EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Soil System Sciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
SSS1   Mineralogical and geochemical records of weathering and pedoplasmation: from spatial to temporal scales (co-listed in GMPV)
Convener:   Gerard, M.
Co-Convener:   Trombino, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil as a record of the past
Convener:   Carnicelli, S.
Co-Convener:   Davidson, D.; Courty, M.; Pustovoytov, K.; Durand, N.; Kühn, P.; Deckers, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS3   Soil genesis, soil quality, biological indicators and soil functions, including education (co-listed in BG)
Convener:   Dilly, O.
Co-Convener:   Wahl, N.; Benedetti, A.; Tate III, R.; Nannipieri, P.; Staunton, S.; Dosso, M.; Dell'Abate, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS4   Organic soils, processes, mechanisms and utilization (co-listed in BG)
Convener:   Szajdak, L.
Co-Convener:   Miano, T.; Blankenburg, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS8   The mechanisms, especially diffusion, by which soil organic matter influences chemical fate: Chromium as a case study (co-listed in BG)
Convener:   Zsolnay, A.
Co-Convener:   Miano, T.; Sequi, P.; Ciavatta, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS10   3D Visualization and Quantification of Soil Pore Geometries (co-listed in HS)
Convener:   Peth, S.
Co-Convener:   Mele, G.; Smucker, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS11   Hydropedology: A synergistic tool to shape EU guidelines for water and soil (co-listed in HS)
Convener:   Bouma, J.
Co-Convener:   Lin, H.; Romano, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS12   Transport in preferential flow domains of the soil porous system: Measuring, interpretation, models, upscaling (co-listed in HS)
Convener:   Kutilek, M.
Co-Convener:   Coppola, A.; Gerke, H.; Pagliai, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS13   Soil erosion on agricultural land (co-listed in GM)
Convener:   Cerda, A.
Co-Convener:   Boardman, J.; Le Bissonnais, Y.; Flanagan, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS14   Improving spatial predictions of soil erosion (co-listed in HS & GM)
Convener:   Brazier, R.
Co-Convener:   Quinton, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS15   Soil erosion assessment and integrated approaches for remediation (co-listed in HS & GM)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Cerdan, O.; Neto, S.; Quinton, J.; Roxo, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS19   Soil remediation processes: New insights into the role of mineral surfaces and bioaccessibility of residues( co-listed in BG) (including Philippe Duchafour Medal Lecture)
Convener:   Burauel, P.
Co-Convener:   Bech, J.; Terzano, R.; Medici, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS22   Ants in the Soil System. A hydrological, chemical and biological approach (co-listed in BG)
Convener:   Risch, A.
Co-Convener:   Finer, L.; Jurgensen, M.; Cerda, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.0/SSS24   Geomicrobiology: mineralization, weathering and biofilms (co-organized by SSS)
Convener:   Hutchens, E.
Co-Convener:   Crovisier, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10   Urban impacts on soils and groundwater (co-listed in SSS)
Convener:   Mohrlok, U.
Co-Convener:   Schiedek, T.; Boving, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS28   Catchment structure and connectivity (co-listed in GM, BG & SSS)
Convener:   Bogaart, P.
Co-Convener:   Kirkby, M.; Esteves, M.; Michaelides, K.; Tetzlaff, D.; Zehe, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI9   Down hole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, GMPV, PS, SSP & SSS)
Convener:   Gaillot, P.
Co-Convener:   Celerier, B.; Brewer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8   Subsurface assessment and characterisation of flow, transport, and fate using physical, chemical, and isotopic tools (co-listed in IG)
Convener:   Bloem, E.
Co-Convener:   Elliot, T.; Elsner, M.; Penning, H.; Hofstetter, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9   Hydrogeophysics in subsurface hydrology
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Ferre, T.; Yaramanci, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS17   Unsaturated zone flow and transport processes: from science to soil and water management
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Ferraris, S.; Coppola, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS18   Persistent organic pollutants in soils: sources, sinks, and processing
Convener:   Gocht, T.
Co-Convener:   Jones, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Monitoring and modelling for soil and ecohydrological processes across landscape elements
Convener:   Romano, N.
Co-Convener:   Van der Ploeg, M.; Mulligan, M.; White, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS20   Technological potential for assessing soil erosion and sediment transport in ungauged river basins
Convener:   Bathurst, J.
Co-Convener:   Rickenmann, D.; van Oevelen, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS24   Sediment tracing and risk assessment for sediment management
Convener:   Petticrew, E.
Co-Convener:   Westrich, B.; Owens, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.02/BG1.06   Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized by NH and BG) (co-listed in SSS)
Convener:   Malamud, B.
Co-Convener:   Dermatas, D.; Marshall, F.; Saghatelyan, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.07   Electron transfer processes in soils, sediments, and aquifers: concepts and cases (co-listed in SSS)
Convener:   Blodau, C.
Co-Convener:   Bauer, M.; Griebler, C.; Einsiedl, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in OS, BG, CL & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS32   Climate-soil and vegetation interactions in ecological-hydrological processes (co-listed in AS, CL, NP & SSS)
Convener:   Manfreda, S.
Co-Convener:   Montaldo, N.; Sivapalan, M.; Iacobellis, V.; Kunstmann, H.; Rosbjerg, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS49   Dryland hydrology
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Gallart, F.; Sivapalan, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scale, Scaling, and nonlinearity in Solid Earth (co-listed in GMPV, NH, SSS & TS)
Convener:   Cheng, Q.
Co-Convener:   Gaonac'h, H.; Tarquis, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH