Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Tectonics and Structural Geology - Session Programme


 
The tectonics and structural geology section would like to try a different strategy for planning the sessions of its program. Namely, we would like to experiment with a set of ‘basic sessions’ on general themes that are to be repeated each year, and augment these basic sessions with ‘special sessions’ that would be proposed and scheduled by a convenor(s) as is currently done for all sessions. The general theme sessions would be organized by a subprogram committee of several specialists. This year we are following an intermediate approach, using the structure from last year as the basic framework, augmented by this year’s convenor suggestions.
 
View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSP11/TS1   EUROMARGINS: The Eduard Suess Session on Processes shaping Margin Systems
Convener:   Henriet, J.
Co-Convener:   Canals, M.; Cloetingh, S.; Foucher, J.; McKenzie, J.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US4   EUROMARGINS dynamic processes - keynote lecture session (co-organized by SSP & TS) (co-listed in BG)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Cloetingh, S.; Boetius, A.; Canals, M.; Freiwald, A.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2   Tectonics and fluid flow at subduction zones
Convener:   Ranero, C.
Co-Convener:   Collot, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3   Ocean plates at subduction zones: from trenches to deep slabs
Convener:   Faccenna, C.
Co-Convener:   Lallemand, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5   Extension and rifting of continental lithosphere: from rift to ridge
Convener:   Bertotti, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS6/GD09/SM14   What is the lithosphere? (Geophysical and petrological perspectives) (co-organized by GD & SM)
Convener:   Artemieva, I.
Co-Convener:   Plomerova, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7/GD11/SM15   What is the Moho? Is it always the same thing? How long does it live? (Geophysical and petrological perspectives) (co-organized by GD & SM)
Convener:   Carbonell, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9   Paleostress fields from structural kinematics - real or imagined
Convener:   Lisle, R.
Co-Convener:   Salvini, F.; Simón-Gómez, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10   Feedback processes between landform evolution and lithosphere deformation (orogenic and intraplate settings) - what drives which? (co-listed in GM)
Convener:   Willett, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS12   Geodynamics, (tectono-)seismicity, and structural geology of the Black Sea-Caucasus-Caspian corridor (co-listed in GD & SM)
Convener:   Stephenson, R.
Co-Convener:   Kostiuchenko, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD06/TS13   Mid-Ocean Ridges: Structure, Dynamics and Geochemistry (co-organized by TS)
Convener:   Briais, A.
Co-Convener:   Searle, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

VGP22/TS14   Slow to ultraslow spreading ocean ridges and magma-poor continental margins (co-organized by TS & VGP)
Convener:   Snow, J.
Co-Convener:   Reston, T.; Müntener, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS18   Lithospheric scale shear zones: mechanical behavior, structural style and strain localization in the ductile and brittle field
Convener:   Vannucchi, P.
Co-Convener:   Tobin, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS19   4D topographic evolution in Europe: Uplift, subsidence and see level rise (TOPO-EUROPE) (co-listed in GD & GM)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Negendank, J.; Bada, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM9/TS20   Physics and Mechanics of Earthquakes (co-organized by TS) (co-listed in GD) (co-sponsored by GD & TS)
Convener:   Schmittbuhl, J.
Co-Convener:   Cochard, A.; Nielsen, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS21   Paleoseismology and active tectonics of the Alps (co-listed in SM) (co-sponsored by INQUA)
Convener:   Michetti, A.
Co-Convener:   BECK, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM10/TS22   Active deformation and lithospheric processes (co-organized by TS) (co-listed in GD)
Convener:   Thybo, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6/TS23   Geodynamics, sedimentary evolution, and landscape development of the Pannonian - Carpathians domain (co-organized by TS)
Convener:   Nádor, A.
Co-Convener:   Matenco, L.; Bada, G.; Sacchi, M.; Cloetingh, S.; Horvath, F.; Dinu, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS24   Crystalline basement: HT shear zones, structures in magmatic rocks and migmatites
Convener:   Elter, F.
Co-Convener:   Faure, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS25   Deformation of soft sediment: interactions between gravity, compaction and tectonic stresses (co-listed in SSP)
Convener:   Storti, F.
Co-Convener:   Vannucchi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

VGP1/TS26   Volcano Tectonics (co-organized by TS)
Convener:   Gudmundsson, A.
Co-Convener:   Acocella, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS27/TS28   Orogeny, Plateau Formation and Intracontinental Deformation in Eurasia and South America
Convener:   Strecker, M.
Co-Convener:   Cunningham, D.; Allmendinger, R.; Arnaud, N.; Edwards, M.; Oncken, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS29   Plate boundary deformation: measurements and interpretation
Convener:   Kukowski, N.
Co-Convener:   Dixon, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS30   Precambrian geology: similarities and differences with recent tectonic evolution
Convener:   Meju, M.
Co-Convener:   Windley, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD05/TS31   Mantle Plumes, intraplate magmatism, and hotspot-ridge interaction: Geodynamical, Geophysical and Geochemical Aspects
Convener:   van Hunen, J.
Co-Convener:   Sallarčs, V.; Hieronymus, C.; Peate, D.; Escartin, J.; Jones, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS33   Faulting, flow, and the role of fluids in crustal deformation
Convener:   Kurz, W.
Co-Convener:   Rutter, E.; Brosch, F.; Burlini, L.; Holdsworth, R.; Kühn, M.; Lehner, F.; Ritter, O.; Schilling, F.; Sheldon, H.; Vauchez, A.; Wibberley, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G8/GD10   Modelling and Monitoring the Deformation and State of Stress of the Lithosphere (co-organized by GD) (co-listed in TS)
Convener:   Fischer, K.
Co-Convener:   Heidbach, O.; Caporali, .
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM11   Hunting for active tectonic signals in plate interior geomorphology (co-listed in TS)
Convener:   Dewez, T.
Co-Convener:   Ellis, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP5   Neogene basins of Southern Spain (co-listed in TS)
Convener:   Fortuin, A.
Co-Convener:   Mather, A.; Braga, J.; Brachert, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

VGP26   Volatile recycling in subduction zones (co-listed in TS)
Convener:   Mather, T.
Co-Convener:   Pyle, D.; Straub, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH