Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Hydrological Sciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
HS1   Incorporating hydrological processes knowledge into catchment modeling at multiple spatial scales
Convener:   Cloke, H.
Co-Convener:   Freer, J.; Ludwig, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS3   Quantification of anthropogenic impacts on catchment hydrology and water quality for sustainable catchment management
Convener:   Bormann, H.
Co-Convener:   Fohrer, N.; Voltz, M.; Wahl, N.; Bogena, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS4/9   Hydrological modelling strategies across scales: Model parameterisation, comparison and ensembles
Convener:   Bormann, H.
Co-Convener:   Schaake, J.; Butts, M.; Breuer, L.; Huisman, S.; Lettenmaier, D.; Moussa, R.; Madsen, H.; Chahinian, N.; Bouten, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5   Low flow and drought – estimation, propagation in the hydrologic cycle and forecasting (co-listed in AS & CL)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Mika, J.; Dalezios, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS6   Experimental River Basins
Convener:   Brilly, M.
Co-Convener:   Tropeano, D.; Holzmann, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7   Climate-soil-vegetation dynamics and their impacts on water balance and hydrological extremes (co-listed in AS, CL & NH)
Convener:   Iacobellis, V.
Co-Convener:   Montaldo, N.; Sivapalan, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS8   Uncertainty Assessment in Spatially Distributed Hydrologic Modelling: Strategies, Methods and Applications
Convener:   Freer, J.
Co-Convener:   Vrugt, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10   Hydrological modelling and software : Poster session
Convener:   Moussa, R.
Co-Convener:   Castellarin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS11   Multi scale soil moisture estimation using field instrumentation, remote sensing and modeling (co-listed in AS, GI & SSS)
Convener:   de Rosnay, P.
Co-Convener:   Robock, A.; van den Hurk, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS12   Remote sensing data assimilation in land surface process models (co-listed in AS & GI)
Convener:   Loew, A.
Co-Convener:   Wood, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS13   Linking climate change modelling to impacts studies: downscaling techniques for hydrological impact studies (co-listed in AS & CL)
Convener:   Fowler, H.
Co-Convener:   Salathe, E.; Marani, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS14   Water Management in mountain basins (including environmental flow) (co-listed in CR)
Convener:   Ranzi, R.
Co-Convener:   Blöschl, G.; Montanari, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS15   Integrating methods for water resources management
Convener:   van Griensven, A.
Co-Convener:   Fohrer, N.; McCulloch, C.; Mukherjee, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS16   Hydrological Assessment and Integrated Water Resources Management with special focus on developing countries
Convener:   van de Giesen, N.
Co-Convener:   Uhlenbrook, S.; Rosbjerg, D.; Rappold, G.; van der Zaag, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS17   "Catchment hydrology - scale-integrated monitoring, process heterogeneity and steps towards a unifying catchment theory".
Convener:   Soulsby, C.
Co-Convener:   Uhlenbrook, S.; Lorentz, S.; Lischeid, G.; Kirnbauer, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS18   Interactions between the carbon and hydrological cycle and the climate system (co-listed in AS, BG & CL)
Convener:   Reichstein, M.
Co-Convener:   Huntingford, C.; van der Molen, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Environmental flow and river restoration (joined session HS19 and HS24, co-listed in BG & GM)
Convener:   Tetzlaff, D.
Co-Convener:   Laaha, G.; Borchardt, D.; White, S.; Janes, M.; Molnar, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS22   Coupling hydrology and atmosphere from catchment to global scales (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Rosbjerg, D.
Co-Convener:   Roads, J.; Kunstmann, H.; Jacob, D.; Döll, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS23/NP5.04   Hydrological ensemble forecasting (co-listed in NH)
Convener:   Schaake, J.
Co-Convener:   Todini, E.; Szolgay, J.; Balint, G.; Blöschl, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS26   Ecohydrology of rivers and floodplains: the active role of vegetation in river functioning (joined sessions HS25 and HS26) (co-listed in BG & GM)
Convener:   Perona, P.
Co-Convener:   Francis, R.; Baptist, M.; Molnar, P.; Richards, K.; Tabacchi, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS27   The hyporheic zone: where hydrology, chemistry and ecology meet (co-listed in BG & GM)
Convener:   Lerner, D.
Co-Convener:   Smith, J.; Gonser, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS29   Lakes and enclosed seas under anthropogenic pressure (co-listed in BG & OS)
Convener:   Zavialov, P.
Co-Convener:   Friedrich, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS30   Remote sensing in hydrology: space observations and field experiments (co-listed in AS & GI)
Convener:   Schmugge, T.
Co-Convener:   Hasager, C.; Su, Z.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS31   Operational applications of remote sensing in water resources management and hydrology (co-listed in AS & GI)
Convener:   Ludwig, R.
Co-Convener:   Wagner, W.; Kosuth, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS33   Subsurface flow, solute transport, end energy processes: concepts, modelling, and observations (co-listed in BG, SSS & SSP)
Convener:   Zechner, E.
Co-Convener:   Elliot, T.; Vrugt, J.; Cislerova, M.; de Rooij, G.; Romano, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS34/54   Water resource assessment, characterisation and trends: physical, chemical, biological, and isotopic tools (co-listed in BG, CL & SSS)
Convener:   Elliot, T.
Co-Convener:   Herczeg, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS35   The McCulloch Symposium: A View from the Watershed 2006
Convener:   O'Connell, P.
Co-Convener:   O'Kane, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS36   Hydrogeology of fissured and karstic aquifers (co-listed in SSP)
Convener:   Birk, S.
Co-Convener:   Sauter, M.; Zechner, E.; Gabrovsek, F.; Maloszewski, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS38   Hydroinformatics: computational intelligence and technological developments in water science applications (co-listed in NH)
Convener:   Abrahart, R.
Co-Convener:   Solomatine, D.; Toth, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS39/SSS23   Dryland hydrology (co-organized by SSS) (co-listed in GM)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Gallart, F.; Sivapalan, M.; Gabriels, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS40/SSS7   Monitoring and modelling for soil and ecohydrological processes across space-time scales (co-organized by SSS)
Convener:   Romano, N.
Co-Convener:   Mulligan, M.; Van der Ploeg, M.; White, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS41/SSS8   Hydrogeophysics - methods to identify properties and monitor processes governing water flow and solute transport in groundwater and vadose zones (co-organized by SSS)
Convener:   Vereecken, H.
Co-Convener:   Ferre, T.; Yaramanci, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS10/HS43   Unsaturated zone flow and transport processes: from science to soil and water management (co-organized by HS)
Convener:   Vanclooster, M.
Co-Convener:   Ferraris, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS11/HS44   Coupled hydrological, biological and chemical processes in the unsaturated zone (co-organized by HS) (co-listed in BG)
Convener:   Seuntjens, P.
Co-Convener:   Staunton, S.; Ellerbrock, R.; Wahl, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS45   Estimating sediment budgets – identification of sources and sinks as well as pathways of sediment associated with pollutants in the river system (co-listed in GM)
Convener:   Westrich, B.
Co-Convener:   White, S.; Zerling, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS46   Erosion, sediment transport and deposition – process assessment and mitigation (co-listed in GM & NH)
Convener:   Hegg, C.
Co-Convener:   Rickenmann, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS47   Regional Prediction of Hydrological Extremes at Ungauged Sites (co-listed in NH)
Convener:   Castellarin, A.
Co-Convener:   Laaha, G.; Gaál, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS48   Study of hillslope processes for determining catchment similarity (co-listed in NP)
Convener:   Aryal, S.
Co-Convener:   Troch, P.; Woods, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS49   Urban impacts on soils and groundwater: From infiltration processes to integrated urban water management (co-listed in SSS)
Convener:   Mohrlok, U.
Co-Convener:   Schiedek, T.; Rueedi, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS50   European and international sediment activities – POSTERS ONLY (co-listed in GM)
Convener:   Summer, W.
Co-Convener:   Spreafico, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS51   Intercomparison of Rainfall Intensity Gauges (co-listed in AS & CL)
Convener:   Lanza, L.
Co-Convener:   Leroy, M.; van der Meulen, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS52   Water storage, level and discharge from remote sensing and geodesy (co-listed in G & GI)
Convener:   Kosuth, P.
Co-Convener:   Cazenave, A.; Berry, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS53   Peatlands: processes and policy
Convener:   Holden, J.
Co-Convener:   van der Schaaf, S.; Worrall, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.03   Observation, Prediction and Verification of Precipitation (General Session) (co-listed in HS)
Convener:   Michaelides, S.
Co-Convener:   Amitai, E.; Wernli, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.01   Air-Land Interactions (General Session) (co-listed in BG & HS)
Convener:   Foken, T.
Co-Convener:   Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS2.05   Interactions and Feedbacks between Land Ecosystems and Atmospheric Processes (co-listed in BG & HS)
Convener:   Andreae, M.
Co-Convener:   Kabat, P.; Reissell, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.03   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-listed in HS)
Convener:   Meixner, F.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Porporato, A.; Mamtimin, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL017   Land-atmosphere coupling in past, present and future climate (co-listed in AS, BG & HS)
Convener:   Seneviratne, S.
Co-Convener:   Betts, A.; Schär, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR7   Remote sensing of snow cover and sea ice (co-listed in HS)
Convener:   Tedesco, M.
Co-Convener:   Loew, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR9   Mountain hydrology and climatology: present state and future scenarios (co-listed in HS)
Convener:   de Jong, C.
Co-Convener:   Lawler, D.; Strasser, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, GMPV, HS, MPRG, NH, OS & SM)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.; Harri, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.01   Advances in radar, satellite and hydrological modelling methods for flash flood forecasting and droughts (co-listed in AS & HS)
Convener:   Dietrich, S.
Co-Convener:   Chandrasekar, V.; Wagner, W.; Danklmayer, A.; Chandra, M.; Ferraris, L.; Alberoni, P.; Bruen, M.; Mugnai, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.02   Towards reduced uncertainty in flood risk analysis (co-listed in HS)
Convener:   Merz, B.
Co-Convener:   van Gelder, P.; Borga, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.01   Natural and anthropogenic hazards in karst areas (co-listed in HS) (co-sponsered by Commission of the International Union of Speleology, IGU Karst Commission)
Convener:   Parise, M.
Co-Convener:   De Waele, J.; Gunn, J.; Gutierrez, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS12/G2   Time Variable Gravity and its Syntheses with Altimetery, Hydrography, Modeling, Crustal deforamtion and Gravity Measurements (co-organized by G) (co-listed in HS)
Convener:   Han, G.
Co-Convener:   Schrama, E.; Lavallee, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Soil microfabrics and physical behaviour (co-listed in BG, GM & HS)
Convener:   Poch, R.
Co-Convener:   Kutilek, M.; Horn, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS14   Effects of redox changes in the chemistry and mobility of trace elements in soils and sediments (co-listed in BG, GMPV & HS)
Convener:   Staunton, S.
Co-Convener:   Kraemer, S.; Voegelin, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS25   Multi-process transport of organic chemicals through soils (co-listed in BG & HS)
Convener:   Köhne, M.
Co-Convener:   Simunek, J.; Pot, V.; Gerke, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.08   Scales and scaling in groundwater and surface hydrology (co-listed in HS)
Convener:   de Lima, J.
Co-Convener:   Hunt, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.04   Geophysical Extremes: scaling aspects and modern statistical approaches (co-listed in AS, CL, HS & NH)
Convener:   Cârsteanu, A.
Co-Convener:   Bunde, A.; Tchiguirinskaia, I.; Koutsoyiannis, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH