Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Seismology - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SM1   Open session on seismology (including Beno Gutenberg Medal Lecture)
Convener:   Thybo, H.
Co-Convener:   Romanelli, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM3   Controlled and natural source seismic investigations of crust and upper mantle
Convener:   Rümpker, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM4   Techniques of shallow seismic and georadar imaging
Convener:   Nielsen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM5   Computational wave propagation
Convener:   Stupazzini, M.
Co-Convener:   Festa, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM7   Groundshaking scenarios, ground motion models and site effects (co-listed in NH)
Convener:   Cotton, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM8   Geophysics for the seismic hazard assessment service (co-listed in NH)
Convener:   Rogozhin, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG10/SM9   Physics and Mechanics of Earthquakes and Faulting (co-organized by MPRG)
Convener:   Schmittbuhl, J.
Co-Convener:   Zang, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM10   Active deformation and lithospheric processes
Convener:   Friedrich, A.
Co-Convener:   Flerit, F.; Bennett, R.; Furlong, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM11   Sun-earth connection triggers Earthquakes
Convener:   Mukherjee, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM12   Towards a European Reference Model
Convener:   Morelli, A.
Co-Convener:   Trampert, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD02/MPRG9/SM13   Core, CMB and Deep Mantle (co-organized by MPRG & SM) (including Louis Néel Medal Lecture)
Convener:   Montagner, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM14   Precambrian lithosphere: insights from geophysics, geochemistry, and geodynamics (co-listed in GD)
Convener:   Artemieva, I.
Co-Convener:   Condie, K.; Ranalli, G.; Kaban, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM16   Multiple Scattering, Random Wave Fields, and Dissipation
Convener:   Wegler, U.
Co-Convener:   Korn, M.; Margerin, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM17   Earthquake ruptures, paleoseismology and seismic hazard models along the North Anatolian Fault
Convener:   Meghraoui, M.
Co-Convener:   Atakan, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9.1/G15/GM25/SM18   Topography of the Earth and Planets - Part A: from the deep Earth and planetary interiors to the surface (co-organized by G, GM & SM) (co-listed in US)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US5   Topography of the Earth and Planets (co-sponsored by ILP) (co-listed in G, GM, SM & TS) (by invitation only)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR3   Applied geophysics in cryosperic sciences (co-listed in CL, GI, GM & SM)
Convener:   Hauck, C.
Co-Convener:   Eisen, O.; Kneisel, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, GMPV, HS, MPRG, NH, OS & SM)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.01   Seismo-tectonic electromagnetic effects (co-listed in SM)
Convener:   Biagi, P.
Co-Convener:   Molchanov, O.; Hayakawa, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.06   Dynamics of Seismicity Patterns and Earthquake Triggering (co-listed in SM and NH)
Convener:   Hainzl, S.
Co-Convener:   Main, I.; Zoeller, G.; Nalbant, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.1   Frictional heating and earthquake rupture dynamics: integration of field, laboratory and theoretical studies (co-listed in SM)
Convener:   Shimamoto, T.
Co-Convener:   Di Toro, G.; Cocco, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.4   Active and Recent Tectonics and Geodynamics of the Central - Eastern Mediterranean (co-listed in GD & SM)
Convener:   Edwards, M.
Co-Convener:   Bohnhoff, M.; Margheriti, L.; Levin, V.; Lerner-Lam, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH