Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Tectonics and Structural Geology
Fold, Fractures and Shear Zones
Extensional Settings
Deformation and Rheology
Earthquake Phenomena
Plate Boundary Deformation
Subduction Zones
Orogenesis and Related Processes
Regional Geology
Topography of the Earth and Planets
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
Key Note Lectures
Key Note Sessions
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Townhall Meetings
Splinter Meetings
Union Meetings
  Tectonics and Structural Geology - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


 
The tectonics and structural geology section would like to try a different strategy for planning the sessions of its program. Namely, we would like to experiment with a set of ‘basic sessions’ on general themes that are to be repeated each year, and augment these basic sessions with ‘special sessions’ that would be proposed and scheduled by a convenor(s) as is currently done for all sessions. The general theme sessions would be organized by a subprogram committee of several specialists. This year we are following an intermediate approach, using the structure from last year as the basic framework, augmented by this year’s convenor suggestions.
 
View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
TS0   Open Session of Tectonics and Structural Geology
Convener:   Ranero, C.
Co-Convener:   Storti, F.; Vannucchi, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.1   Quantitative Structural Geology: What does it tell us about the mechanics?
Convener:   Schmid, D.
Co-Convener:   Grasemann, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.2   From stress field evaluation to crustal rheology characterization (co-listed in MPRG)
Convener:   Cornet, F.
Co-Convener:   Bohnhoff, M.; Lisle, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.3   Field and modelling studies of active and fossil fault-related folds
Convener:   Storti, F.
Co-Convener:   Suppe, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.4   Fluid-rock interaction and localization in shear zones
Convener:   Mancktelow, N.
Co-Convener:   Pennacchioni, G.; Rolland, Y.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.5   EMR (electromagnetic radiation) as applied to structural geology, active tectonics and geotechnical problems
Convener:   Greiling, R.
Co-Convener:   Reuther, C.; Obermeyer, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS1.6   The architecture, evolution and mechanical behaviour of fault systems in strike-slip and extensional settings
Convener:   Collettini, C.
Co-Convener:   Holdsworth, R.; Imber, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.1   Crustal extension: from syn-orogenic extension to the formation of rifted margins
Convener:   Booth-Rea, G.
Co-Convener:   Reston, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS2.3/GD06   Mid-Ocean Ridges: Structure, Dynamics, Geochemistry and Hydrothermal Systems (co-organized by GD and BG) (co-sponsored by InterRidge)
Convener:   Briais, A.
Co-Convener:   Charlou, J.; Keir, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/TS2.4   EUROMARGINS open session: Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity (co-organized by TS) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Faleide, J.; Foucher, J.; Boetius, A.; Canals, M.; Comas, M.; Déverchčre, J.; Dullo, W.; Schneider, R.; Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.2   Rupture and creep in the lower continental crust: Evidence from geophysical, geological and petrological observations
Convener:   Meissner, R.
Co-Convener:   Jones, A.; Kern, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS3.4/GMPV8   Exploring the links between rheology, fault patterns and tectonic models (co-listed in GD & MPRG) (co-organized by GMPV) (including Stephan Mueller Medal Lecture)
Convener:   Buiter, S.
Co-Convener:   Spiers, C.; Rosenberg, C.; gueydan, f.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.1   Frictional heating and earthquake rupture dynamics: integration of field, laboratory and theoretical studies (co-listed in SM)
Convener:   Shimamoto, T.
Co-Convener:   Di Toro, G.; Cocco, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.2   Big subduction shakes – from geophysical imaging of the seismogenic zone to surface deformation
Convener:   Grevemeyer, I.
Co-Convener:   Collot, J.; Oncken, O.; Rietbrock, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.3   Earthquake Geology (co-listed in NH)
Convener:   Pavlides, S.
Co-Convener:   Caputo, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS4.4   3000 years of earthquake ground effects reports in Europe: geological analysis of active faults and benefits for hazard assessment
Convener:   Michetti, A.
Co-Convener:   Reicherter, K.; Silva Barroso, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.1   Intraplate deformations and plate boundary conditions: observations and models
Convener:   Nielsen, S.
Co-Convener:   Stephenson, R.; Hansen, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.3   Erosion, sedimentation and landscape evolution at active ocean-continent subduction margins (co-listed in GD, GM & SSP)
Convener:   Proust, J.
Co-Convener:   Lamarche, G.; Pettinga, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.4   Active and Recent Tectonics and Geodynamics of the Central - Eastern Mediterranean (co-listed in GD & SM)
Convener:   Edwards, M.
Co-Convener:   Bohnhoff, M.; Margheriti, L.; Levin, V.; Lerner-Lam, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.1   Dynamics of orogenic wedges: Interactions between tectonics, surface processes and climate
Convener:   Malavieille, J.
Co-Convener:   Mosar, J.; Gutscher, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.2   Mountain Building Processes
Convener:   Brown, D.
Co-Convener:   Cunningham, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.3   Crustal evolution and orogenic processes from geochronology and thermochronology of detrital minearls
Convener:   Avigad, D.
Co-Convener:   Fernandez-Suarez, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.4   HP / UHP (ultrahigh-pressure) nappes: exhumation mechanisms and tectonic implications
Convener:   Froitzheim, N.
Co-Convener:   Janak, M.; Kurz, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.5   Migmatites and granites: their spacial, temporal and causal relationships
Convener:   Dietl, C.
Co-Convener:   Elter, F.; Finger, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.6/MPRG1   Asian geodynamics, plateau uplift and paleoclimatic implications; constraints from tectonics, sedimentology and paleomagnetism (co-organized by MPRG) (co-listed in SSP)
Convener:   Dupont-Nivet, G.
Co-Convener:   van der Woerd, J.; Strecker, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.7   Alpine Geology: Information and inspiration from the best studied orogen of the world
Convener:   Bertotti, G.
Co-Convener:   Schmid, S.; Schlunegger, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS7.8   Accretionary orogens and crustal growth: facts, fiction, fantasy (co-listed in GD)
Convener:   Kroener, A.
Co-Convener:   Cawood, P.; Clift, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS8.1   The Geology of N Africa: Tectonics, sedimentology and climate South of the Mediterranean collision zone
Convener:   Bertotti, G.
Co-Convener:   Frizon de Lamotte, D.; Teixell, A.; Moratti, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS9.1/G15/GM25/SM18   Topography of the Earth and Planets - Part A: from the deep Earth and planetary interiors to the surface (co-organized by G, GM & SM) (co-listed in US)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

US5   Topography of the Earth and Planets (co-sponsored by ILP) (co-listed in G, GM, SM & TS) (by invitation only)
Convener:   Cloetingh, S.
Co-Convener:   Thybo, H.; Faccenna, C.; Mangold, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G9/GD16   Geodynamics and Deformation of Southeast Asia (co-organized by GD) (co-listed in NH &TS)
Convener:   Schrama, E.
Co-Convener:   Vermeersen, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

G11/GD17   New prospects in plate kinematics modeling by geodetic and tectonic inferences (co-organized by GD) (co-listed in NH & TS)
Convener:   Doglioni, C.
Co-Convener:   Riguzzi, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD07   Dynamics and Thermal Structure of Subduction Zones (co-listed in TS)
Convener:   Marotta, A.
Co-Convener:   Funiciello, F.; Rodnikov, A.; Zabarinskaya, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GD12/G14   Kinematics and Geodynamics of the Mediterranean (co-organized by G) (co-listed in NH & TS)
Convener:   Govers, R.
Co-Convener:   Jolivet, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

MPRG13   The extrapolation of lab data to nature (co-listed in GD, GMPV & TS)
Convener:   Herwegh, M.
Co-Convener:   de Bresser, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.07   Scaling, scale and nonlinearity in Solid Earth (co-listed in GMPV, NH, SSS & TS)
Convener:   Cheng, Q.
Co-Convener:   Gaonach, H.; Tarquis, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP9   Dynamics of Sedimentary Basins - Evolution, Salt- and Fluid Dynamic (co-listed in GD & TS)
Convener:   Bayer, U.
Co-Convener:   Littke, R.; Marotta, A.; Thybo, H.; Gajewski, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   Cenozoic basin evolution and uplift of the Eastern Alps and the Pannonian basin (co-listed in TS)
Convener:   Wagreich, M.
Co-Convener:   Harzhauser, M.; Sztanó, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP27   The Messinian desiccation of the Mediterranean Sea, its causes, phenomena and consequences (co-listed in CL & TS)
Convener:   Mart, Y.
Co-Convener:   Gorini, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH