-Convener:   Trumbull, R.; Uenzelmann-Neben, G.; Combrinck, L.; Neben, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.2   Tectonic evolution of Tethys in the Eastern Mediterranean Region
Convener:   KOLLER, F.
Co-Convener:   PARLAK, O.; Robertson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.3   Middle East Basins Evolution
Convener:   Barrier, E.
Co-Convener:   Gaetani, M.; Stephenson, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.4   Alpine Geology: Information and inspiration from the best studied orogen of the world
Convener:   Bertotti, G.
Co-Convener:   Schmid, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.5/GD12/SM19   Geodynamics, kinematics and crustal tectonics of the African/Arabian/Eurasian collision zone in the eastern Mediterranean/northern Arabian region (co-organized by GD & SM)
Convener:   van Hinsbergen, D.
Co-Convener:   Agard, P.; Tirel, C.; Edwards, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.6   Active Tectonics of the Circum-Adriatic Region
Convener:   Cunningham, D.
Co-Convener:   Vittori, E.; Piccardi, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD11   Kinematics and Geodynamics of the Central and Western Mediterranean (co-listed in TS, G & NH)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   Faccenna, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL16/GD14   East African geodynamics, climate and evolution (co-organized with GD) (co-listed in TS & SSP)
Convener:   Trauth, M.
Co-Convener:   Christensen, B.; Glasmacher, U.; Koehn, D.; Maslin, M.; Rümpker, G.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD01   Geodynamics and Geochemistry of the Early Earth (co-listed in TS & GMPV)
Convener:   van Hunen, J.
Co-Convener:   Samuel, H.; Parman, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GMPV6   Volcano-Tectonics (Co-listed in TS)
Convener:   Gudmundsson, A.
Co-Convener:   Acocella, V.; Vinciguerra, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP3   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP7   Cenozoic basin evolution and uplift of the Paratethys basin system (co-listed in TS)
Convener:   Wagreich, M.
Co-Convener:   Harzhauser, M.; Mandic, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG03   Paleomagnetism in orogenic systems (co-listed in TS)
Convener:   besse, j.
Co-Convener:   Dinares-Turell, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM3   Seafloor Expression of Tectonic & Geomorphic Processes (co-listed n OS, SSP & TS)
Convener:   Hillier, J.
Co-Convener:   Mitchell, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG17   Strain localization in rocks (co-listed in TS)
Convener:   de Bresser, H.
Co-Convener:   Dresen, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scale, Scaling, and nonlinearity in Solid Earth (co-listed in GMPV, NH, SSS & TS)
Convener:   Cheng, Q.
Co-Convener:   Gaonac'h, H.; Tarquis, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH