EGU General Assembly 2008
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Tectonics & Structural Geology
Co-listed Sessions
Programme Groups
Union Symposia
Interdivision Sessions
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Earth & Space Science Informatics
Energy, Resources & the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation & Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary & Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology
Tectonics & Structural Geology
Medal Lectures
Great Debates in Geosciences
Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
  Tectonics & Structural Geology - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
TS0   Open session: Tectonics and Structural Geology (including Stephan Mueller Medal Lecture)
Convener:   Ranero, C.
Co-Convener:   Storti, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2   Are faults weak or strong? Theoretical, experimental and geological approaches (including Outstanding Young Scientist Award Lecture)
Convener:   Storti, F.
Co-Convener:   Holdsworth, R.; Collettini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3   Fault processes in nature and lab: from mm-scale to 3-D regional models and vice-versa
Convener:   Krawczyk, C.
Co-Convener:   Shipton, Z.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4   Quantitative analysis of faults and folds
Convener:   Schmid, D.
Co-Convener:   Grasemann, B.; Mancktelow, N.; Jolivet, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS63 - TS5/SM26   Earthquake geology (co-organized by TS & SM)
Convener:   Caputo, R.
Co-Convener:   Pavlides, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS6   Textures, Micostructures, Deformation processes & Rheology
Convener:   Stunitz, H.
Co-Convener:   Heilbronner, R.; de Bresser, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8   Continental Strike-Slip Fault Systems: Developmental Processes, Geometrical Complexities and Associated Economic Resources
Convener:   Cunningham, D.
Co-Convener:   Menichetti, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9   From rifting to drifting: observations, models and ideas on passive margin formation
Convener:   Ruepke, L.
Co-Convener:   Ranero, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS19 - GMPV26/TS10   Volcano tectonics (co-organized by GMPV & TS)
Convener:   Gudmundsson, A.
Co-Convener:   Acocella, V.; Vinciguerra, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS12   Structure, deformation, and flow of hot orogens
Convener:   Chardon, D.
Co-Convener:   Rey, P.; Teyssier, C.; Whitney, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS13   Structure and dynamics of orogenic wedges
Convener:   Booth-Rea, G.
Co-Convener:   gueydan, f.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS15 - GM2.3/GD28/SSP30/TS14   Bridging timescales of landscape evolution in active orogens (co-organized by GM, GD, SSP & TS, co-sponsored by EAG)
Convener:   Najman, Y.
Co-Convener:   Kirstein, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS54 - SM2/TS15   Towards a view of the 4D evolution of Europe (co-organized by SM &TS)
Convener:   Ebbing, J.
Co-Convener:   Gallart, J.; Cloetingh, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS16   Fluid flux, mass transfer and energy release in subduction zones
Convener:   Sallarès, V.
Co-Convener:   CALAHORRANO B., A.; Collot, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS55 - SM4/TS17   Multidisciplinary Studies of the Continental Lithosphere (co-organized by SM & TS)
Convener:   Jones, A.
Co-Convener:   Kukkonen, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS20 - GMPV40/GD29/SM19/TS18   Plume-like instabilities in the mantle - hotspots, wetspots or displaced material from the transition zone? (co-organized by GMPV, GD, SM, & TS; co-sponsored by EAG & ILP)
Convener:   Achauer, U.
Co-Convener:   Wilson, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS64 - TS19/GD33/G16   Geology, tectonics, kinematics, seismology, and geodynamics of the Mediterranean-Near/Middle East region (co-organized by TS, GD & G)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   van Hinsbergen, D.; Edwards, M.; Bertotti, G.; Faccenna, C.; Meghraoui, M.; PARLAK, O.; Piccardi, L.; Robertson, A.; Schmid, S.; ten Veen, J.; Vittori, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS59 - SSP28/CL50/GMPV39/TS21   EuroFORUM 2008: Achievements and perspectives in ocean and continental drilling (co-organised by SSP, CL, GMPV & TS; co-listed in OS)
Convener:   Camoin, G.
Co-Convener:   Harms, U.; Anselmetti, F.; Brinkhuis, H.; Roehl, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS47 - OS20/BG1.6/CL46/GMPV38/TS22   EuroFORUM 2008 - European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC) (co-organized by OS, BG, CL, GMPV & TS)
Convener:   Camoin, G.
Co-Convener:   HAUGLUSTAINE, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   Focused fluid migration at continental margins: initiation, evolution and modelling (co-listed in OS & TS)
Convener:   GAY, A.
Co-Convener:   Berndt, C.; Planke, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.1   Tectonic and Climate Controls on Landscape Evolution (co-listed in TS) (including Ralph Alger Bagnold Medal Lecture)
Convener:   Ehlers, T.
Co-Convener:   Herman, F.; Thiede, R.; Champagnac, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM2.7   To what extent is landscape evolution governed by inherited structures?
Convener:   Carter, A.
Co-Convener:   Gallagher, K.; Brown, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM6.2   Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes (co-listed in GD, SSP & TS)
Convener:   Hillier, J.
Co-Convener:   Mitchell, N.; Mulder, T.; Maia, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.1   Seismic hazard evaluation, precursory phenomena and reliability of prediction (co-listed in SM & TS)
Convener:   Contadakis, M.
Co-Convener:   Biagi, P.; Zschau, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.2   Electric, magnetic and electromagnetic phenomena related to earthquakes (co-listed in SM & TS)
Convener:   Biagi, P.
Co-Convener:   Hayakawa, M.; Molchanov, O.; Vallianatos, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.3   Deformation processes and accompanying mechanical and electromagnetic phenomena, for rocks and other materials, from the laboratory to the geophysical scale (co-listed in SM & TS)
Convener:   Eftaxias, K.
Co-Convener:   Chelidze, T.; Morgounov, V.; Nomicos, C.; Mandea, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.4   Earthquake and Tsunami Early Warnings (co-listed in SM, TS & OS)
Convener:   Zschau, J.
Co-Convener:   Tinti, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH5.6   Remote sensing and GIS techniques in identifying earthquake prone areas and in assessing earthquake damage in urban areas(co-listed in TS)
Convener:   Dalati, M.
Co-Convener:   El-Baz, F.; Tziavos, I.; Kiavarz Moghaddam, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scale, Scaling, and Nonlinearity in the Earth's Surface, Soil and Solid Earth (co-listed in GMPV, SSS & TS)
Convener:   Tarquis, A.
Co-Convener:   Crawford, J.; Gaonach, H.; Cheng, Q.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS56 - NP3.06/SM18   Dynamics of Seismicity Patterns and Earthquake Triggering (co-organised by SM & NP, co-listed in NH & TS)
Convener:   Hainzl, S.
Co-Convener:   Zoeller, G.; Cocco, M.; Main, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

IS4 - BG7.2/SSP34   The Early Earth: inside, out and alive (co-sponsored by the ESF research network "Archean Environment" & EAG; co-organized by BG & SSP; co-listed in GD, GMPV, MPRG & TS)
Convener:   Parman, S.
Co-Convener:   van Hunen, J.; Javaux, E.; Arndt, N.; Zegers, T.; Samuel, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SM6   The European Lithosphere: What do we know? (co-listed in TS; co-sponsored by ILP Task Force)
Convener:   Artemieva, I.
Co-Convener:   Garrido, C.; Cloetingh, S.; Coltorti, M.; Tommasi, A.; Szabo, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH