Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Biogeosciences
Open sessions on Biogeosciences
Palaeo-Biogeosciences
Coastal Systems
Terrestrial Systems
Inland Waters
Open Ocean Systems
Geomicrobiology and Exobiology
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Biogeosciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
BG0   Presentation of poster only sessions BG2.05, BG4.01, BG5.03, BG7.02
Convener:   Bijma, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.01   Geodynamic and Metabolic Cycles of the Young Earth
Convener:   Arndt, N.
Co-Convener:   Rosing, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.03   Biological processes and regulations related to biosphere-atmosphere exchange of trace gases (co-listed in AS)
Convener:   Kesselmeier, J.
Co-Convener:   Schnitzler, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.04   Biosphere-atmosphere exchange of inorganic nitrogen compounds - influence on atmospheric chemistry and climate forcing
Convener:   Pilegaard, K.
Co-Convener:   Meixner, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.05   Biogeochemistry of dissolved organic matter: Implications for ecosystem function, aquatic photochemistry and remote sensing
Convener:   Uher, G.
Co-Convener:   Thomas, D.; Sondergaard, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.07   Remote sensing for terrestrial biogeochemical studies
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Schmullius, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.09/SSS26   Biomineralization and bioweathering (co-organized by SSS)
Convener:   Kappler, A.
Co-Convener:   Benzerara, K.; Adamo, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.10   Molecular geobiology: Linking geochemical processes to community structure, genomic biology and beyond
Convener:   Friedrich, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.11   CARBOEUROPE: Approaches to assess regional terrestrial carbon budgets
Convener:   Schulze, E.
Co-Convener:   Valentini, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.01   Environments of Life on Early Earth
Convener:   Philippot, P.
Co-Convener:   Van Kranendonk, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.; Schulte, S.; Kim, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.03   Application of stable isotopes in biogeosciences
Convener:   Bouillon, S.
Co-Convener:   Böttcher, M.; Buchmann, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.05   Integrating Neogene terrestrial vegetation records and models (co-listed in CL)
Convener:   Dupont, L.
Co-Convener:   Kubatzki, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.01   Coastal biogeochemistry and its response to anthropogenic perturbations: inputs, gas exchange, carbon and nutrient cycling (co-listed in OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.02   Natural and human-induced hypoxia in the ocean (co-listed in OS)
Convener:   Zhang, J.
Co-Convener:   Gilbert, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.01   Biodiversity and biogeochemistry in terrestrial and semiterrestrial ecosystems
Convener:   Zechmeister-Boltenstern, S.
Co-Convener:   Kampichler, C.; Freibauer, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.03   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-listed in HS)
Convener:   Meixner, F.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Porporato, A.; Mamtimin, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.04   Impacts of climate, atmospheric chemistry, and humans on the terrestrial carbon cycle (co-listed in SSS)
Convener:   Pan, Y.
Co-Convener:   Birdsey, R.; Jackson, R.; Marland, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.03   Response of aquatic ecosystems to physical, chemical, and biological disturbance (co-listed in NH)
Convener:   Eugenia, M.
Co-Convener:   Packman, A.; Battin, T.; Hein, T.; Zweimüller, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.02   Ocean acidification: chemistry, paleo-analogues, response of organisms and ecosystems, and modelling (co-listed in OS)
Convener:   Gattuso, J.
Co-Convener:   Kleypas, J.; Riebesell, U.; Orr, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03/NP6.06   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-sponsored by NP) (co-listed in OS)
Convener:   Berdalet, E.
Co-Convener:   Battin, T.; Marrase, C.; Piera, J.; Richards, K.; Seuront, L.; Clercx, H.; van Duren, L.; Friend, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP & OS)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.08   Methods, tools and strategies for biogeochemical interactions studies in reducing deep-sea environments (co-listed in SSP)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   German, C.; Boetius, A.; Bach, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.01/PS8   Astrobiology and Mars: robotic Mars exploration and the search for evidence of life on Mars (co-organized by PS)
Convener:   Toporski, J.
Co-Convener:   Westall, F.; Vago, J.; Muller, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.02   Exploration of Sub-Glacial Lake Environments and Ecosystems
Convener:   Ellis-Evans, C.
Co-Convener:   Kennicutt, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-Land Interactions (General Session) (co-listed in BG & HS)
Convener:   Foken, T.
Co-Convener:   Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.05   Interactions and Feedbacks between Land Ecosystems and Atmospheric Processes (co-listed in BG & HS)
Convener:   Andreae, M.
Co-Convener:   Kabat, P.; Reissell, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.06   Biosphere-Atmosphere Exchange of Reactive Trace Gases (co-listed in BG)
Convener:   Rinne, J.
Co-Convener:   Arneth, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL017   Land-atmosphere coupling in past, present and future climate (co-listed in AS, BG & HS)
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   Betts, A.; Schär, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL036   Physical and chemical weathering at diverse temporal and spatial scales (co-listed in BG, GM, GMPV, OS, SSS)
Convener:   Burton, K.
Co-Convener:   Gaillardet, J.; Gislason, S.; von Blanckenburg, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL044   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-listed in BG, CR & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Avril, B.; Eisenhauer, A.; Bradshaw, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI6   Seafloor Geophysical Instruments (co-listed in OS & BG)
Convener:   Waldmann, C.
Co-Convener:   Person, R.; Favali, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS18   Interactions between the carbon and hydrological cycle and the climate system (co-listed in AS, BG & CL)
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Huntingford, C.; van der Molen, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Environmental flow and river restoration (joined session HS19 and HS24, co-listed in BG & GM)
Convener:   Tetzlaff, D.
Co-Convener:   Laaha, G.; Borchardt, D.; White, S.; Janes, M.; Molnar, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS26   Ecohydrology of rivers and floodplains: the active role of vegetation in river functioning (joined sessions HS25 and HS26) (co-listed in BG & GM)
Convener:   Perona, P.
Co-Convener:   Francis, R.; Baptist, M.; Molnar, P.; Richards, K.; Tabacchi, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS27   The hyporheic zone: where hydrology, chemistry and ecology meet (co-listed in BG & GM)
Convener:   Lerner, D.
Co-Convener:   Smith, J.; Gonser, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS29   Lakes and enclosed seas under anthropogenic pressure (co-listed in BG & OS)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
Convener:   Zechner, E.
Co-Convener:   Elliot, T.; Vrugt, J.; Cislerova, M.; de Rooij, G.; Romano, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Herczeg, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.02   Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-listed in BG)
Convener:   Millington, J.
Co-Convener:   Ricotta, C.; Malamud, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH11.01   Modelling, computer-assisted simulations and mapping of dangerous phenomena for hazard assessment (co-sponsored by CNR - IRPI) (co-listed in AS, BG, GMPV & NP)
Convener:   Iovine, G.
Co-Convener:   Sheridan, M.; Di Gregorio, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS5/6   Open Session on Marine Biogeochemical Cycles and SOLAS (including Outstanding Young Scientist Lecture) (co-listed in BG)
Convener:   Robinson, C.
Co-Convener:   Salihoglu, B.; Garcon, V.; Soerensen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS7   Ocean Carbon Source and Sink Assessments (co-listed in BG)
Convener:   Wallace, D.
Co-Convener:   Wanninkhof, R.; Heinze, C.; Hood, M.; Bakker, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Mediterranean Sea: a laboratory for interdisciplinary studies and climate research (co-listed in BG & CL)
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Nittis, K.; Font, J.; Heussner, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS13   Ocean Model Development: Physical and Biological (co-listed in BG)
Convener:   Schröter, J.
Co-Convener:   Oschlies, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS1   Soils and weathered rocks from microscopic to atomic scale. Towards a chronology of weathering processes (co-listed in BG, CL, CR, GMPV & GM) (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Convener:   Gerard, M.
Co-Convener:   Stoops, G.; Zagorski, Z.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil microfabrics and physical behaviour (co-listed in BG, GM & HS)
Convener:   Poch, R.
Co-Convener:   Kutilek, M.; Horn, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS11/HS44   Coupled hydrological, biological and chemical processes in the unsaturated zone (co-organized by HS) (co-listed in BG)
Convener:   Seuntjens, P.
Co-Convener:   Staunton, S.; Ellerbrock, R.; Wahl, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS14   Effects of redox changes in the chemistry and mobility of trace elements in soils and sediments (co-listed in BG, GMPV & HS)
Convener:   Staunton, S.
Co-Convener:   Kraemer, S.; Voegelin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS16   Proteins, microbes and pathogens in soil and rhizosphere systems (co-listed in BG)
Convener:   Nannipieri, P.
Co-Convener:   Tate III, R.; Staunton, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS17   Trace elements in soils: Baseline levels and imbalance (co-listed in BG & GMPV)
Convener:   Bech, J.
Co-Convener:   Bini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS18   Soil quality indicators to assess degradation and rehabilitation processes (co-listed in BG)
Convener:   Mataix-Solera, J.
Co-Convener:   Dilly, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS22   Wildfire effects on soil organic carbon dynamics, soil degradation and soil redistribution (co-listed in BG & ERE)
Convener:   Doerr, S.
Co-Convener:   Cerda, A.; Robichaud, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS24   Soil organic matter – cycling of elements and characterization of stable C pool(s) (co-listed in BG)
Convener:   Kogel-Knabner, I.
Co-Convener:   Gerzabek, M.; Miano, T.; Knicker, H.; Dignac, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS25   Multi-process transport of organic chemicals through soils (co-listed in BG & HS)
Convener:   Köhne, M.
Co-Convener:   Simunek, J.; Pot, V.; Gerke, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12   Environmental Micropalaeontology - Monitoring past and present environmental perturbations using micro-organisms/fossils (co-listed in BG & CL)
Convener:   Spezzaferri, S.
Co-Convener:   Jorissen, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/TS2.4   EUROMARGINS open session: Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity (co-organized by TS) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Faleide, J.; Foucher, J.; Boetius, A.; Canals, M.; Comas, M.; Déverchère, J.; Dullo, W.; Schneider, R.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH