EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Biogeosciences
Open Biogeoscience Session
Terrestrial Biogeosciences
Marine Biogeosciences
Earth System Science
Palaeo Biogeosciences
Geomicrobiology and Extreme Environments
Exobiology
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Biogeosciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
BG1.1   Challenges in Biodiversity Science in Europe (EuroDIVERSITY)
Convener:   Jonckheere, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.2   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (including Outstanding Young Scientist Award Lecture)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Turk, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.3   The Role of Cities and Urban Land Use in altering of the Main Biogeochemical Cycles
Convener:   Svirejeva-Hopkins, A.
Co-Convener:   Bielefeld Nardoto, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.4   Application of stable isotopes in biogeosciences (co-listed in IG)
Convener:   Böttcher, M.
Co-Convener:   Bouillon, S.; Buchmann, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS47 - OS20/BG1.6/CL46/GMPV38/TS22   EuroFORUM 2008 - European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC) (co-organized by OS, BG, CL, GMPV & TS)
Convener:   Camoin, G.
Co-Convener:   HAUGLUSTAINE, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.1   Interactions of Land Cover and Climate
Convener:   Reissell, A.
Co-Convener:   Andreae, M.; Kabat, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.2   Interactions between the carbon and hydrological cycle and the climate system
Convener:   Beer, C.
Co-Convener:   Reichstein, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.3   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems
Convener:   Meixner, F.
Co-Convener:   Mamtimin, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.4   Terrestrial biogeochemical cycles (and global change) (co-listed in SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Kogel-Knabner, I.; Krull, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.5   Peatlands and the carbon cycle
Convener:   Worrall, F.
Co-Convener:   Glatzel, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.7   Land - atmosphere interactions and human activity in Monsoon Asia (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Fu, C.
Co-Convener:   Kabat, P.; Reissell, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.8   Land-atmosphere interactions in Northern Eurasia (co-sponsored by iLEAPS and NEESPI; co-listed in CR)
Convener:   Groisman, P.
Co-Convener:   Kabat, P.; Hibbard, K.; van Huissteden, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.9   From biogenic primary exchange to atmospheric fluxes of reactive trace gases
Convener:   Kesselmeier, J.
Co-Convener:   Schnitzler, J.; Rinne, J.; Meixner, F.; Montzka, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.11   Synthesis Efforts From the Global Network of Ecosystem-Atmosphere CO2, Water and Energy Exchange (FLUXNET) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Papale, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.15   Synergistic use of Earth Observation products and Terrestrial Biosphere models
Convener:   Schmullius, C.
Co-Convener:   Reichstein, M.; Verstraeten, W.; Veroustraete, F.; Fernandes, R.; Baret, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS34 - NH8.4/BG2.16   Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized by NH & BG; co-listed in SSS)
Convener:   Lasaponara, R.
Co-Convener:   Telesca, L.; McKenzie, D.; Millington, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS33 - NH8.3/BG2.17/SSS31   Heavy-Metal Pollution in the Geoenvironment: Understanding for Remediation Action (co-organized by NH, BG & SSS)
Convener:   Galvez, R.
Co-Convener:   Dermatas, D.; Holden, J.; Malamud, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.1   Reducing uncertainties in the quantification of the oceanic sink for anthropogenic carbon (CARBOOCEAN) (co-listed in CL & OS)
Convener:   Heinze, C.
Co-Convener:   Bakker, D.; Wallace, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.2   Biogeochemical Modeling of Land-Ocean Transition Systems (co-listed in OS)
Convener:   Regnier, P.
Co-Convener:   Arndt, S.; Lancelot, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.4   Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.5   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-listed in OS & NP)
Convener:   Richards, K.
Co-Convener:   Clercx, H.; Seuront, L.; Berdalet, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS69 - BG3.6/OS19   Organic (DOM & POM) and inorganic geochemistry and ecosystem function: from soils to oceans (co-organized by BG & OS)
Convener:   Uher, G.
Co-Convener:   Battin, T.; Tranvik, L.; Kim, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.7   Methane fluxes in the sea: Approaches to observing, mapping and quantifying gas fluxes and associated processes
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Charlou, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.1   Biogeochemical feedbacks on global climate change (co-listed in OS)
Convener:   Friend, A.
Co-Convener:   Betts, R.; Poulter, B.; Lenton, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS3 - BG4.2/CL45   Data/model interactions: the biological perspective of understanding past global changes, from Tertiary to present (co-organized by BG & CL)
Convener:   Rousseau, D.
Co-Convener:   Guiot, J.; Bonnefille, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.2   Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives (co-listed in CL and SSP)
Convener:   Lotter, A.
Co-Convener:   Heiri, O.; MAGNY, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.3   Towards a process based understanding of Biomineralization
Convener:   Nehrke, G.
Co-Convener:   Blamart, D.; Reynaud, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.4   Biogeochemical interactions in chemosynthetic deep-sea ecosystems: methods, tools and strategies
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   Duperron, S.; German, C.; Bach, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.5   Geomicrobiology: geochemical and molecular interactions between microbes, minerals and metals - from cells to environmental systems (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Convener:   Hutchens, E.
Co-Convener:   Crovisier, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS4 - BG7.2/SSP34   The Early Earth: inside, out and alive (co-sponsored by the ESF research network "Archean Environment" & EAG; co-organized by BG & SSP; co-listed in GD, GMPV, MPRG & TS)
Convener:   Parman, S.
Co-Convener:   van Hunen, J.; Javaux, E.; Arndt, N.; Zegers, T.; Samuel, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS51 - PS2.2/BG7.4   Astrobiology, Mars and robotic exploration (co-organized by BG & PS)
Convener:   Westall, F.
Co-Convener:   Vago, J.; Muller, C.; Toporski, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS2   Open session on Shelf Seas, Coastal Seas, and Estuaries (co-listed in BG & NP)
Convener:   van der Molen, J.
Co-Convener:   de Swart, H.; Valle-Levinson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS4   Oceanography of semi-enclosed seas and regions of restricted exchange (co-listed in BG)
Convener:   Shapiro, G.
Co-Convener:   Papathanassiou, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS9/OS11   Open session on IMBER/SOLAS and sensitivity of marine ecosystems to climate change (co-listed in BG, CL & SSP)
Convener:   Robinson, C.
Co-Convener:   Salihoglu, B.; Oguz, T.; Lancelot, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.7   Riverine systems: new methods, concepts and applications linking hydrology, hydraulics, geomorphology and ecology (co-listed in BG & GM)
Convener:   Tetzlaff, D.
Co-Convener:   Lane, S.; Harvey, G.; Molnar, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.3   Catchment structure and connectivity - observations, analysis and modelling (co-listed in BG, GM & SSS)
Convener:   Bogaart, P.
Co-Convener:   Skøien, J.; Tetzlaff, D.; Kirkby, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open Session on Geoscience Instrumentation (co-listed in GMPV, G, HS, MPRG, NH, OS & SM, SMP, SSS)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.3   Wetland ecohydrology: interactions and feedbacks between water table, soil moisture, and vegetation (co-listed in BG)
Convener:   Tamea, S.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Laio, F.; Loheide, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.7   Production, transport, and emission of trace gases from the vadose zone to the atmosphere (co-listed in BG)
Convener:   Weihermueller, L.
Co-Convener:   Reichstein, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6   Phanerozoic climate: forcing factors and feedbacks between biosphere and geosphere (co-listed in BG & CL)
Convener:   Herrle, J.
Co-Convener:   Weissert, H.; Price, G.; Negri, A.; Petrizzo, M.; Gröcke, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8   Ostracoda as proxies for Quaternary climate change (co-listed in BG & CL)
Convener:   HORNE, D.
Co-Convener:   Viehberg, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12   Sclerochronology: A powerful tool for environmental reconstruction (co-listed in BG)
Convener:   Hippler, D.
Co-Convener:   Gillikin, D.; Schöne, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14   Fossil Lagerstätten and exceptional biotas: key to understanding past ecosystems and biological interactions (co-listed in BG) (co-sponsored by PalAss)
Convener:   VANNIER, J.
Co-Convener:   LEFEBVRE, B.; CHARBONNIER, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP15   Carbonate production from reefs and platforms: biotic and abiotic controls (co-listed in BG; co-sponsored by IAS)
Convener:   Perrin, C.
Co-Convener:   Bosellini, F.; Vasconcelos, C.; McKenzie, J.; Hoffmann, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP16   Paratethys - Mediterranean - Indopacific climatic, biotic and sedimentologic evolution (co-listed in BG, co-sponsored by IAS)
Convener:   Mandic, O.
Co-Convener:   Harzhauser, M.; Wagreich, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS6   Ocean Remote Sensing (co-listed in BG, CL, CR & GD)
Convener:   MILLER, J.
Co-Convener:   Schrama, E.; Barale, V.; Han, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI8   Instrumentation related to polar regions and the IPY (co-listed in AS, BG, CR & OS)
Convener:   Rose, M.
Co-Convener:   Meldrum, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR1   The International Polar Year 2007 - 2008 (co-listed in AS, BG, CL, HS & OS)
Convener:   Tedesco, M.
Co-Convener:   de Jong, C.; Ellis-Evans, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS13   Time series observations at fixed points in the open ocean: Insights into the dynamics of our deep seas (co-listed in BG)
Convener:   Lampitt, R.
Co-Convener:   Knap, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS46 - OS17/SM20   Running hot and cold; integrated studies of large to small scale fluid venting in the SW Pacific: Subduction Processes, Methane Seepage, Hydrothermalism (co-organized by OS & SM; co-listed in BG & GMPV)
Convener:   Greinert, J.
Co-Convener:   Leybourne, M.; Bialas, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.; Kunstmann, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-Land Interactions (General Session) (co-listed in BG & HS)
Convener:   Foken, T.
Co-Convener:   Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS3.18   Importance of aerosol water uptake and organic nitrogen compounds (co-listed in BG)
Convener:   Trebs, I.
Co-Convener:   Mayol, O.; Metzger, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS3.21   The dry deposition process at the substrate- to global scale (co-sponsored by ILEAPS; co-listed in BG & OS)
Convener:   Ganzeveld, L.
Co-Convener:   Altimir, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL22   Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by ILEAPS & GLASS; co-listed in AS, BG & HS)
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   van den Hurk, B.; Ciais, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.15   The role of plants on slope stability and the impacts of climate change and land-use change on landslides (co-listed in BG, CL & SSS)
Convener:   Florineth, F.
Co-Convener:   Wasowski, J.; Werner, A.; Rauch, H.; Dixon, N.; Dijkstra, T.; Winter, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH