Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSP1   Open session on Sedimentology, Stratigraphy and Paleontology (co-listed in CL) (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture and Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
Convener:   Smit, J.
Co-Convener:   Reijmer, J.; Samankassou, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6   New proxies in sedimentary geochemistry (co-listed in CL)
Convener:   Eisenhauer, A.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Nägler, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8   Eurostrataform and Promess : Strata formation across European continental margins
Convener:   Berne, S.
Co-Convener:   Weaver, P.; van Weering, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP9   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP10   Raiding the Palaeozoic/Mesozoic sedimentary archive: investigating environmental change with multiple proxies (co-sponsored by IAS; co-listed in CL)
Convener:   Jarvis, I.
Co-Convener:   Montanez, I.; Jenkyns, H.; Immenhauser, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP11   Authigenic minerals: sedimentology, geochemistry, origins, distribution and applications (co-sponsored by IAS)
Convener:   Jarvis, I.
Co-Convener:   Föllmi, K.; Glenn, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12   Environmental Micropalaeontology - Monitoring past and present environmental perturbations using micro-organisms/fossils (co-listed in BG & CL)
Convener:   Spezzaferri, S.
Co-Convener:   Jorissen, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP13/CL041   Speleothem Chronology and Climate Archives (co-organized by CL)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Mangini, A.; Cheng, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14/CL042   Lake systems: sedimentary archives of climate change and tectonics (co-organized by CL)
Convener:   De Batist, M.
Co-Convener:   Chapron, E.; Loutre, M.; Fagel, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP16   Focused fluid flow systems in continental margins
Convener:   Berndt, C.
Co-Convener:   Planke, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/TS2.4   EUROMARGINS open session: Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity (co-organized by TS) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Faleide, J.; Foucher, J.; Boetius, A.; Canals, M.; Comas, M.; Déverchčre, J.; Dullo, W.; Schneider, R.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP19   Submarine Mass Movements and their Consequences (co-listed in NH)
Convener:   Locat, J.
Co-Convener:   Urgeles, R.; Mienert, J.; Solheim, A.; Krastel, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP21   Geoinformatics and Information Management in Stratigraphy, Sedimentology & Paleontology
Convener:   Klump, J.
Co-Convener:   Lehnert, K.; Huber, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP24/MPRG6   EARTHTIME: Calibrating Earth's History via astronomic, magneto-biostratigraphic and geochronologic timescales (co-listed in CL) (including Petrus Peregrinus Medal Lecture)
Convener:   Schaltegger, U.
Co-Convener:   Bucher, H.; Parrish, R.; Kuiper, K.; Muttoni, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   Cenozoic basin evolution and uplift of the Eastern Alps and the Pannonian basin (co-listed in TS)
Convener:   Wagreich, M.
Co-Convener:   Harzhauser, M.; Sztanó, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP27   The Messinian desiccation of the Mediterranean Sea, its causes, phenomena and consequences (co-listed in CL & TS)
Convener:   Mart, Y.
Co-Convener:   Gorini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP28   Applied Palynology
Convener:   Goetz, A.
Co-Convener:   Feist-Burkhardt, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP & OS)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.08   Methods, tools and strategies for biogeochemical interactions studies in reducing deep-sea environments (co-listed in SSP)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   German, C.; Boetius, A.; Bach, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL044   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-listed in BG, CR & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Avril, B.; Eisenhauer, A.; Bradshaw, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM8   Submarine erosion (co-listed in NH, OS & SSP)
Convener:   Mitchell, N.
Co-Convener:   Krastel, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI5   Down hole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, GMPV, PS & SSP)
Convener:   Gautier, S.
Co-Convener:   Celerier, B.; Brewer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
Convener:   Zechner, E.
Co-Convener:   Elliot, T.; Vrugt, J.; Cislerova, M.; de Rooij, G.; Romano, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Hydrogeology of fissured and karstic aquifers (co-listed in SSP)
Convener:   Birk, S.
Co-Convener:   Sauter, M.; Zechner, E.; Gabrovsek, F.; Maloszewski, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.3   Erosion, sedimentation and landscape evolution at active ocean-continent subduction margins (co-listed in GD, GM & SSP)
Convener:   Proust, J.
Co-Convener:   Lamarche, G.; Pettinga, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.6/MPRG1   Asian geodynamics, plateau uplift and paleoclimatic implications; constraints from tectonics, sedimentology and paleomagnetism (co-organized by MPRG) (co-listed in SSP)
Convener:   Dupont-Nivet, G.
Co-Convener:   van der Woerd, J.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH