EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Natural Hazards
Meteorological Hazards
Hydrological Hazards
Landslide Hazards
Volcanic Hazards
Sea and Ocean Hazards
Snow Avalanches and Glacial hazards
Other Hazards (e.g. karst topography, heavy-metal contamination, asteroid impacts, ...)
Multidisciplinary Approaches for Risk Assessment, Mapping, Disaster Management and Mitigation Strategies
Historical Information, Databases and Dating Techniques for Natural Hazards and Risk Assessment
New Technologies for Natural Hazards and Risk Assessment
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Natural Hazards - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
NH1.01   Satellite Remote Sensing Applications in Hydrometeorology, Water Cycle, and Flood Forecasting (co-listed in AS)
Convener:   Anagnostou, E.
Co-Convener:   Oki, T.; Levizzani, V.; Houser, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.03   Diagnosis, modelling and forecasting of meteorological and hydrological hazards produced by extreme weather and climate change (co-listed in AS & CL)
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.04   Precipitation Science (co-listed in AS) (including Sergey Soloviev Medal Lecture)
Convener:   Smith, E.
Co-Convener:   Kidd, C.; Mugnai, A.; Nakamura, K.; Tripoli, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.05   Propagation of uncertainty in advanced meteo-hydrological forecast systems (co-listed in AS)
Convener:   Alberoni, P.
Co-Convener:   Ferraris, L.; Bruen, M.; Rossa, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.06   Lightning (co-listed in AS)
Convener:   Betz, H.
Co-Convener:   Soula, S.; Price, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS40   Novel techniques for measuring rainfall micro- and macro-structure (co-listed in AS & NH)
Convener:   Uijlenhoet, R.
Co-Convener:   Seed, A.; Creutin, J.; Georgakakos, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.02   Operational tools for flash-flood forecasting (co-listed in HS)
Convener:   Aronica, G.
Co-Convener:   Borga, M.; Moore, R.; Mancini, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.03   Uncertainty and non stationarity in flood risk predictions (co-listed in HS)
Convener:   Aronica, G.
Co-Convener:   Apel, H.; Bates, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.04   Risk assessments of complex flood situations (co-listed in HS)
Convener:   Kreibich, H.
Co-Convener:   White, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.05   Integrated Natural Hazard Protection (floods and mass movement): Structural and nonstructural measures – state-of-the-art (co-listed in HS)
Convener:   Huebl, J.
Co-Convener:   Rudolf-Miklau, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Hydrological extremes: controls, spatial & temporal variability and regional patterns
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Castellarin, A.; Szolgay, J.; Schaefli, B.; Tallaksen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP5.05   Ensemble prediction in hydrology (HEPEX) (co-listed in HS & NH)
Convener:   Balint, G.
Co-Convener:   Thielen, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS46   Hydroinformatics: computational intelligence and technological developments in water science applications (co-listed in NH & GI)
Convener:   Solomatine, D.
Co-Convener:   Abrahart, R.; See, L.; Toth, E.; Dawson, C.; Han, D.; Coulibaly, P.; Jain, A.; Shamseldin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS24   Sediment tracing and risk assessment for sediment management
Convener:   Petticrew, E.
Co-Convener:   Westrich, B.; Owens, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.01   Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures (co-listed in GM)
Convener:   Arattano, M.
Co-Convener:   Lollino, G.; Tagliavini, F.; Mikos, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.02   Landslides and erosion monitoring and characterization using high resolution DEM, LIDAR and other DEM techniques
Convener:   Jaboyedoff, M.
Co-Convener:   Couture, R.; Derron, M.; Crosta, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.03   Multidisciplinary monitoring, characterization and early warning projects on large landslides
Convener:   Blikra, L.
Co-Convener:   Crosta, G.; Jaboyedoff, M.; Froese, C.; Loew, S.; Clague, J.; Evans, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.04   Remote sensing and geophysical techniques for investigating unstable slopes (co-listed in GM & GI)
Convener:   Wasowski, J.
Co-Convener:   Del Gaudio, V.; Singhroy, V.; Havenith, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.05   Landslides, ground-failures and mass movements induced by earthquakes and volcanic activity (co-listed in GM)
Convener:   Keefer, D.
Co-Convener:   Wasowski, J.; Del Gaudio, V.; Jibson, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.06   Rainfall induced landslides and debris flows
Convener:   Crosta, G.
Co-Convener:   Cannon, S.; Frattini, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.07   Mechanics of Mass Flows (co-listed in GM)
Convener:   McArdell, B.
Co-Convener:   Arattano, M.; Ancey, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.08   Rock falls: Analysis, Simulation and Protection
Convener:   Dorren, L.
Co-Convener:   Volkwein, A.; Berger, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.09   Slope movements in weathered materials: recognition, analysis, and hazard assessment (co-listed in GM)
Convener:   Calcaterra, D.
Co-Convener:   Parise, M.; Lacerda, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.10   Estimating landslide hazards and risk (co-listed in GM)
Convener:   Reichenbach, P.
Co-Convener:   Schneider, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.13   Time and intensity prediction in landslide hazard assessment
Convener:   Catani, F.
Co-Convener:   Zezere, J.; MALET, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH3.14   The role of vegetation in slope stability
Convener:   Florineth, F.
Co-Convener:   Calcaterra, D.; Doronzo, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP6   Submarine Mass Movements and Their Consequences (co-listed in NH)
Convener:   Urgeles, R.
Co-Convener:   Locat, J.; Mienert, J.; Solheim, A.; Krastel, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM14   Natural hazards, extreme events, and mountain topography (co-listed in NH)
Convener:   Korup, O.
Co-Convener:   Crosta, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.01   Seismic hazard evaluation, precursory phenomena and reliability of prediction
Convener:   Contadakis, M.
Co-Convener:   Zschau, J.; Biagi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.02   Electric, magnetic and electromagnetic phenomena related to earthquakes (co-listed in SM)
Convener:   Biagi, P.
Co-Convener:   Molchanov, O.; Hayakawa, M.; Vallianatos, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.03   Deformation processes and accompanying mechanical and electromagnetic phenomena, for rocks and other materials, from the laboratory to the geophysical scale
Convener:   Eftaxias, K.
Co-Convener:   Chelidze, T.; Morgounov, V.; Nomicos, C.; Mandea, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.3/NH4.4   Earthquake Geology (co-organized by NH)
Convener:   Caputo, R.
Co-Convener:   Pavlides, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD11   Kinematics and Geodynamics of the Central and Western Mediterranean (co-listed in TS, G & NH)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   Faccenna, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP4.05/US8   Earthquake prediction: what can be done with the best science available? (co-organized by US) (co-listed in NH & SM)
Convener:   Kossobokov, V.
Co-Convener:   Keilis-Borok, V.; Panza, G.; Simon, F.; Rouhban, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G7/GD15   From depth to surface: Surface motion and deformation forced by crust-mantle processes (co-organized by GD) (co-listed in NH)
Convener:   Spakman, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.01   Volcanic Hazards: pre-eruptive warnings, quantification of hazards and mitigation of risk (co-listed in GMPV)
Convener:   Gottsmann, J.
Co-Convener:   Carniel, R.; Marti, J.; Aspinall, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.01   Tsunamis (co-listed in OS)
Convener:   Tinti, S.
Co-Convener:   Pelinovsky, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.02   Extreme Sea Waves (co-listed in OS) (including Plinius Medal Lecture)
Convener:   Pelinovsky, E.
Co-Convener:   Kharif, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.03   Coastal geohazards
Convener:   Violante, C.
Co-Convener:   Baas, A.; Vittori, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI3   Instrumentation for Ocean Observatories and Early Warning Systems (co-listed in OS, NH & SM)
Convener:   Waldmann, C.
Co-Convener:   Person, R.; Favali, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH7.01   Snow cover, snow avalanche formation and dynamics, risk assessment
Convener:   Naaim, M.
Co-Convener:   Naaim-Bouvet, F.; Schweizer, J.; McClung, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR20   Open session on permafrost (co-listed in CL, GM & NH)
Convener:   Gruber, S.
Co-Convener:   Hauck, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR40   Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-listed in NH & CL)
Convener:   Kääb, A.
Co-Convener:   Raup, B.; Delgado, H.; Huggel, C.; Schneider, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.01/NP4.04   Extreme Events: Causes and Consequences (E2-C2) (co-organized by NH & NP ) (co-listed in GM)
Convener:   Yiou, P.
Co-Convener:   Malamud, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.02/BG1.06   Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized by NH and BG) (co-listed in SSS)
Convener:   Malamud, B.
Co-Convener:   Dermatas, D.; Marshall, F.; Saghatelyan, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.03   Natural and anthropogenic hazards in karst areas (co-listed in GM & HS)
Convener:   Parise, M.
Co-Convener:   De Waele, J.; Gutierrez, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.04/BG1.04   Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized by BG & NH)
Convener:   McKenzie, D.
Co-Convener:   Malamud, B.; Ricotta, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.01   Vulnerability assessments and spatial/temporal variability of natural hazards risk
Convener:   Keiler, M.
Co-Convener:   Fuchs, S.; Glade, T.; Kelman, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.03   Early warning systems and multidisciplinary approaches in natural hazards and risk assessments
Convener:   Glade, T.
Co-Convener:   Stöetter, J.; Guzzetti, F.; Nadim, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.05   Economic aspects and societal decision making in hazards and risk management
Convener:   Fuchs, S.
Co-Convener:   Bründl, M.; Bernknopf, R.; Chung, C.; Glade, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH9.06   Natural Hazards’ Impact on Urban Areas and Infrastructure (co-listed in SM)
Convener:   Bostenaru, M.
Co-Convener:   Kreibich, H.; Goretti, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH10.02   Tree-ring reconstructions in natural hazards research
Convener:   Stoffel, M.
Co-Convener:   Bollschweiler, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH10.03   Geo-Databases and Information Systems for Natural Hazards and Risk Assessment
Convener:   Reichenbach, P.
Co-Convener:   Grignon, A.; Guzzetti, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G8/NH11.02   Advances in GPS and InSAR techniques for geodynamic modelling and analysis of natural hazard (co-organized by G) (co-listed in GD)
Convener:   Stramondo, S.
Co-Convener:   Lanari, R.; Lundgren, P.; Casu, F.; Meghraoui, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH11.03   Satellite Remote Sensing Applications for Urban Damage Detection
Convener:   Stramondo, S.
Co-Convener:   Pierdicca, N.; Chini, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH11.04   Modelling, computer-assisted simulations, and mapping of dangerous phenomena for hazard assessment
Convener:   Iovine, G.
Co-Convener:   Sheridan, M.; Di Gregorio, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geoscience Instrumentation (co-listed in GMPV, G, HS, MPRG, NH, OS & SM)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH12   Interoperability and data access requirements for disaster reduction and emergency management (co-listed in GI)
Convener:   Nagy-Rothengass, M.
Co-Convener:   Messerotti, M.; Fabbri, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scale, Scaling, and nonlinearity in Solid Earth (co-listed in GMPV, NH, SSS & TS)
Convener:   Cheng, Q.
Co-Convener:   Gaonac'h, H.; Tarquis, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH