Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Climate: Past, Present, Future - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
CL001   Open Session on Climatology and Palaeoclimatology
Convener:   Rousseau, D.
Co-Convener:   Sicre, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL002   Monsoon climates - variability, changes and paleo-perspectives
Convener:   Paeth, H.
Co-Convener:   Jung, S.; Reichart, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL003   Mediterranean Climate Variability
Convener:   Malanotte-Rizzoli, P.
Co-Convener:   Lionello, P.; Luterbacher, J.; Tsimplis, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL004   Large-scale climate modes in the Northern Hemisphere
Convener:   Christiansen, B.
Co-Convener:   Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL005   Climate of the Polar Regions (co-listed in OS)
Convener:   Wadhams, P.
Co-Convener:   Piacsek, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL009   Mid-latitude cyclones: processes, variability, changes and impacts (co-listed in AS)
Convener:   Ulbrich, U.
Co-Convener:   McDonald, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL010   Physical and Biogeochemical feedbacks in the Climate System
Convener:   Jones, C.
Co-Convener:   Alexeev, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL011   Observing climate change and variability from space: achievements and challenges
Convener:   Kirchengast, G.
Co-Convener:   Bengtsson, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL012   Anthropogenic climate changes: forcing, modelling, detection and impact
Convener:   Li, L.
Co-Convener:   Roeckner, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL013   Climatic Extremes and their Impacts
Convener:   Beniston, M.
Co-Convener:   Goyette, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL014   Probabilistic Forecasts of Climate and the Potential Impacts of Climate Change
Convener:   Stainforth, D.
Co-Convener:   Forest, C.; Annan, J.; Knutti, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL015   Generality of Climate Models and their Components
Convener:   Arritt, R.
Co-Convener:   Rockel, B.; Bosilovich, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL016   Deep Time Perspectives on Climate Change: Marrying the Signal from Computer Models & Biological Proxies
Convener:   Williams, M.
Co-Convener:   Haywood, A.; Vautravers, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL017   Land-atmosphere coupling in past, present and future climate (co-listed in AS, BG & HS)
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   Betts, A.; Schär, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL018   Surface Radiation Budget, Radiative Forcings and Climate Change (co-listed in AS)
Convener:   Wild, M.
Co-Convener:   Philipona, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL019   Modelling the Climates of the Late Quaternary
Convener:   Weber, N.
Co-Convener:   Kageyama, M.; Hargreaves, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL020   EPICA ice cores, marine counterparts, and Quaternary Earth System Dynamics (including Hans Oeschger Medal Lecture and reading of the Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal citation)
Convener:   Raynaud, D.
Co-Convener:   Wolff, E.; Claussen, M.; Fischer, H.; Ridgwell, A.; Bijma, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL021   Past, Present and Future Changes in Ocean Circulation: Data and Models (co-listed in OS) (including Milutin Milankovitch Medal Lecture)
Convener:   Rahmstorf, S.
Co-Convener:   Waelbroeck, C.; Marchal, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL023   Decadal to millennial marine records of ice sheet decay
Convener:   Scourse, J.
Co-Convener:   Hemming, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL024   Late Holocene climate swings - reconstructions, simulations, socioeconomic impacts
Convener:   Wanner, H.
Co-Convener:   Cubasch, U.; Beer, J.; Oberhaensli, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL025   Climate of the last millennium: reconstructions, analyses and explanation of regional and seasonal changes
Convener:   Jones, P.
Co-Convener:   Mann, M.; Jouzel, J.; Dullo, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL026   Towards a theory of millennial scale climate variability
Convener:   Johnsen, S.
Co-Convener:   Andersen, K.; Steig, E.; Loutre, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL027   (Sub)Arctic Ocean circulation and climate change - natural and anthropogenic forcing (co-listed in OS)
Convener:   Koc, N.
Co-Convener:   Kuijpers, A.; Hald, M.; Stein, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL028   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene)
Convener:   Florindo, F.
Co-Convener:   Gersonde, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL031   Applied Quaternary Geochronology (co-listed in GM)
Convener:   Lang, A.
Co-Convener:   Duller, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL032   Luminescence Chronology and Climatic Records
Convener:   Shopov, Y.
Co-Convener:   Richter, D.; McGregor, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL033   Oxygen-18 in climate models, observations and palaeo-data
Convener:   Paul, A.
Co-Convener:   Hoffmann, G.; Schmidt, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL034   Aeolian dust as a player and recorder of environmental change
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Prins, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL035   Subsurface temperature signals of climate change, processes involved, and importance to climate modeling
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Safanda, J.; Gonzalez-Rouco, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
Convener:   Burton, K.
Co-Convener:   Gaillardet, J.; Gislason, S.; von Blanckenburg, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL037   Cretaceous and Palaeogene palaeoceanography and palaeoclimatology
Convener:   Clarke, L.
Co-Convener:   Robinson, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL038   IGCP 521 Black Sea-Mediterranean Corridor during last 30 ky: Sea level change and human adaptation
Convener:   Yanko-Hombach, V.
Co-Convener:   Yilmaz, Y.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL039   Marine and terrestrial paleoclimate records - recent advances in IODP and ICDP
Convener:   Erbacher, J.
Co-Convener:   Haug, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.07/CL040/CL007   Atmospheric teleconnections/Climate variability and droughts in arid and semi-arid regions (co-organized by CL)
Convener:   Rimbu, N.
Co-Convener:   Luterbacher, J.; Musat, I.; Mariotti, A.; Navarra, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP13/CL041   Speleothem Chronology and Climate Archives (co-organized by CL)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Mangini, A.; Cheng, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14/CL042   Lake systems: sedimentary archives of climate change and tectonics (co-organized by CL)
Convener:   De Batist, M.
Co-Convener:   Chapron, E.; Loutre, M.; Fagel, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL044   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-listed in BG, CR & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Avril, B.; Eisenhauer, A.; Bradshaw, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL045   Earth System Modelling: Strategies and Software
Convener:   Budich, R.
Co-Convener:   Redler, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.06   Variability and predictability of the coupled stratosphere-troposphere system (co-listed in CL)
Convener:   Charlton-Perez, A.
Co-Convener:   Stephenson, D.; Christiansen, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.08   The quasi-biennial oscillation and its role in the cllimate system (co-listed in CL)
Convener:   Giorgetta, M.
Co-Convener:   Gray, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.12   Climate and Weather of the Sun-Earth System (co-listed in CL)
Convener:   Lübken, F.
Co-Convener:   Gray, L.; Ward, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.13   GIS in meteorology and climatology (co-listed in CL)
Convener:   Dyras, I.
Co-Convener:   Wilhelmi, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS3.07   Chemistry-Climate Interactions (co-listed in CL)
Convener:   Dameris, M.
Co-Convener:   Langematz, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.05   Integrating Neogene terrestrial vegetation records and models (co-listed in CL)
Convener:   Dupont, L.
Co-Convener:   Kubatzki, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR12   Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-listed in NH & CL)
Convener:   Schneider, C.
Co-Convener:   Kääb, A.; Raup, B.; Delgado, H.; Huggel, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR2   Open session on permafrost (co-listed in CL, GM & NH)
Convener:   Gruber, S.
Co-Convener:   Etzelmueller, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR3   Applied geophysics in cryosperic sciences (co-listed in CL, GI, GM & SM)
Convener:   Hauck, C.
Co-Convener:   Eisen, O.; Kneisel, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR16   Ice sheet - climate interactions (co-listed in CL)
Convener:   Huybrechts, P.
Co-Convener:   Fichefet, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR11/G12   Observations of glaciers and ice sheets from space (co-organized by G) (co-listed in G & CL)
Convener:   Velicogna, I.
Co-Convener:   Bamber, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE8   Integrated assessment of energy options and risk assessment methodologies (co-listed in CL & OS)
Convener:   Held, H.
Co-Convener:   Bruckner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G10   Short and long-term observations in Polar regions (co-listed in CL & CR)
Convener:   Capra, A.
Co-Convener:   DIETRICH, R.; Wilson, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmoshere, Ocean and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Jensen, J.
Co-Convener:   Parsons, D.; Vivekanandan, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5   Low flow and drought – estimation, propagation in the hydrologic cycle and forecasting (co-listed in AS & CL)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Mika, J.; Dalezios, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7   Climate-soil-vegetation dynamics and their impacts on water balance and hydrological extremes (co-listed in AS, CL & NH)
Convener:   Iacobellis, V.
Co-Convener:   Montaldo, N.; Sivapalan, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS13   Linking climate change modelling to impacts studies: downscaling techniques for hydrological impact studies (co-listed in AS & CL)
Convener:   Fowler, H.
Co-Convener:   Salathe, E.; Marani, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS18   Interactions between the carbon and hydrological cycle and the climate system (co-listed in AS, BG & CL)
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Huntingford, C.; van der Molen, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS22   Coupling hydrology and atmosphere from catchment to global scales (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Rosbjerg, D.
Co-Convener:   Roads, J.; Kunstmann, H.; Jacob, D.; Döll, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Herczeg, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS51   Intercomparison of Rainfall Intensity Gauges (co-listed in AS & CL)
Convener:   Lanza, L.
Co-Convener:   Leroy, M.; van der Meulen, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG5   Magnetic records and climatic changes (co-listed in CL)
Convener:   Thouveny, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.02   Diagnosis, modelling and forecasting of meteorological and hydrological hazards produced by extreme weather and climate change (co-listed in AS & CL)
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.; Mugnai, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.03   ENSO: Dynamics and predictability (co-listed in CL & OS)
Convener:   Jin, F.
Co-Convener:   Timmermann, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS8   Mixing in Overflows and Large-Scale Consequences for Ocean Circulation and Climate (co-listed in CL)
Convener:   Nurser, A.
Co-Convener:   Legg, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Mediterranean Sea: a laboratory for interdisciplinary studies and climate research (co-listed in BG & CL)
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Nittis, K.; Font, J.; Heussner, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS1   Soils and weathered rocks from microscopic to atomic scale. Towards a chronology of weathering processes (co-listed in BG, CL, CR, GMPV & GM) (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Convener:   Gerard, M.
Co-Convener:   Stoops, G.; Zagorski, Z.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS20   Soil as a record of the past
Convener:   Carnicelli, S.
Co-Convener:   Malucelli, F.; Courty, M.; Scott, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ST5.8   Solar, heliospheric and external geophysical effects on ecosystems (co-listed in CL)
Convener:   Crosby, N.
Co-Convener:   Belehaki, A.; Lilensten, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP1   Open session on Sedimentology, Stratigraphy and Paleontology (co-listed in CL) (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture and Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
Convener:   Smit, J.
Co-Convener:   Reijmer, J.; Samankassou, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6   New proxies in sedimentary geochemistry (co-listed in CL)
Convener:   Eisenhauer, A.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Nägler, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP10   Raiding the Palaeozoic/Mesozoic sedimentary archive: investigating environmental change with multiple proxies (co-sponsored by IAS; co-listed in CL)
Convener:   Jarvis, I.
Co-Convener:   Montanez, I.; Jenkyns, H.; Immenhauser, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12   Environmental Micropalaeontology - Monitoring past and present environmental perturbations using micro-organisms/fossils (co-listed in BG & CL)
Convener:   Spezzaferri, S.
Co-Convener:   Jorissen, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/TS2.4   EUROMARGINS open session: Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity (co-organized by TS) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Faleide, J.; Foucher, J.; Boetius, A.; Canals, M.; Comas, M.; Déverchère, J.; Dullo, W.; Schneider, R.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP24/MPRG6   EARTHTIME: Calibrating Earth's History via astronomic, magneto-biostratigraphic and geochronologic timescales (co-listed in CL) (including Petrus Peregrinus Medal Lecture)
Convener:   Schaltegger, U.
Co-Convener:   Bucher, H.; Parrish, R.; Kuiper, K.; Muttoni, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP27   The Messinian desiccation of the Mediterranean Sea, its causes, phenomena and consequences (co-listed in CL & TS)
Convener:   Mart, Y.
Co-Convener:   Gorini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.04   Geophysical Extremes: scaling aspects and modern statistical approaches (co-listed in AS, CL, HS & NH)
Convener:   Cârsteanu, A.
Co-Convener:   Bunde, A.; Tchiguirinskaia, I.; Koutsoyiannis, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.04   Dynamical systems theory and ULFV in the atmosphere (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Dethloff, K.
Co-Convener:   Crommelin, D.; Dijkstra, H.; Ghil, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH