EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Ocean Sciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
OS1   Open session on large scale ocean circulation variability (co-listed CL, BG) (including Fridjof Nansen Medal Lecture)
Convener:   Meinen, C.
Co-Convener:   Naveira Garabato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS2   Open session on Shelf Seas, Coastal Seas and Estuaries (co-listed BG)
Convener:   Shapiro, G.
Co-Convener:   de Swart, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS3   Ocean Tracers and Anthropogenic CO2 (co-listed in BG & CL)
Convener:   Schlosser, P.
Co-Convener:   Wallace, D.; GRUBER, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS4   Operational Oceanography: Skill Assessment and Error Analysis (co-listed GI, NP)
Convener:   Proctor, R.
Co-Convener:   Bertino, L.; Coelho, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS6   IMBER/SOLAS Special Session (co-listed in AS, BG, CL & NP)
Convener:   Oguz, T.
Co-Convener:   Garcon, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS7   High latitude changes in ocean, ice and climate (co-listed in CR & CL)
Convener:   Döscher, R.
Co-Convener:   Mauritzen, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS8   Variability in the Southern Ocean (co-listed AS,CL,BG,CR)
Convener:   Provost, C.
Co-Convener:   Fahrbach, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS9   The Mediterranean Sea: a natural laboratory for marine interdisciplinary studies
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Papathanassiou, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS10   Ocean Remote Sensing (colisted GD, CL)
Convener:   Schrama, E.
Co-Convener:   MILLER, J.; Han, G.; Barale, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Temporal variability of ocean temperature (heat content) and salinity (freshwater content). (co-listed CL)
Convener:   Levitus, S.
Co-Convener:   Rixen, M.; Artale, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS13   Sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change (co-listed BG,NP, CL)
Convener:   Robinson, C.
Co-Convener:   Salihoglu, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS14   Turbulent mixing in aquatic ecosystems - physical processes and ecosystem responses (co-listed in BG)
Convener:   Rippeth, T.
Co-Convener:   Huisman, J.; Sharples, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS15   Fate of riverine matter in marine environments: pathways, feedbacks, characterization and quantification (co-listed in BG)
Convener:   Kim, J.
Co-Convener:   Wagner, T.; BONNIN, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS16   Model development for large- and small-scale processes in the ocean (co-listed NP)
Convener:   Deleersnijder, E.
Co-Convener:   Schröter, J.; Oschlies, A.; Lermusiaux, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.01   DOM biogeochemistry and ecosystem function: from soils to oceans (co-listed in OS)
Convener:   Uher, G.
Co-Convener:   Sondergaard, M.; Battin, T.; Tranvik, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves (co-listed in OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP, OS & CL)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL40   Climate Models Intercomparison: Dynamics and Physical Processes (co-listed in AS , OS & NP)
Convener:   Lucarini, V.
Co-Convener:   Van Ulden, A.; Kimoto, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.01   Scale, scaling and nonlinear variability in aquatic biogeosytems (co-listed in BG & OS)
Convener:   Schmitt, F.
Co-Convener:   Nikora, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Falkovich, G.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.01   Tsunamis (co-listed in OS)
Convener:   Tinti, S.
Co-Convener:   Pelinovsky, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   Gravity waves (co-listed in OS)
Convener:   Achatz, U.
Co-Convener:   Plougonven, R.; Becker, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in OS, BG, CL & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.06/NP6.09   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-organized by NP) (co-listed in OS)
Convener:   Berdalet, E.
Co-Convener:   Battin, T.; Clercx, H.; Piera, J.; Richards, K.; Seuront, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.01   ENSO: dynamics, predictability and response to climate change (co-listed in CL & OS)
Convener:   Timmermann, A.
Co-Convener:   Jin, F.; Guilyardi, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.03   Nonlinear low-frequency variability in atmosphere, ocean and the climate system (co-listed in CL & OS)
Convener:   Dethloff, K.
Co-Convener:   Dijkstra, H.; Crommelin, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.02   Nonlinear Waves, Instabilities and Wave-flow interactions (co-listed in OS)
Convener:   Rey, V.
Co-Convener:   Ostrovsky, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.05   Turbulence in the Atmosphere and Ocean (co-listed in AS & OS)
Convener:   Yague, C.
Co-Convener:   Fraunie, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.02   Extreme Sea Waves (co-listed in OS) (including Plinius Medal Lecture)
Convener:   Pelinovsky, E.
Co-Convener:   Kharif, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI5   Space Instrumentation (co-listed in PS, ST, AS, G & OS)
Convener:   Leese, M.
Co-Convener:   Kargl, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmoshere, Ocean and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Vivekanandan, J.
Co-Convener:   Parsons, D.; Rose, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geoscience Instrumentation (co-listed in GMPV, G, HS, MPRG, NH, OS & SM)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI3   Instrumentation for Ocean Observatories and Early Warning Systems (co-listed in OS, NH & SM)
Convener:   Waldmann, C.
Co-Convener:   Person, R.; Favali, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI4   Instrumentation related to polar regions and the IPY (co-listed in AS, BG, CR & OS)
Convener:   Rose, M.
Co-Convener:   Meldrum, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM3   Seafloor Expression of Tectonic & Geomorphic Processes (co-listed n OS, SSP & TS)
Convener:   Hillier, J.
Co-Convener:   Mitchell, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR130   Glaciology, climate, and oceanography of the Antarctic Peninsula and the sub-Antarctic (co-listed in CL & HS)
Convener:   Kulessa, B.
Co-Convener:   Sammonds, P.; King, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR135   Modelling sea ice and ice-ocean interactions (co-listed in OS)
Convener:   Feltham, D.
Co-Convener:   Morales Maqueda, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL8   Climate and ocean dynamics from high-resolution marine archives (co-listed in OS)
Convener:   Felis, T.
Co-Convener:   Arz, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL10   Regional and Global Climate Impact of the Atlantic Ocean Variability (co-listed in OS)
Convener:   Zhang, R.
Co-Convener:   Delworth, T.; Sutton, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL7   Antarctica and the Global Climate System (co-listed in AS, CR & OS)
Convener:   Naveira Garabato, A.
Co-Convener:   Turner, J.; Mayewski, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL38/GI12   Earth System Modelling: Strategies and Software (co-organized by GI, co-listed in AS, HS & OS)
Convener:   Budich, R.
Co-Convener:   Redler, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Biogeochemical interactions in chemosynthetic deep-sea ecosystems: methods, tools and strategies (co-listed in OS)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   Bach, W.; German, C.; Duperron, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH