Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Ocean Sciences - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
OS1   Open Session on Global Ocean Circulation
Convener:   Thurnherr, A.
Co-Convener:   Beal, L.; Naveira Garabato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS2   Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener:   Shapiro, G.
Co-Convener:   Simpson, J.; Oguz, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS3   Open Session on Ocean Tracers and Chemistry
Convener:   Rhein, M.
Co-Convener:   Haine, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS4   Open Session on the Biogeochemistry of the Oceanic Carbon Cycle (co-listed in BG)
Convener:   Robinson, C.
Co-Convener:   Garcon, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS5   Operational Oceanography
Convener:   Ruth, P.
Co-Convener:   Proctor, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS6   Small and Meso-Scale Processes and their Impact on the Large Scale
Convener:   Dewar, W.
Co-Convener:   Killworth, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS8   Mixing in Overflows and Large-Scale Consequences for Ocean Circulation and Climate (co-listed in CL)
Convener:   Nurser, A.
Co-Convener:   Hallberg, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS9   Ice Covered and High-Latitude Oceans (co-sponsored by CR)
Convener:   Hakkinen, S.
Co-Convener:   Gascard, J.; Yuan, X.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS10   Detection and Understanding of the Heat and Freshwater Budget Changes and Transports in the Northern Oceans (co-listed in CL)
Convener:   Yashayaev, I.
Co-Convener:   Karcher, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Mediterranean Sea: a laboratory for interdisciplinary studies and climate research - A tribute to Michel Crepon (co-listed in BG & CL)
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Nittis, K.; Font, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS12/G2   Ocean Variability from Satellite Altimetry and its Syntheses with Hydrography, Modelling and Gravity Measurements (co-organized by G)
Convener:   Han, G.
Co-Convener:   Cipollini, P.; Schrama, E.; Chambers, D.; Lee, T.; van Dam, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS13   Ocean Model Development: Physical and Biological (co-sponsored by BG)
Convener:   Schröter, J.
Co-Convener:   Oschlies, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS17   Adriatic Sea Dynamics
Convener:   Poulain, P.
Co-Convener:   Lee, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS19   Seafloor Observatory Science: Experiences and Perspectives
Convener:   Favali, P.
Co-Convener:   Beranzoli, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Mari, C.
Co-Convener:   Parker, D.; LLoyd, C.; Fink, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.08   Analysis and Characterization of Black Carbon in the Environment (co-listed in AS, HS, OS & SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Ball, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.; Schulte, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.01   Coastal biogeochemistry and its response to anthropogenic perturbations: inputs, gas exchange, carbon and nutrient cycling (co-listed in CL & OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.02   Methane fluxes on continental margins: budgets and controls (co-listed in CL & OS)
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Joye, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.01   Biodiversity and biogeochemistry in terrestrial and semiterrestrial ecosystems (co-listed in CL, OS & SSS)
Convener:   Zechmeister-Boltenstern, S.
Co-Convener:   Kampichler, C.; Freibauer, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.05   Understanding and quantifying the greenhouse gas budgets of ocean and continental regions (co-listed in CL & OS)
Convener:   Valentini, R.
Co-Convener:   Watson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.04   Environmental impacts of biofilms, stromatolites and algal mats: from microbes to ecosystems (co-listed in OS & SSP) (co-sponsored by ISME)
Convener:   Battin, T.
Co-Convener:   Cohen, Y.; Decho, A.; Stal, L.; Wagner, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Influencing organic matter flux to the deep: Ecosystem processes, ballast minerals and microbial activities (co-listed in OS)
Convener:   Passow, U.
Co-Convener:   Rivkin, R.; Legendre, L.; De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.09   Surface Ocean Lower Atmosphere Study Session (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Garcon, V.
Co-Convener:   Soerensen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.04   The use of novel methods to examine diversity and physiology of microbes in frozen and liquid aquatic systems
Convener:   Sattler, B.
Co-Convener:   Priscu, J.; Pearce, D.; Psenner, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL3   Mediterranean Climate Variability (co-listed in OS)
Convener:   Malanotte-Rizzoli, P.
Co-Convener:   Lionello, P.; Luterbacher, J.; Tsimplis, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL4   Large-scale climate modes in the Northern Hemisphere (co-listed in OS)
Convener:   Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL5   Climate of the Polar Regions (co-listed in CR & OS)
Convener:   Wadhams, P.
Co-Convener:   Piacsek, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL12   Extreme Climate Events: Observations, Modeling, and Impacts (co-listed in OS)
Convener:   Beniston, M.
Co-Convener:   Goyette, S.; Diaz, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL14/CL15   Stability of the Thermohaline Ocean Circulation / Past changes in ocean circulation (co-listed in OS)
Convener:   Rahmstorf, S.
Co-Convener:   Labeyrie, L.; Cortijo, E.; Stouffer, R.; Marchal, O.; McManus, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL20   Climate of the last millennium: reconstructions, analyses and explanation of regional and seasonal changes (co-listed in NH & OS)
Convener:   Jones, P.
Co-Convener:   Mann, M.; Jouzel, J.; Dullo, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL23   North Atlantic climate variability (co-listed in OS)
Convener:   Koc, N.
Co-Convener:   McManus, J.; Kuijpers, A.; Jansen, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL24   The Indian-Atlantic Ocean connection: modern processes and past mechanisms (co-listed in OS)
Convener:   van Leeuwen, P.
Co-Convener:   Peeters, F.; Speich, S.; Lutjeharms, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL26   Biogenic Opal and the Reconstruction of Paleonenvironmental Conditions of Land and Sea (co-listed in BG, OS & SSP)
Convener:   Abelmann, A.
Co-Convener:   De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL28   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene) (co-listed in BG, CR & OS)
Convener:   Florindo, F.
Co-Convener:   Gersonde, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE2   Renewable resources in general (co-listed in OS)
Convener:   Bruckner, T.
Co-Convener:   Held, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE5   Integrated Assessment of energy options and risk assessment methodologies (co-listed in CL & OS)
Convener:   Held, H.
Co-Convener:   Bruckner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM9   Submarine erosion (co-listed in SSP, NH & OS)
Convener:   Mitchell, N.
Co-Convener:   Urgeles, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmospheric and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Parsons, D.
Co-Convener:   Mikkelsen, T.; Jensen, J.; Vivekanandan, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI3   Space Instrumentation (co-listed in AS, G, OS, PS & ST)
Convener:   Svedhem, H.
Co-Convener:   Zarnecki, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9   Modelling water and energy budgets from catchment to global scales (co-listed in AS, CL & OS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Rosbjerg, D.
Co-Convener:   Döll, P.; Jacob, D.; Kunstmann, H.; Roads, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS37   Lakes and enclosed seas under anthropogenic pressure (co-listed in BG & OS)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS40   Open Session on Estuaries (co-listed in OS)
Convener:   Reeves, A.
Co-Convener:   Savenije, H.; Pietrzak, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.01   Tsunamis
Convener:   Tinti, S.
Co-Convener:   Pelinovsky, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.02   Storm and freak waves and flooding
Convener:   Pelinovsky, E.
Co-Convener:   Kharif, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH6.03   Artic hazards
Convener:   Lavrenov, I.
Co-Convener:   Johannessen, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.03   ENSO: Dynamics and predictability (co-listed in CL & OS)
Convener:   Jin, F.
Co-Convener:   Timmermann, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.05   Nonlinear cryospheric dynamics (co-listed in CR & OS)
Convener:   Rempel, A.
Co-Convener:   Schoof, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scaling, multifractals and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.03   Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization (co-listed in OS)
Convener:   de Lima, I.
Co-Convener:   Meneveau, C.; Parlange, M.; Tribbia, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.01   Turbulent transport and mixing in geophysical flows (including geophysical experiments) (co-listed in OS)
Convener:   Fruh, W.
Co-Convener:   Redondo, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.02   Nonlinear waves, instabilities and wave-flow interactions (co-listed in OS)
Convener:   Shrira, V.
Co-Convener:   Ostrovsky, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP6.03   Jets and Vortics (co-listed in OS) (co-sponsored by OS)
Convener:   Flor, J.
Co-Convener:   Fraunie, P.; BATEMAN, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.07   Cycles of trace elements and their isotopes in a changing ocean (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Rutgers van der Loeff, M.
Co-Convener:   Henderson, G.; Jeandel, C.; Francois, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH