Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Geodynamics - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
GD01   Geodynamics of the Early Earth: The development of southern high-latitude seaways and their impact on global evolution
Convener:   Maldonado, A.
Co-Convener:   Livermore, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD02/MPRG9/SM13   Core, CMB and Deep Mantle (co-organized by MPRG & SM) (including Louis Néel Medal Lecture)
Convener:   Montagner, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD03   The Earth's Mantle - Geodynamical and Geochemical Models for the Structure and Composition
Convener:   Goes, S.
Co-Convener:   van Keken, P.; Rehkamper, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD04   Lithosphere - Mantle Interaction: Geophysical and Geochemical Constraints
Convener:   Garrido, C.
Co-Convener:   Tommasi, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD05   Mantle Plumes, intraplate magmatism, and hotspot-ridge interaction: Geodynamical, Geophysical and Geochemical Aspects
Convener:   Sallarès, V.
Co-Convener:   van Hunen, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.3/GD06   Mid-Ocean Ridges: Structure, Dynamics, Geochemistry and Hydrothermal Systems (co-organized by GD and BG) (co-sponsored by InterRidge)
Convener:   Briais, A.
Co-Convener:   Charlou, J.; Keir, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD07   Dynamics and Thermal Structure of Subduction Zones (co-listed in TS)
Convener:   Marotta, A.
Co-Convener:   Funiciello, F.; Rodnikov, A.; Zabarinskaya, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD09/G13   Modelling and Monitoring the Deformation and State of Stress of the Lithosphere (co-sponsored by the International Lithosphere Program) (co-organized by G)
Convener:   Fischer, K.
Co-Convener:   Heidbach, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD10   Composition, structure and evolution of the Caribbean lithosphere
Convener:   Perez-Estaun, A.
Co-Convener:   García-Casco, A.; Rojas-Agramonte, Y.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD11   The link of deep and shallow lithospheric processes in sedimentary basins - New perspectives in the International Lithosphere Programme
Convener:   Roure, F.
Co-Convener:   Scheck-Wenderoth, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD12/G14   Kinematics and Geodynamics of the Mediterranean (co-organized by G) (co-listed in NH & TS)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   Jolivet, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G3/GD14   What constraints does geodesy at global scales put on the dynamical processes of the Earth (co-organized by GD)
Convener:   Salstein, D.
Co-Convener:   Gegout, P.; de Viron, O.; Sabadini, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD15/GD18   Potential Fields and Geophysical Images in Geostatics and Geodynamics
Convener:   Strykowski, G.
Co-Convener:   Kaban, M.; Jacoby, W.; Grafarend, E.; Spichak, V.; Eppelbaum, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G9/GD16   Geodynamics and Deformation of Southeast Asia (co-organized by GD) (co-listed in NH &TS)
Convener:   Schrama, E.
Co-Convener:   Vermeersen, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G11/GD17   New prospects in plate kinematics modeling by geodetic and tectonic inferences (co-organized by GD) (co-listed in NH & TS)
Convener:   Doglioni, C.
Co-Convener:   Riguzzi, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US2   Geosciences in Africa (co-listed in GD)
Convener:   Ludden, J.
Co-Convener:   Muhongo, S.; Ledru, P.; de Wit, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG8   From plate tectonics to mantle dynamics (co-listed in GD)
Convener:   Torsvik, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG13   The extrapolation of lab data to nature (co-listed in GD, GMPV & TS)
Convener:   Herwegh, M.
Co-Convener:   de Bresser, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM14   Precambrian lithosphere: insights from geophysics, geochemistry, and geodynamics (co-listed in GD)
Convener:   Artemieva, I.
Co-Convener:   Condie, K.; Ranalli, G.; Kaban, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP8   Eurostrataform and Promess : Strata formation across European continental margins
Convener:   Berne, S.
Co-Convener:   Weaver, P.; van Weering, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP9   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.4/GMPV8   Exploring the links between rheology, fault patterns and tectonic models (co-listed in GD & MPRG) (co-organized by GMPV) (including Stephan Mueller Medal Lecture)
Convener:   Buiter, S.
Co-Convener:   Spiers, C.; Rosenberg, C.; gueydan, f.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.3   Erosion, sedimentation and landscape evolution at active ocean-continent subduction margins (co-listed in GD, GM & SSP)
Convener:   Proust, J.
Co-Convener:   Lamarche, G.; Pettinga, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.4   Active and Recent Tectonics and Geodynamics of the Central - Eastern Mediterranean (co-listed in GD & SM)
Convener:   Edwards, M.
Co-Convener:   Bohnhoff, M.; Margheriti, L.; Levin, V.; Lerner-Lam, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.8   Accretionary orogens and crustal growth: facts, fiction, fantasy (co-listed in GD)
Convener:   Kroener, A.
Co-Convener:   Cawood, P.; Clift, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH