EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Geomorphology
General Sessions
Landscape Dynamics
Glacial/Periglacial Sessions
Weathering and Mass Wasting
Rivers/Fluvial Processes
Coastal and Marine Sessions
Aeolian Sessions
Man and Landscape
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Geomorphology - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
IS14 - GM1.1/PS3.8   Planetary Geomorphology (co-organized by GM & PS)
Convener:   Balme, M.
Co-Convener:   Gupta, S.; van Gasselt, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM1.2   Surface processes and tele-connections in the Earth system (co-listed in CL)
Convener:   Dadson, S.
Co-Convener:   Hovius, N.; Schrott, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM1.4   Novel applications of terrestrial cosmogenic nuclides in Earth surface science (co-sponsored by EAG)
Convener:   Dunai, T.
Co-Convener:   Stuart, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM1.5   Reduced Complexity Modelling in Geomorphology
Convener:   Coulthard, T.
Co-Convener:   Nicholas, A.; Baas, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.1   Tectonic and Climate Controls on Landscape Evolution (co-listed in TS) (including Ralph Alger Bagnold Medal Lecture)
Convener:   Ehlers, T.
Co-Convener:   Herman, F.; Thiede, R.; Champagnac, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS15 - GM2.3/GD28/SSP30/TS14   Bridging timescales of landscape evolution in active orogens (co-organized by GM, GD, SSP & TS, co-sponsored by EAG)
Convener:   Najman, Y.
Co-Convener:   Kirstein, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.4   Geomorphic response to Holocene environmental change: Simplicity or complexity?
Convener:   Hoffmann, T.
Co-Convener:   Lang, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.5   The relevance of Quaternary landscape formation for modern geosystems
Convener:   Terhorst, B.
Co-Convener:   Damm, B.; Bork, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.7   To what extent is landscape evolution governed by inherited structures?
Convener:   Carter, A.
Co-Convener:   Gallagher, K.; Brown, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS16 - GM3.1/CR16   Glacial landscape evolution and paleoglaciological reconstructions (co-organised by GM & CR)
Convener:   Stroeven, A.
Co-Convener:   Clark, C.; Swift, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM3.5   Cold regions geomorphology: present landforms and past climate (co-listed in CR)
Convener:   Roer, I.
Co-Convener:   Frauenfelder, R.; Lukas, S.; Goodfellow, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM3.6   Periglacial and paraglacial processes (co-listed in CR)
Convener:   Christiansen, H.
Co-Convener:   Murton, J.; Korup, O.; Crosta, G.; Clague, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4.1   Weathering - short-term processes and long-term rates (co-sponsored by EAG)
Convener:   Sass, O.
Co-Convener:   Viles, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4.2   Soil erosion as a geomorphological process (co-listed in HS)
Convener:   Kirkby, M.
Co-Convener:   Govers, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS17 - GM4.3/NH4.5   Mechanics of Mass Flows (co-organized by GM & NH)
Convener:   McArdell, B.
Co-Convener:   Lajeunesse, E.; Arattano, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4.4   Surface and Subsurface Karst Geomorphology
Convener:   De Waele, J.
Co-Convener:   Plan, L.; Filipponi, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS32 - NH4.6/GM4.5   Landslides, ground-failures and mass movements induced by earthquakes and volcanic activity (co-organized by NH & GM)
Convener:   Del Gaudio, V.
Co-Convener:   Wasowski, J.; Keefer, D.; Jibson, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.1   Dynamics and morphology of erosional channels (co-listed in HS)
Convener:   Turowski, J.
Co-Convener:   Lague, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.2   River meander dynamics (co-listed in HS)
Convener:   Hooke, J.
Co-Convener:   Zolezzi, G.; Gautier, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.3   Linking geomorphological and hydrological processes at reach and catchment scales (co-listed in HS)
Convener:   Lawler, D.
Co-Convener:   Rinaldi, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.4   Source to sink records of large rivers: the terrestrial mass conveyor (co-listed in SSP)
Convener:   Robinson, R.
Co-Convener:   Bird, M.; Bickle, M.; Higgitt, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM5.6   Remote Sensing of Rivers: Methods, Applications, and Theory (co-listed in HS)
Convener:   Marcus, A.
Co-Convener:   Fonstad, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS70 - GM6.1/HS7.5   Coasts and Estuaries (co-organized by GM & HS)
Convener:   Baas, A.
Co-Convener:   D'Alpaos, A.; Temmerman, S.; Savenije, H.; Toffolon, M.; Rinaldo, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM6.2   Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes (co-listed in GD, SSP & TS)
Convener:   Hillier, J.
Co-Convener:   Mitchell, N.; Mulder, T.; Maia, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM7.1   Aeolian Landforms and Processes
Convener:   Baas, A.
Co-Convener:   Claudin, P.; Wiggs, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS18 - GM7.2/AS4.07/CL34   Aeolian Dust: initiator, player, and recorder of environmental change (co-organised by GM, AS & CL)
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Knippertz, P.; Baas, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM8.1   Past environmental systems and human occupation: links between geoarcheology and geomorphology
Convener:   Fouache, E.
Co-Convener:   Kuzucuoglu, C.; Ghilardi, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS6 - CL43/AS4.01/CR25/NH1.5/OS23   Rapid climate change (co-organized by CL, AS, CR, NH & OS; co-listed in GM)
Convener:   Renssen, H.
Co-Convener:   Bamber, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS10 - G17/HS1.7/NH10.4   Ground Movement: Measurements, Subsurface Causes, and Interpretation (co-organized by G, HS & NH; co-listed in GM)
Convener:   Fokker, P.
Co-Convener:   Muntendam-Bos, A.; Bawden, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS21 - HS1.3/NH2.8/NP3.11   Hydrological Extremes (co-organised by HS, NH & NP; co-listed in GM)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Castellarin, A.; Szolgay, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS5.1   Science for improved sediment and habitat management in aquatic ecosystems (co-listed in GM & SSS)
Convener:   Owens, P.
Co-Convener:   Petticrew, E.; Summer, W.; Reeves, A.; Neto, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10.3   Catchment structure and connectivity - observations, analysis and modelling (co-listed in BG, GM & SSS)
Convener:   Bogaart, P.
Co-Convener:   Sk°ien, J.; Tetzlaff, D.; Kirkby, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR4   Open Session on Permafrost (co-listed in CM, GL & NH)
Convener:   Gruber, S.
Co-Convener:   Hauck, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7.7   Riverine systems: new methods, concepts and applications linking hydrology, hydraulics, geomorphology and ecology (co-listed in BG & GM)
Convener:   Tetzlaff, D.
Co-Convener:   Lane, S.; Harvey, G.; Molnar, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.2   Extreme Events Induced by Weather and Climate Change: Evaluation, Forecasting and Proactive Planning (co-listed in AS, CL & GM)
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH2.2   Flood risk and uncertainty (co-listed in GM & HS)
Convener:   Aronica, G.
Co-Convener:   Apel, H.; Bates, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.1   Investigation of historic and prehistoric mass movements (co-listed in GM)
Convener:   Rohn, J.
Co-Convener:   Ehret, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH4.4   Rainfall induced landslides and debris flows (co-listed in GM)
Convener:   Crosta, G.
Co-Convener:   Frattini, P.; Cannon, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH7.1   Snow cover processes and avalanche formation (co-listed in CR & GM)
Convener:   Schweizer, J.
Co-Convener:   McClung, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.1   Natural and anthropogenic hazards in karst areas (co-listed in GM)
Convener:   Parise, M.
Co-Convener:   Gutierrez, F.; De Waele, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS35 - NH8.5/AS4.03/CL48   Wildfires, Weather and Climate (co-organized by NH, AS & CL; co-listed in GM & SSS)
Convener:   Pereira, M.
Co-Convener:   Trigo, R.; Wotton, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS67 - NH10.1/NP4.05   Extreme Events: Causes and Consequences (E2-C2) (co-organized by NH & NP; co-listed in GM)
Convener:   Yiou, P.
Co-Convener:   Vannitsem, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Down hole Instrumentation: Technology and Applications (co-listed in GM, GMPV, PS, SSP & SSS)
Convener:   Gaillot, P.
Co-Convener:   Celerier, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI11   Geophysical monitoring of near-surface: past, present and future (co-listed in G & GM)
Convener:   Eppelbaum, L.
Co-Convener:   Soldovieri, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS46 - OS17/SM20   Running hot and cold; integrated studies of large to small scale fluid venting in the SW Pacific: Subduction Processes, Methane Seepage, Hydrothermalism (co-organized by OS & SM; co-listed in BG & GMPV)
Convener:   Greinert, J.
Co-Convener:   Leybourne, M.; Bialas, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL32   Advances in Quaternary Geochronology (co-listed in GM)
Convener:   Duller, G.
Co-Convener:   Lang, A.; Hajdas, I.; Kiefer, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH