EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Hydrological Sciences
General Sessions
Precipitation and Climate
Hydrological Forecasting
Water Policy and Management
Erosion, Sedimentation and River Processes
Hydroinformatics
Ecohydrology, Wetlands and Estuaries
Unsaturated Zone Processes
Groundwater
Catchment Hydrology
Remote Sensing and Data Assimilation
Co-listed and Co-organised Sessions
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Hydrological Sciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
HS1.1   Science impact in hydrology: interaction between research and applied engineering (invited speakers only)
Convener:   Montanari, A.
Co-Convener:   Porporato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS1.2   Linking Participation and knowledge sharing with Integrated Land Use Management
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Schwilch, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS21 - HS1.3/NH2.8/NP3.11   Hydrological Extremes (co-organised by HS, NH & NP; co-listed in GM)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Castellarin, A.; Szolgay, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS1.4   Recent Advances in Global Energy and Water Cycle Research
Convener:   van Oevelen, P.
Co-Convener:   Roads, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS8 - CR13/HS1.6/NH7.3   Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized by CR, HS & NH)
Convener:   Reynolds, J.
Co-Convener:   Funk, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS10 - G17/HS1.7/NH10.4   Ground Movement: Measurements, Subsurface Causes, and Interpretation (co-organized by G, HS & NH; co-listed in GM)
Convener:   Fokker, P.
Co-Convener:   Muntendam-Bos, A.; Bawden, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS40 - NP3.04/HS1.8/NH10.5   Geophysical Extremes: scaling versus nonstationarity (co-organized by NP, HS & NH, co-listed in AS)
Convener:   Koutsoyiannis, D.
Co-Convener:   Tchiguirinskaia, I.; Cârsteanu, A.; Langousis, A.; Bunde, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS41 - NP3.08/HS1.9   Scales and scaling in surface and subsurface hydrology (co-organized by NP & HS, co-listed in NH)
Convener:   de Lima, J.
Co-Convener:   Krajewski, W.; Marani, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS22 - HS2.1/NP1.05   Climate, Water and Health (co-organised by HS & NP)
Convener:   Christakos, G.
Co-Convener:   Cârsteanu, A.; Bardossy, A.; Papalexiou, S.; Koutsoyiannis, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS23 - HS2.3/NH2.7/CL53   Climatic and hydrological perspectives on long-term changes (co-organised by HS, NH & CL)
Convener:   Mudelsee, M.
Co-Convener:   Georgakakos, K.; Lins, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS24 - HS2.4/NP3.10   Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organised by HS & NP, co-listed in AS)
Convener:   Cârsteanu, A.
Co-Convener:   Anagnostou, E.; Uijlenhoet, R.; Onof, C.; Srikanthan, S.; Burlando, P.; Pegram, G.; Berne, A.; Troch, P.; Krajewski, W.; Levizzani, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3.1   Predictive probability, uncertainty and data assimilation in hydrological forecasting
Convener:   Moore, R.
Co-Convener:   Todini, E.; Loukas, A.; Madsen, H.; Thielen-del Pozo, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3.3   Medium and long-term hydrological forecasting for water management and water allocation
Convener:   Toth, E.
Co-Convener:   Aronica, G.; Butts, M.; Loukas, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3.4   Hydrological Forecasting Open Session. Local, regional and national hydrological forecasting systems. Real-world case studies
Convener:   Balint, G.
Co-Convener:   Blöschl, G.; Reggiani, P.; Szolgay, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS31 - NH2.5/AS4.02/HS3.5   Flash floods: observations and analysis of atmospheric and hydrological controls (co-organized by NH, AS & HS)
Convener:   Borga, M.
Co-Convener:   Price, C.; Szolgay, J.; Mugnai, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS4.1   Integrated water resources assessment and technology transfer, with special focus on developing countries
Convener:   Uhlenbrook, S.
Co-Convener:   van der Zaag, P.; Rosbjerg, D.; van de Giesen, N.; Bathurst, J.; Ekstrand, S.; Amezaga, J.; Mostert, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS4.2   Water science: source of conflict or cooperation?
Convener:   van der Zaag, P.
Co-Convener:   McCulloch, C.; O'Connell, P.; Salamé, L.; Crescimanno, G.; Schumann, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5.1   Science for improved sediment and habitat management in aquatic ecosystems (co-listed in GM & SSS)
Convener:   Owens, P.
Co-Convener:   Petticrew, E.; Summer, W.; Reeves, A.; Neto, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS60 - SSS3/HS5.2   Linking the land to the water: understanding the impacts of soil erosion and nutrient loss on soil and water quality from hillslope to large catchment scales (co-organised by SSS & HS)
Convener:   Brazier, R.
Co-Convener:   CERDAN, O.; Heathwaite, L.; Quinton, J.; Batalla, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5.3   Sediment dynamics during extreme events
Convener:   Rickenmann, D.
Co-Convener:   Bathurst, J.; Esteves, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS6.1   Hydroinformatics: computational intelligence and technological developments in water science applications
Convener:   Solomatine, D.
Co-Convener:   See, L.; Toth, E.; Abrahart, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.1   Climate-soil and vegetation interactions in ecological-hydrological processes
Convener:   Manfreda, S.
Co-Convener:   Montaldo, N.; Sivapalan, M.; Iacobellis, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.2   Lakes and Inland Seas under Anthropogenic Pressure and Climate Change
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.3   Wetland ecohydrology: interactions and feedbacks between water table, soil moisture, and vegetation (co-listed in BG)
Convener:   Tamea, S.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Laio, F.; Loheide, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.4   Hydro-ecology of riparian zones: hyporheic controls at the groundwater - surface water interface
Convener:   Krause, S.
Co-Convener:   Fleckenstein, J.; Hannah, D.; Huggenberger, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS70 - GM6.1/HS7.5   Coasts and Estuaries (co-organized by GM & HS)
Convener:   Baas, A.
Co-Convener:   D'Alpaos, A.; Temmerman, S.; Savenije, H.; Toffolon, M.; Rinaldo, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.7   Riverine systems: new methods, concepts and applications linking hydrology, hydraulics, geomorphology and ecology (co-listed in BG & GM)
Convener:   Tetzlaff, D.
Co-Convener:   Lane, S.; Harvey, G.; Molnar, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.1   Monitoring and Modelling for Transfer Processes in the Soil-Plant-Atmosphere Continuum (co-listed in SSS)
Convener:   Romano, N.
Co-Convener:   Van der Ploeg, M.; Angulo-Jaramillo, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.3   Translating vadoze zone science in soil and water management: indicators, models, monitoring and decision making.
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Ferraris, S.; Coppola, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.4   Reconciling Theory, Simulation, and Observations in Subsurface Flow and Transport Modeling
Convener:   Vrugt, J.
Co-Convener:   Vereecken, H.; Huisman, S.; Ferre, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.5   Investigating and understanding soil-plant interactions from micro to plot scale (co-listed in SSS)
Convener:   Van der Ploeg, M.
Co-Convener:   Javaux, M.; Ursino, N.; Vanderborght, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.6   Large Lysimeter Studies and Water Budget Prediction of Ungauged Land Surface Elements (co-listed in SSS)
Convener:   Durner, W.
Co-Convener:   Puetz, T.; Fank, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8.7   Production, transport, and emission of trace gases from the vadose zone to the atmosphere (co-listed in BG)
Convener:   Weihermueller, L.
Co-Convener:   Reichstein, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.1   Subsurface flow, solute transport, and energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in SSS)
Convener:   Zechner, E.
Co-Convener:   Durner, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.2   Subsurface assessment and characterisation of flow, transport, and fate using physical, chemical, and isotopic tools (co-listed SSS)
Convener:   Bloem, E.
Co-Convener:   Elsner, M.; Penning, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.3   Hydrogeophysics in subsurface hydrology
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Ferre, T.; Yaramanci, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.4   Fissured and karstified aquifers
Convener:   Graf, T.
Co-Convener:   Birk, S.; Gabrovsek, F.; Maloszewski, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.5   Urban impacts on soils and groundwater -- Requirement of groundwater management
Convener:   Mohrlok, U.
Co-Convener:   Karatzas, G.; Schiedek, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.6   Shallow and deep geothermal energy
Convener:   Blum, P.
Co-Convener:   Kolditz, O.; McDermott, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9.7   Groundwater stochastic hydrology
Convener:   Guadagnini, A.
Co-Convener:   Sanchez-Vila, X.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.1   The ungauged catchment problem - a benchmark assessment
Convener:   Blöschl, G.
Co-Convener:   McDonnell, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.2   Objective and process-based catchment classification as a tool for prediction in ungauged basins
Convener:   Claps, P.
Co-Convener:   Aryal, S.; Woods, R.; Castellarin, A.; Troch, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.3   Catchment structure and connectivity - observations, analysis and modelling (co-listed in BG, GM & SSS)
Convener:   Bogaart, P.
Co-Convener:   Skřien, J.; Tetzlaff, D.; Kirkby, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS25 - HS10.4/NH2.6   Floodplain mapping and flood prevention techniques (co-organised by HS & NH)
Convener:   Di Baldassarre, G.
Co-Convener:   Disse, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.5   Monitoring and modeling snow for hydrological purposes (co-listed in CR)
Convener:   Parajka, J.
Co-Convener:   Lehning, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.7   Hydrological change: detecting change of hydrological behaviour (co-listed in NP)
Convener:   Lischeid, G.
Co-Convener:   Lange, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.8   Hydrological Change: Predicting Variation of Hydrological Behaviour (co-listed in AS & CL)
Convener:   Kunstmann, H.
Co-Convener:   Bari, M.; Hagemann, S.; Will, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.9   Artificially drained catchments – from monitoring studies towards management approaches
Convener:   Lennartz, B.
Co-Convener:   Tiemeyer, B.; Holzmann, H.; Dolezal, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.12   Hydrological measurements: new technologies for characterising hydrological and hydrochemical behaviour
Convener:   Buytaert, W.
Co-Convener:   Freer, J.; Krause, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.13   Hydrological measurements: experimental catchments of different scales for interdisciplinary research
Convener:   Pfister, L.
Co-Convener:   Brilly, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.14   Catchment modelling and process understanding
Convener:   Moussa, R.
Co-Convener:   Gallart, F.; Lawler, D.; Andrieu, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.16   Prediction and management of water quality on the catchment scale
Convener:   Rode, M.
Co-Convener:   Fohrer, N.; Bormann, H.; Bogena, H.; Abbaspour, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.18   Linking catchment hydrological and biogeochemical processes across spatial scales
Convener:   Laudon, H.
Co-Convener:   Lyon, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11.1   Remote sensing retrieval techniques and data assimilation
Convener:   Verhoest, N.
Co-Convener:   Tedesco, M.; Wood, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11.2   Remote sensing applications in hydrology and water management
Convener:   Ludwig, R.
Co-Convener:   Su, Z.; Benveniste, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11.5   Soil moisture estimation using field instrumentation, remote sensing and modelling
Convener:   Loew, A.
Co-Convener:   Schmugge, T.; de Rosnay, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR8   Remote sensing of cryosphere (co-listed in HS & OS)
Convener:   Tedesco, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS48 - OS21/CL3/HS12.1/NH6.5   Observations and Causes of Sea Level Change: A Session to Mark the 75th Anniversary of the Permanent Service for Mean Sea Level (PSMSL) (co-organized by OS, CL, HS & NH)
Convener:   Woodworth, P.
Co-Convener:   Jevrejeva, S.; Holgate, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.2   Flood risk and uncertainty (co-listed in GM & HS)
Convener:   Aronica, G.
Co-Convener:   Apel, H.; Bates, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open Session on Geoscience Instrumentation (co-listed in GMPV, G, HS, MPRG, NH, OS & SM, SMP, SSS)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR1   The International Polar Year 2007 - 2008 (co-listed in AS, BG, CL, HS & OS)
Convener:   Tedesco, M.
Co-Convener:   de Jong, C.; Ellis-Evans, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4.2   Soil erosion as a geomorphological process (co-listed in HS)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Govers, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4.4   Surface and Subsurface Karst Geomorphology
Convener:   De Waele, J.
Co-Convener:   Plan, L.; Filipponi, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.1   Dynamics and morphology of erosional channels (co-listed in HS)
Convener:   Turowski, J.
Co-Convener:   Lague, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.2   River meander dynamics (co-listed in HS)
Convener:   Hooke, J.
Co-Convener:   Zolezzi, G.; Gautier, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.3   Linking geomorphological and hydrological processes at reach and catchment scales (co-listed in HS)
Convener:   Lawler, D.
Co-Convener:   Rinaldi, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.6   Remote Sensing of Rivers: Methods, Applications, and Theory (co-listed in HS)
Convener:   Marcus, A.
Co-Convener:   Fonstad, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR14   Mountain Hydrology, Glaciology and Climatology: present state and future scenarios (co-listed in HS)
Convener:   Viviroli, D.
Co-Convener:   de Jong, C.; Molnia, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.; Kunstmann, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-Land Interactions (General Session) (co-listed in BG & HS)
Convener:   Foken, T.
Co-Convener:   Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL22   Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by ILEAPS & GLASS; co-listed in AS, BG & HS)
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   van den Hurk, B.; Ciais, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP5.01   Quantifying predictability including high impact weather (THORPEX) and hydrology (HEPEX) (co-listed in HS & NH)
Convener:   Toth, Z.
Co-Convener:   Balint, G.; Szunyogh, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL35   Subsurface temperature signals of climate change, processes involved, and importance to climate modeling (co-listed in CR, GI, HS, & SSS)
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Gonzalez-Rouco, J.; Safanda, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in the atmosphere and the climate (co-listed in AS, CL & HS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Falkovich, G.; Royer, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.05   Uncertainty, Random Dynamical Systems and Stochastic Modeling in Geophysics (co-listed in HS)
Convener:   Pavlyukevich, I.
Co-Convener:   Schertzer, D.; Duan, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH