Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Biogeosciences
Open sessions on Biogeosciences
Palaeo-Biogeosciences
Coastal Systems
Terrestrial Systems
Inland Waters
Open Ocean Systems
Geomicrobiology and Exobiology
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Biogeosciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
BG1.03   Biological processes related to trace gas emissions. (co-listed in AS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Kesselmeier, J.
Co-Convener:   Schnitzler, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.04   Biosphere-atmosphere exchange of inorganic nitrogen compounds - influence on atmospheric chemistry and climate forcing (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Pilegaard, K.
Co-Convener:   Meixner, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.07   Remote sensing observation of Biogeochemical cycles
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Schmullius, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.08   Analysis and Characterization of Black Carbon in the Environment (co-listed in AS, HS, OS & SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Ball, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.09   Biomineralization and bioweathering
Convener:   Benzerara, K.
Co-Convener:   Kappler, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.11   CARBOEUROPE: Approaches to assess the European Carbon budgut (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Schulze, E.
Co-Convener:   Valentini, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Mari, C.
Co-Convener:   Parker, D.; LLoyd, C.; Fink, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.04   Biosphere-atmosphere exchange of reactive trace gases (co-listed in BG) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Rinne, J.
Co-Convener:   Koppmann, R.; Karl, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL7   Physics and Biogeochemistry of the Climate System (co-listed in BG)
Convener:   Jones, C.
Co-Convener:   Alexeev, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.; Schulte, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.03   Application of stable isotopes in biogeosciences
Convener:   Bouillon, S.
Co-Convener:   Böttcher, M.; Buchmann, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL26   Biogenic Opal and the Reconstruction of Paleonenvironmental Conditions of Land and Sea (co-listed in BG, OS & SSP)
Convener:   Abelmann, A.
Co-Convener:   De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.07/CL31   Oxygen-18 in climate models, observations and paleo-data (co-organized by CL) (co-listed in BG)
Convener:   Paul, A.
Co-Convener:   Schmidt, G.; Hoffmann, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   The radiation of marine microplankton in the Mesozoic and Cenozoic (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mutterlose, J.
Co-Convener:   Spezzaferri, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.01   Coastal biogeochemistry and its response to anthropogenic perturbations: inputs, gas exchange, carbon and nutrient cycling (co-listed in CL & OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.02   Methane fluxes on continental margins: budgets and controls (co-listed in CL & OS)
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Joye, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US4   EUROMARGINS dynamic processes - keynote lecture session (co-organized by SSP & TS) (co-listed in BG)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Cloetingh, S.; Boetius, A.; Canals, M.; Freiwald, A.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.01   Biodiversity and biogeochemistry in terrestrial and semiterrestrial ecosystems (co-listed in CL, OS & SSS)
Convener:   Zechmeister-Boltenstern, S.
Co-Convener:   Kampichler, C.; Freibauer, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.02   Soil erosion and landscape scale carbon dynamics (co-listed in SSS)
Convener:   Quinton, J.
Co-Convener:   Lobb, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.03   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-listed in HS)
Convener:   Meixner, F.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Porporato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.05   Understanding and quantifying the greenhouse gas budgets of ocean and continental regions (co-listed in CL & OS)
Convener:   Valentini, R.
Co-Convener:   Watson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS23   Biological influence on hydrological and chemical processes in the unsaturated zone of soil (co-listed in BG)
Convener:   Hallett, P.
Co-Convener:   Lichner, L.; Seuntjens, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS31   Transport of colloids and microorganisms in the unsaturated zone - Laboratory and field evidence, assessment and modelling (co-listed in BG)
Convener:   Baumann, T.
Co-Convener:   Jin, Y.; Totsche, K.; Keller, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.03   Response of aquatic ecosystems to physical, chemical, and biological disturbance
Convener:   Eugenia, M.
Co-Convener:   Packman, A.; Battin, T.; Hein, T.; Zweimüller, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.04   Environmental impacts of biofilms, stromatolites and algal mats: from microbes to ecosystems (co-listed in OS & SSP) (co-sponsored by ISME)
Convener:   Battin, T.
Co-Convener:   Cohen, Y.; Decho, A.; Stal, L.; Wagner, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Spatial patterns and analysis for water quality modelling at the catchment scale (co-listed in BG)
Convener:   Seibert, J.
Co-Convener:   Ludwig, R.; Zessner, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS37   Lakes and enclosed seas under anthropogenic pressure (co-listed in BG & OS)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3   Sustainable Catchment Management: Quantification of anthropogenic impacts on catchment hydrology and water quality (co-listed in BG)
Convener:   Fohrer, N.
Co-Convener:   Bouraoui, F.; Bormann, H.; Voltz, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS17   Ecohydrology of riparian zones and floodplains (co-listed in BG)
Convener:   Molnar, P.
Co-Convener:   Richards, K.; Hughes, F.; Brasington, J.; Tabacchi, E.; Meszaros, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS21   Hillslope and catchment connectivity: dynamics, scale, evaluation and prediction (co-listed in BG)
Convener:   Bracken, L.
Co-Convener:   Kirkby, M.; Auzet, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03/NP6.04   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-organized by NP) (co-listed in SSS)
Convener:   Berdalet, E.
Co-Convener:   Piera, J.; Marrase, C.; Provenzale, A.; Richards, K.; Battin, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Influencing organic matter flux to the deep: Ecosystem processes, ballast minerals and microbial activities (co-listed in OS)
Convener:   Passow, U.
Co-Convener:   Rivkin, R.; Legendre, L.; De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.07   Cycles of trace elements and their isotopes in a changing ocean (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Rutgers van der Loeff, M.
Co-Convener:   Henderson, G.; Jeandel, C.; Francois, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.08   Methods, tools and strategies for biogeochemical investigation of chemosynthetic deep water systems (co-listed in SSP)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   German, C.; Boetius, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.09   Surface Ocean Lower Atmosphere Study Session (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Garcon, V.
Co-Convener:   Soerensen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL28   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene) (co-listed in BG, CR & OS)
Convener:   Florindo, F.
Co-Convener:   Gersonde, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scaling, multifractals and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS4   Open Session on the Biogeochemistry of the Oceanic Carbon Cycle (co-listed in BG)
Convener:   Robinson, C.
Co-Convener:   Garcon, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Mediterranean Sea: a laboratory for interdisciplinary studies and climate research - A tribute to Michel Crepon (co-listed in BG & CL)
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Nittis, K.; Font, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS13   Ocean Model Development: Physical and Biological (co-sponsored by BG)
Convener:   Schröter, J.
Co-Convener:   Oschlies, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.01/PS1.8/PS11   Robotic solar system exploration and the search for evidence of life on Mars
Convener:   Toporski, J.
Co-Convener:   Westall, F.; Vago, J.; Muller, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.04   The use of novel methods to examine diversity and physiology of microbes in frozen and liquid aquatic systems
Convener:   Sattler, B.
Co-Convener:   Priscu, J.; Pearce, D.; Psenner, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

PS1.2   Latest results from Mars (co-listed in BG)
Convener:   Chicarro, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-land interaction (co-listed in BG & HS)
Convener:   Hasager, C.
Co-Convener:   Foken, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS4   Functional role of the dissolved organic carbon (DOC) in soil and aquatic systems (co-listed in BG & HS)
Convener:   Zsolnay, Á.
Co-Convener:   Miano, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS5   Seasonal and spatial variation in soil and sediment redox conditions; consequenes for trace element mobility (co-listed in BG, HS & SSP)
Convener:   Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS6   From soil genome to soil proteomics (co-listed in BG)
Convener:   Nannipieri, P.
Co-Convener:   Insam, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS12   Recycling of organic wastes in soils: biogeochemical and environmental issues (co-listed in BG)
Convener:   Ciavatta, C.
Co-Convener:   Polo, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH