EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Climate: Past, Present, Future - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
CL0   Open Session on Climatology and Palaeoclimatology (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener:   Rousseau, D.
Co-Convener:   Sicre, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL1   Organic Carbon-Rich Marine Sediments Past, Present and Future : Oceans and Climate Feedbacks (co-listed in BG & SSP)
Convener:   Negri, A.
Co-Convener:   Ferretti, A.; Storch, P.; Meyers, P.; Wagner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL2   Monthly, seasonal and decadal forecasting (co-listed in NP & AS)
Convener:   van Oldenborgh, G.
Co-Convener:   Doblas-Reyes, F.; Liniger, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL4   Assessment of climate events in lake sediments
Convener:   Fagel, N.
Co-Convener:   Loutre, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD09   Ice-Mass Fluctuations and the Dynamical Responses of the Solid Earth (co-organized by G)
Convener:   Poutanen, M.
Co-Convener:   Gregersen, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL6   Past atmospheric circulation
Convener:   Rousseau, D.
Co-Convener:   Hatté, C.; Kiefer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL8   Climate and ocean dynamics from high-resolution marine archives (co-listed in OS)
Convener:   Felis, T.
Co-Convener:   Arz, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL10   Regional and Global Climate Impact of the Atlantic Ocean Variability (co-listed in OS)
Convener:   Zhang, R.
Co-Convener:   Delworth, T.; Sutton, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL11   Monsoon climates - variability, changes and paleo-perspectives
Convener:   Paeth, H.
Co-Convener:   Reichart, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL12/CL41   Mediterranean Climate Variability / Black Sea-Mediterranean Corridor during last 30 ky: Sea level change and human adaptation
Convener:   Malanotte-Rizzoli, P.
Co-Convener:   Lionello, P.; Tsimplis, M.; Luterbacher, J.; Yýlmaz, Y.; Algan, O.; Lericolais, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL13/CL39   Large-scale climate modes in the Northern Hemisphere / Atmospheric teleconnections
Convener:   Christiansen, B.
Co-Convener:   Ulbrich, U.; Rimbu, N.; Kwasniok, F.; Luterbacher, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL15   Physical and Biogeochemical feedbacks in the Climate System (co-listed in BG)
Convener:   Jones, C.
Co-Convener:   Alexeev, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL16/GD14   East African geodynamics, climate and evolution (co-organized with GD) (co-listed in TS & SSP)
Convener:   Trauth, M.
Co-Convener:   Christensen, B.; Glasmacher, U.; Koehn, D.; Maslin, M.; Rümpker, G.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL17   Observing climate change and variability from space: achievements and challenges
Convener:   Kirchengast, G.
Co-Convener:   Bengtsson, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL18   Anthropogenic climate changes: forcing, modelling, detection and impact (co-listed in ERE)
Convener:   Li, L.
Co-Convener:   Roeckner, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL19/CL14   Climatic Extremes and their Impacts (co-listed in HS & ERE) / Mid-latitude cyclones: processes, variability, changes and impacts
Convener:   Beniston, M.
Co-Convener:   Goyette, S.; Ulbrich, U.; McDonald, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL20   Probabilistic Forecasts of Climate and the Potential Impacts of Climate Change (co-listed in NP & ERE)
Convener:   Stainforth, D.
Co-Convener:   Forest, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL21   Generality of Climate Models and their Components (co-listed in AS & NP)
Convener:   Arritt, R.
Co-Convener:   Rockel, B.; Williamson, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL22/CL35   Land-atmosphere coupling in past, present and future climate (co-listed in AS, BG & HS) / Subsurface temperature signals of climate change, processes involved, and importance to climate modeling
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   van den Hurk, B.; Rath, V.; Safanda, J.; Gonzalez-Rouco, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL23   Surface Radiation Budget, Radiative Forcings and Climate Change (co-listed in AS)
Convener:   Wild, M.
Co-Convener:   Philipona, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL24   Modelling the Climates of the Late Quaternary
Convener:   Weber, N.
Co-Convener:   Hargreaves, J.; Kageyama, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL25   EPICA-MIS: EPICA ice cores, marine counterparts, and Quaternary Earth System Dynamics (co-listed in CR)
Convener:   Raynaud, D.
Co-Convener:   Wolff, E.; Fischer, H.; Ridgwell, A.; Schneebeli, M.; Montagnat, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL26   Past, Present and Future Changes in Ocean Circulation: Data and Models (co-listed in OS)
Convener:   Rahmstorf, S.
Co-Convener:   Marchal, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL28   Climate of the last millennium: reconstructions, analyses and explanation of regional and seasonal changes (including Hans Oeschger Medal Lecture)
Convener:   Jones, P.
Co-Convener:   Mann, M.; Jouzel, J.; Dullo, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL29/CL46   Millennial-scale variability / Solar forcing of climate
Convener:   Johnsen, S.
Co-Convener:   Steig, E.; Andersen, K.; Blackford, J.; Versteegh, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL30/CL3   (Sub)Arctic Ocean circulation and climate change - natural and anthropogenic forcing (co-listed in OS)
Convener:   Koc, N.
Co-Convener:   Kuijpers, A.; Hald, M.; Stein, R.; Wadhams, P.; Piacsek, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL31   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene)
Convener:   Florindo, F.
Co-Convener:   Gersonde, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL32/CL9   Applied Quaternary Geochronology (co-listed in GM) / High-resolution radiocarbon chronologies - methods and applications
Convener:   Duller, G.
Co-Convener:   Lang, A.; Hajdas, I.; Kiefer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL34   Aeolian dust as a player and recorder of environmental change (co-listed in GM & SSP, co-sponsored by IAS)
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Prins, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL36   Marine and terrestrial paleoclimate records - recent advances in IODP and ICDP
Convener:   Brinkhuis, H.
Co-Convener:   Roehl, U.; Cronin, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL38/GI12   Earth System Modelling: Strategies and Software (co-organized by GI, co-listed in AS, HS & OS)
Convener:   Budich, R.
Co-Convener:   Redler, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL40   Climate Models Intercomparison: Dynamics and Physical Processes (co-listed in AS , OS & NP)
Convener:   Lucarini, V.
Co-Convener:   Van Ulden, A.; Kimoto, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8/CL43/CL33   Closing the gap between geological data and numerical modelling / Oxygen-18 in climate models, observations and palaeo-data (co-organized by CL)
Convener:   Flecker, R.
Co-Convener:   Krijgsman, W.; Paul, A.; Hoffmann, G.; Schmidt, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP14/CL44   Palaeoceanographic and palaeoclimatic change during the Palaeozoic, Mesozoic and Cenozoic: sedimentological, palaeontological, geochemical and modelling perspectives (co-organized by CL; co-sponsored by IAS)
Convener:   Jarvis, I.
Co-Convener:   Immenhauser, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP16/CL45   Climate events recorded in speleothems (co-organized by CL) (co-listed in IG)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Cheng, H.; Fleitmann, D.; Genty, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Falkovich, G.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP4.02   Statistical analysis of paleoclimate time series (co-listed in CL)
Convener:   Mudelsee, M.
Co-Convener:   Witt, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.03   Diagnosis, modelling and forecasting of meteorological and hydrological hazards produced by extreme weather and climate change (co-listed in AS & CL)
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmoshere, Ocean and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Vivekanandan, J.
Co-Convener:   Parsons, D.; Rose, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR20   Open session on permafrost (co-listed in CL, GM & NH)
Convener:   Gruber, S.
Co-Convener:   Hauck, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR40   Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-listed in NH & CL)
Convener:   Kääb, A.
Co-Convener:   Raup, B.; Delgado, H.; Huggel, C.; Schneider, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR70   Snow dynamics and snow-atmosphere exchange over Greenland and Antarctica (co-listed in AS & CL)
Convener:   Heinemann, G.
Co-Convener:   Ohmura, A.; Neff, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR120   Observations of glaciers and ice sheets from space (co-listed in G & CL)
Convener:   Velicogna, I.
Co-Convener:   Bamber, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR130   Glaciology, climate, and oceanography of the Antarctic Peninsula and the sub-Antarctic (co-listed in CL & HS)
Convener:   Kulessa, B.
Co-Convener:   Sammonds, P.; King, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL7   Antarctica and the Global Climate System (co-listed in AS, CR & OS)
Convener:   Naveira Garabato, A.
Co-Convener:   Turner, J.; Mayewski, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR140   Ice sheet - climate interactions (co-listed in CL)
Convener:   Huybrechts, P.
Co-Convener:   Fichefet, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS7   High latitude changes in ocean, ice and climate (co-listed in CR & CL)
Convener:   Döscher, R.
Co-Convener:   Mauritzen, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/BG11/CL47   Environmental perturbations during the Palaeozoic-Mesozoic interval: Organic geochemical and palynological proxies (co-organized by BG & CL)
Convener:   Heimhofer, U.
Co-Convener:   Goetz, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS3   Ocean Tracers and Anthropogenic CO2 (co-listed in BG & CL)
Convener:   Schlosser, P.
Co-Convener:   Wallace, D.; GRUBER, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS6   IMBER/SOLAS Special Session (co-listed in AS, BG, CL & NP)
Convener:   Oguz, T.
Co-Convener:   Garcon, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil as a record of the past
Convener:   Carnicelli, S.
Co-Convener:   Davidson, D.; Courty, M.; Pustovoytov, K.; Durand, N.; Kühn, P.; Deckers, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG05   Paleomagnetism, Climate and Environmental magnetism (co-listed in CL and SSP)
Convener:   Thouveny, N.
Co-Convener:   Williamson, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS29   Objective and process-based catchment classification as a tool for predictions in ungauged basins
Convener:   Claps, P.
Co-Convener:   Aryal, S.; Woods, R.; Castellarin, A.; Troch, P.; Toth, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS32   Climate-soil and vegetation interactions in ecological-hydrological processes (co-listed in AS, CL, NP & SSS)
Convener:   Manfreda, S.
Co-Convener:   Montaldo, N.; Sivapalan, M.; Iacobellis, V.; Kunstmann, H.; Rosbjerg, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Hydrological extremes: controls, spatial & temporal variability and regional patterns
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Castellarin, A.; Szolgay, J.; Schaefli, B.; Tallaksen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS1   Open session on large scale ocean circulation variability (co-listed CL, BG) (including Fridjof Nansen Medal Lecture)
Convener:   Meinen, C.
Co-Convener:   Naveira Garabato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Temporal variability of ocean temperature (heat content) and salinity (freshwater content). (co-listed CL)
Convener:   Levitus, S.
Co-Convener:   Rixen, M.; Artale, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US4   Toward a model/data synergy for understanding large changes in Earth Climate History: From the First Glaciation of the Earth to the Quaternary (abstract submission by invitation only) (co-listed in CL)
Convener:   RAMSTEIN, G.
Co-Convener:   Valdes, P.; Lézine, A.; Lohmann, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in OS, BG, CL & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.01/CL48   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-organized by CL) (co-listed in SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.05   Environmental Micropaleontology: microfossils as proxies of recent and past environmental change (co-listed in CL)
Convener:   Jorissen, F.
Co-Convener:   Spezzaferri, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.08   Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives (co-listed in CL)
Convener:   Lotter, A.
Co-Convener:   Heiri, O.; MAGNY, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.09/CL49   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-organized by CL) (co-listed in CR & SSP) (including Outstanding Young Scientists & Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lectures)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Turk, D.; Ridgwell, A.; Mollenhauer, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP, OS & CL)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.04   Methane fluxes on continental margins: ecosystems, drivers and controls (co-listed in CL)
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Foucher, J.; Joye, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE5   Climate change impact on economical and industrial activities (co-listed in CL)
Convener:   Parey, S.
Co-Convener:   Morse, A.; Rothstein, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE6   Integrated assessment of energy options and risk assessment methodologies (co-listed in CL)
Convener:   Held, H.
Co-Convener:   Bruckner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2   Aeolian Processes and Landforms (co-listed in CL)
Convener:   Baas, A.
Co-Convener:   Claudin, P.; Wiggs, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM9   Monitoring and modelling in periglacial and glacial geomorphology (co-listed in CR & CL)
Convener:   Christiansen, H.
Co-Convener:   Frauenfelder, R.; Roer, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM11   Mechanisms of coupling and feedback between tectonics, climate and surface processes (co-listed in GD & CL)
Convener:   Simpson, G.
Co-Convener:   Willett, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM15   Deep Alpine Valleys: recording the topographic, climatic and tectonic evolution of mountain belts (co-listed in CL)
Convener:   Decker, K.
Co-Convener:   Fiebig, M.; Schlüchter, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM17   Quaternary Landscape Evolution and Paleo-Geoecology (co-listed in CL)
Convener:   Terhorst, B.
Co-Convener:   Veit, H.; Solleiro-Rebolledo, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM19   Quantifying and modelling human and climate controlled sediment dynamics (co-listed in CL)
Convener:   Verstraeten, G.
Co-Convener:   Lang, A.; Houben, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS25   Lakes and inland seas under anthropogenic impact and climate change (co-listed in CL & ERE)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS41   Statistical concepts in understanding and modelling hydro-climatic change (co-listed in NP, CL and AS)
Convener:   Lins, H.
Co-Convener:   Bunde, A.; Dolman, H.; Koutsoyiannis, D.; Pegram, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.01   ENSO: dynamics, predictability and response to climate change (co-listed in CL & OS)
Convener:   Timmermann, A.
Co-Convener:   Jin, F.; Guilyardi, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.03   Nonlinear low-frequency variability in atmosphere, ocean and the climate system (co-listed in CL & OS)
Convener:   Dethloff, K.
Co-Convener:   Dijkstra, H.; Crommelin, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP4.03   Simple dynamical models from data: a tool for parametrizations and diagnostics (co-listed in CL)
Convener:   von Hardenberg, J.
Co-Convener:   D'Andrea, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12/BG9   New proxies in sedimentary geochemistry (co-organized by BG, co-listed in IG & CL)
Convener:   Eisenhauer, A.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Nägler, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP21   Reconstructing the Cretaceous World: Integration of data from the Boreal, Tethys, deep sea and the continents (co-listed in CL)
Convener:   Steuber, T.
Co-Convener:   Mutterlose, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.2/SSP24   Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity: EUROMARGINS open session (co-organized by SSP) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH