EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Geosciences Instrumentation & Data Systems - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
GI1   Open Session on Geoscience Instrumentation (co-listed in GMPV, G, HS, MPRG, NH, OS & SM, SMP, SSS)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmoshere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Vivekanandan, J.
Co-Convener:   Rose, M.; Parsons, D.; Waldmann, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI4   General System Design, Image Processing and Data Infrastructures
Convener:   Schmidt, W.
Co-Convener:   Josset, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI6   Space Instrumentation (co-listed in G, AS, OS, PS & ST)
Convener:   Leese, M.
Co-Convener:   Kargl, G.; Falkner, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI8   Instrumentation related to polar regions and the IPY (co-listed in AS, BG, CR & OS)
Convener:   Rose, M.
Co-Convener:   Meldrum, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Down hole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, GMPV, PS, SSP & SSS)
Convener:   Gaillot, P.
Co-Convener:   Celerier, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI11   Geophysical monitoring of near-surface: past, present and future (co-listed in G & GM)
Convener:   Eppelbaum, L.
Co-Convener:   Soldovieri, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS5   Operational Oceanography (co-listed in CL, GI & NP)
Convener:   Proctor, R.
Co-Convener:   Rixen, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL35   Subsurface temperature signals of climate change, processes involved, and importance to climate modeling (co-listed in CR, GI, HS, & SSS)
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Gonzalez-Rouco, J.; Safanda, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.2   Remote sensing and geophysical techniques for investigating unstable slopes (co-listed in GI)
Convener:   Wasowski, J.
Co-Convener:   Del Gaudio, V.; Havenith, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.3   Landslides monitoring and characterization using high resolution DEM, LIDAR and other DEM techniques (co-listed in GI)
Convener:   Jaboyedoff, M.
Co-Convener:   Derron, M.; Couture, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.9   Characterization, monitoring and early warning related to large landslides (co-listed in GI)
Convener:   Blikra, L.
Co-Convener:   Froese, C.; Jaboyedoff, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.4   Natural hazard and risk protection strategies: Early Warning Systems and structural measures (co-listed in GI)
Convener:   Huebl, J.
Co-Convener:   Rudolf-Miklau, F.; Glade, T.; Nadim, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH