EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Geodynamics - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
GD01   Geodynamics and Geochemistry of the Early Earth (co-listed in TS & GMPV)
Convener:   van Hunen, J.
Co-Convener:   Samuel, H.; Parman, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD03   The Earth's Mantle - Geodynamical and Geochemical Models for the Structure and Composition
Convener:   Deschamps, F.
Co-Convener:   Matas, J.; Coltice, N.; Bunge, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD04   Geophysical and Geochemical Views of the Lithosphere - Asthenosphere Interaction (co-sponsored by International Lithosphere Programme Task Force III, co-listed in SM & GMPV)
Convener:   Tommasi, A.
Co-Convener:   Garrido, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD05   The Origins of Melting Anomalies
Convener:   Foulger, G.
Co-Convener:   Sobolev, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.4/GD06.1/GMPV16   Structure and Dynamics of Mid-Ocean Ridges (co-organized by GD & GMPV)
Convener:   Briais, A.
Co-Convener:   Morris, A.; FONTAINE, F.; Chavagnac, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.5/GD06.2/GMPV17   Tracing hydrothermal circulation at Mid-ocean ridges using geochemistry, geophysics and modelling
Convener:   Chavagnac, V.
Co-Convener:   FONTAINE, F.; Briais, A.; Morris, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD07   Dynamics and Thermal Structure of Subduction Zones
Convener:   Fernandez, M.
Co-Convener:   Govers, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD08   Modelling and Monitoring the Deformation and State of Stress of the Lithosphere (co-sponsored by the International Lithosphere Program Task Force VII, co-listed in SM & G)
Convener:   Heidbach, O.
Co-Convener:   Fischer, K.; Friedrich, A.; Jonsson, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD09   Ice-Mass Fluctuations and the Dynamical Responses of the Solid Earth (co-organized by G)
Convener:   Poutanen, M.
Co-Convener:   Gregersen, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD10   Processes in sedimentary basins(co-sponsored by ILP Task Force Sedimentary Basins, co-listed in TS and SSP)
Convener:   Scheck-Wenderoth, M.
Co-Convener:   Roure, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD11   Kinematics and Geodynamics of the Central and Western Mediterranean (co-listed in TS, G & NH)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   Faccenna, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS10.5/GD12/SM19   Geodynamics, kinematics and crustal tectonics of the African/Arabian/Eurasian collision zone in the eastern Mediterranean/northern Arabian region (co-organized by GD & SM)
Convener:   van Hinsbergen, D.
Co-Convener:   Agard, P.; Tirel, C.; Edwards, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL16/GD14   East African geodynamics, climate and evolution (co-organized with GD) (co-listed in TS & SSP)
Convener:   Trauth, M.
Co-Convener:   Christensen, B.; Glasmacher, U.; Koehn, D.; Maslin, M.; Rümpker, G.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G7/GD15   From depth to surface: Surface motion and deformation forced by crust-mantle processes (co-organized by GD) (co-listed in NH)
Convener:   Spakman, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G4/GD17   What constraints do earth rotation, shape, and gravity measurements place on the dynamical processes of the solid earth? (co-organized by GD)
Convener:   Gross, R.
Co-Convener:   Plag, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD18/G2   Ice-Mass Fluctuations and the Dynamical Responses of the Solid Earth (co-organized by G)
Convener:   Vermeersen, B.
Co-Convener:   Kaufmann, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD19   Potential Fields in Geodynamics and Geostatics
Convener:   Strykowski, G.
Co-Convener:   Kaban, M.; A. Ardalan, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD20   Cretaceous-Tertiary Plate Kinematics, Continental Breakup and Sea-Floor Spreading History of the Northern North Atlantic and Arctic Ocean
Convener:   Kusznir, N.
Co-Convener:   Sibuet, J.; Chalmers, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G8/NH11.02   Advances in GPS and InSAR techniques for geodynamic modelling and analysis of natural hazard (co-organized by G) (co-listed in GD)
Convener:   Stramondo, S.
Co-Convener:   Lanari, R.; Lundgren, P.; Casu, F.; Meghraoui, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM11   Mechanisms of coupling and feedback between tectonics, climate and surface processes (co-listed in GD & CL)
Convener:   Simpson, G.
Co-Convener:   Willett, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI10   Informatics: distributed information systems - technology and applications (co-listed in AS, CL, G, CR, GD, GM, GMPV, HS, MPRG, OS, PS, ST, SM, TS, SSP, SSS & NH)
Convener:   Ritschel, B.
Co-Convener:   Fox, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM12   Dynamics of landscape transience (co-listed in GD)
Convener:   Reinhardt, L.
Co-Convener:   Bishop, P.; Ellis, M.; Lang, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP3   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG01   Time variations in the geomagnetic field (co-listed in GD)
Convener:   Korte, M.
Co-Convener:   Constable, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG04   One hundred years after Brunhes: geomagnetic reversal and palaeointensity behaviour (co-listed in GD and NP)
Convener:   Hoffman, K.
Co-Convener:   Biggin, A.; Valet, J.; Laj, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.1   The strengths and challenges of analogue and numerical models (co-listed in GD)
Convener:   Buiter, S.
Co-Convener:   Schreurs, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH