Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Geomorphology - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
GM1   Glacial erosion, landscape evolution and global change (co-listed in CR)
Convener:   Swift, D.
Co-Convener:   sugden, D.; Stroeven, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2   Down from the mountains: quantifying erosion and its forcing
Convener:   Densmore, A.
Co-Convener:   Hovius, N.; Ivy-Ochs, S.; Brown, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4   Climatic and tectonic controls on the Earth's weathering system (co-listed in CL & VGP) (co-sponsored by EAG)
Convener:   von Blanckenburg, F.
Co-Convener:   Burton, K.; Gislason, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5   Late Cenozoic erosion and sedimentation: climate change or tectonics?
Convener:   Sinclair, H.
Co-Convener:   van der Beek, P.; Schlunegger, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM6   Response times in landscape evolution
Convener:   Castelltort, S.
Co-Convener:   Allen, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM7   The Bedrock Incision Problem: assumptions and actualities
Convener:   Jansen, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM8   Comparing and contrasting planetary landscapes and surface processes (co-listed in PS)
Convener:   Gupta, S.
Co-Convener:   Muller, J.; Blumberg, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM9   Submarine erosion (co-listed in SSP, NH & OS)
Convener:   Mitchell, N.
Co-Convener:   Urgeles, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM10   Landscapes in the lab - experimental geomorphology, from erosion to deposition
Convener:   Lague, D.
Co-Convener:   Postma, G.; Dominguez, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM11   Hunting for active tectonic signals in plate interior geomorphology (co-listed in TS)
Convener:   Dewez, T.
Co-Convener:   Ellis, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM14   Landslide geomorphology in a changing environment
Convener:   Crozier, M.
Co-Convener:   Glade, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM15   Reduced-complexity, physically-based geomorphological modelling for catchment and river management
Convener:   Richards, K.
Co-Convener:   Brasington, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM16   Challenges in geomorphological methods and techniques
Convener:   Glade, T.
Co-Convener:   Lang, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM19   Climatic and human controlled fluvial geomorphology
Convener:   Vandenberghe, J.
Co-Convener:   Bridgland, D.; Vanacker, V.; Govers, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI5   Downhole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, PS, SSP & VPG)
Convener:   Celerier, B.
Co-Convener:   Brewer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS20   Long term monitoring of sediment yield and sediment discharge (co-listed in GM)
Convener:   Rickenmann, D.
Co-Convener:   McArdell, B.; Hanisch, C.; Zerling, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS39   Dryland hydrology (co-listed in GM)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Gallart, F.; Esteves, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS41   Erosion and sediment yield modelling at large basin scales (co-listed in GM)
Convener:   Westrich, B.
Co-Convener:   Cerdan, O.; Bathurst, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.01   Global precipitation measurements and hydro-meteorological extremes.
Convener:   Anagnostou, E.
Co-Convener:   Oki, R.; Baptista, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.01   Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener:   Arattano, M.
Co-Convener:   Lollino, G.; Itakura, Y.; Marchi, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.02   Large slope instabilities: from dating, triggering and evolution modelling to hazard assessment
Convener:   Crosta, G.
Co-Convener:   Clague, J.; Evans, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.03   Rainfall induced landslides and debris flows
Convener:   Crosta, G.
Co-Convener:   Cannon, S.; Frattini, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.04   Debris Flows: mathematical modelling, laboratory and field tests
Convener:   McArdell, B.
Co-Convener:   Arattano, M.; Fracarollo, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.06   Landslides, ground-failures, mass movements, and meltwater: hazards from earthquakes and volcanoes
Convener:   Keefer, D.
Co-Convener:   Wasowski, J.; Del Gaudio, V.; Thouret, J.; Palacios, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.07   Slope movements in weathered materials: recognition, analysis, and hazard assessment
Convener:   Calcaterra, D.
Co-Convener:   Parise, M.; Lacerda, W.; Ollier, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.11   Terrain analysis using DTM and landslides (Poster Only Session)
Convener:   Jaboyedoff, M.
Co-Convener:   Couture, R.; Derron, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.02   Mass movements in volcanic terrains and hazard implications
Convener:   Hürlimann, M.
Co-Convener:   van Wyk de Vries, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH7.02   Snow alavanche formation and dynamics
Convener:   Naaim, M.
Co-Convener:   Schweizer, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.02   Flood and landslide risk modelling, uncertainty and decision making
Convener:   Reichenbach, P.
Co-Convener:   Aronica, G.; Guzzetti, F.; Wieczorek, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS8   Soil water repellency: origin, environmental controls and hydrological impacts (co-listed in GM & HS)
Convener:   Doerr, S.
Co-Convener:   Ritsema, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10   Feedback processes between landform evolution and lithosphere deformation (orogenic and intraplate settings) - what drives which? (co-listed in GM)
Convener:   Willett, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS19   4D topographic evolution in Europe: Uplift, subsidence and see level rise (TOPO-EUROPE) (co-listed in GD & GM)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Negendank, J.; Bada, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH