Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Soil System Sciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSS1   Soils and weathered rocks from microscopic to atomic scale. Towards a chronology of weathering processes (co-listed in BG, CL, CR, GMPV & GM) (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Convener:   Gerard, M.
Co-Convener:   Stoops, G.; Zagorski, Z.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil microfabrics and physical behaviour (co-listed in BG, GM & HS)
Convener:   Poch, R.
Co-Convener:   Kutilek, M.; Horn, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS40/SSS7   Monitoring and modelling for soil and ecohydrological processes across space-time scales (co-organized by SSS)
Convener:   Romano, N.
Co-Convener:   Mulligan, M.; Van der Ploeg, M.; White, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS41/SSS8   Hydrogeophysics - methods to identify properties and monitor processes governing water flow and solute transport in groundwater and vadose zones (co-organized by SSS)
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Ferre, T.; Yaramanci, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS10/HS43   Unsaturated zone flow and transport processes: from science to soil and water management (co-organized by HS)
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Ferraris, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS11/HS44   Coupled hydrological, biological and chemical processes in the unsaturated zone (co-organized by HS) (co-listed in BG)
Convener:   Seuntjens, P.
Co-Convener:   Staunton, S.; Ellerbrock, R.; Wahl, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS14   Effects of redox changes in the chemistry and mobility of trace elements in soils and sediments (co-listed in BG, GMPV & HS)
Convener:   Staunton, S.
Co-Convener:   Kraemer, S.; Voegelin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS16   Proteins, microbes and pathogens in soil and rhizosphere systems (co-listed in BG)
Convener:   Nannipieri, P.
Co-Convener:   Tate III, R.; Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS17   Trace elements in soils: Baseline levels and imbalance (co-listed in BG & GMPV)
Convener:   Bech, J.
Co-Convener:   Bini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS18   Soil quality indicators to assess degradation and rehabilitation processes (co-listed in BG)
Convener:   Mataix-Solera, J.
Co-Convener:   Dilly, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS20   Soil as a record of the past
Convener:   Carnicelli, S.
Co-Convener:   Malucelli, F.; Courty, M.; Scott, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS22   Wildfire effects on soil organic carbon dynamics, soil degradation and soil redistribution (co-listed in BG & ERE)
Convener:   Doerr, S.
Co-Convener:   Cerda, A.; Robichaud, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS39/SSS23   Dryland hydrology (co-organized by SSS) (co-listed in GM)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Gallart, F.; Sivapalan, M.; Gabriels, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS24   Soil organic matter – cycling of elements and characterization of stable C pool(s) (co-listed in BG)
Convener:   Kogel-Knabner, I.
Co-Convener:   Gerzabek, M.; Miano, T.; Knicker, H.; Dignac, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS25   Multi-process transport of organic chemicals through soils (co-listed in BG & HS)
Convener:   Köhne, M.
Co-Convener:   Simunek, J.; Pot, V.; Gerke, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.09/SSS26   Biomineralization and bioweathering (co-organized by SSS)
Convener:   Kappler, A.
Co-Convener:   Benzerara, K.; Adamo, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.04   Impacts of climate, atmospheric chemistry, and humans on the terrestrial carbon cycle (co-listed in SSS)
Convener:   Pan, Y.
Co-Convener:   Birdsey, R.; Jackson, R.; Marland, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
Convener:   Burton, K.
Co-Convener:   Gaillardet, J.; Gislason, S.; von Blanckenburg, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11   Multi scale soil moisture estimation using field instrumentation, remote sensing and modeling (co-listed in AS, GI & SSS)
Convener:   de Rosnay, P.
Co-Convener:   Robock, A.; van den Hurk, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
Convener:   Zechner, E.
Co-Convener:   Elliot, T.; Vrugt, J.; Cislerova, M.; de Rooij, G.; Romano, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Herczeg, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS49   Urban impacts on soils and groundwater: From infiltration processes to integrated urban water management (co-listed in SSS)
Convener:   Mohrlok, U.
Co-Convener:   Schiedek, T.; Rueedi, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scaling, scale and nonlinearity in Solid Earth (co-listed in GMPV, NH, SSS & TS)
Convener:   Cheng, Q.
Co-Convener:   Gaonach, H.; Tarquis, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH