Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Soil System Sciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSS1   Micromorphology of weathering and mineral neoformation in soils and regoliths (co-listed in VGP)
Convener:   Stoops, G.
Co-Convener:   Verrecchia, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Micromorphology of soil- and palaeosoil development (co-listed in CL & CR)
Convener:   Terribile, F.
Co-Convener:   Khn, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS3   Reactive mineral surfaces in soil clay fractions - their role in pedology, ecology and technology (co-listed in VGP)
Convener:   Dohrmann, R.
Co-Convener:   Kleber, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS4   Functional role of the dissolved organic carbon (DOC) in soil and aquatic systems (co-listed in BG & HS)
Convener:   Zsolnay, .
Co-Convener:   Miano, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS5   Seasonal and spatial variation in soil and sediment redox conditions; consequenes for trace element mobility (co-listed in BG, HS & SSP)
Convener:   Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS6   From soil genome to soil proteomics (co-listed in BG)
Convener:   Nannipieri, P.
Co-Convener:   Insam, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS7   Phytoremediation of polluted soils
Convener:   Bech, J.
Co-Convener:   Trapp, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS8   Soil water repellency: origin, environmental controls and hydrological impacts (co-listed in GM & HS)
Convener:   Doerr, S.
Co-Convener:   Ritsema, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS9   Quantification of soil structure and soil porosity changes caused by natural and anthropogenic affects (co-listed in HS)
Convener:   Pagliai, M.
Co-Convener:   Horn, R.; Gerke, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS10   Soil water erosion on rural areas (co-listed in HS)
Convener:   Cerda, A.
Co-Convener:   Poesen, J.; Imeson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS12   Recycling of organic wastes in soils: biogeochemical and environmental issues (co-listed in BG)
Convener:   Ciavatta, C.
Co-Convener:   Polo, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Mari, C.
Co-Convener:   Parker, D.; LLoyd, C.; Fink, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.08   Analysis and Characterization of Black Carbon in the Environment (co-listed in AS, HS, OS & SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Ball, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.01   Biodiversity and biogeochemistry in terrestrial and semiterrestrial ecosystems (co-listed in CL, OS & SSS)
Convener:   Zechmeister-Boltenstern, S.
Co-Convener:   Kampichler, C.; Freibauer, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.02   Soil erosion and landscape scale carbon dynamics (co-listed in SSS)
Convener:   Quinton, J.
Co-Convener:   Lobb, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03/NP6.04   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-organized by NP) (co-listed in SSS)
Convener:   Berdalet, E.
Co-Convener:   Piera, J.; Marrase, C.; Provenzale, A.; Richards, K.; Battin, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL19   Subsurface temperature signals of paleoclimate, fluid flow, and land-use changes (co-listed in HS & SSS)
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Safanda, J.; Gonzalez-Rouco, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS12   Subsurface assessment and characterisation: physical, chemical, and isotopic tools (co-listed in SSS, co-sponsored by IAEA)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Custodio, E.; Barth, J.; Gaye, C.; Negrel, P.; Weise, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS14   Integrated water resources assessment (co-listed in SSS)
Convener:   Rappold, G.
Co-Convener:   van de Giesen, N.; Gordon, L.; Savenije, H.; de Jong, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS22   Hydrogeophysics - methods to identify properties and monitor processes governing water flow and solute transport in groundwater and vadose zones (co-listed in SSS)
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Yaramanci, U.; Ferre, T.; Kobr, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS24   Unsaturated zone flow and transport processes: from science to real world soil and water management (co-listed in SSS)
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Romano, N.; Vogel, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH