Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geophysical Instrumentation
Hydrological Sciences
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geophysics
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Paleontology
Tectonics and Structural Geology
Volcanology, Geochemistry, Petrology & Mineralogy
Union Symposia
Educational Symposia
  Climate: Past, Present, Future - Session Programme


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
CL1   Open Session on Climatology and Palaeoclimatology (co-listed in SSP)
Convener:   Ganssen, G.
Co-Convener:   Rousseau, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL2   Monsoon climates - variability, changes and paleo-perspectives
Convener:   Paeth, H.
Co-Convener:   Jung, S.; Reichart, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL3   Mediterranean Climate Variability (co-listed in OS)
Convener:   Malanotte-Rizzoli, P.
Co-Convener:   Lionello, P.; Luterbacher, J.; Tsimplis, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL4   Large-scale climate modes in the Northern Hemisphere (co-listed in OS)
Convener:   Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL5   Climate of the Polar Regions (co-listed in CR & OS)
Convener:   Wadhams, P.
Co-Convener:   Piacsek, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL7   Physics and Biogeochemistry of the Climate System (co-listed in BG)
Convener:   Jones, C.
Co-Convener:   Alexeev, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL8   Observing climate change and variability from space: achievements and challenges
Convener:   Kirchengast, G.
Co-Convener:   Bengtsson, L.; Leroy, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL9   Anthropogenic climate changes: forcing, modelling, detection and impact
Convener:   Li, L.
Co-Convener:   McGinness, S.; Roeckner, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL10   Probabilistic Climate Forecasting
Convener:   Stainforth, D.
Co-Convener:   Knutti, R.; Forest, C.; Webb, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL11/CL32   Implementation of Earth System Models: Transferability and Software Aspects
Convener:   Arritt, R.
Co-Convener:   Rockel, B.; Giorgi, F.; Redler, R.; Budich, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL12   Extreme Climate Events: Observations, Modeling, and Impacts (co-listed in OS)
Convener:   Beniston, M.
Co-Convener:   Goyette, S.; Diaz, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL13/CL29   EPICA ice cores and Quaternary Earth System Dynamics (co-listed in CR, OS & BG)
Convener:   Raynaud, D.
Co-Convener:   Fischer, H.; Wolff, E.; Claussen, M.; Prentice, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL14/CL15   Stability of the Thermohaline Ocean Circulation / Past changes in ocean circulation (co-listed in OS)
Convener:   Rahmstorf, S.
Co-Convener:   Labeyrie, L.; Cortijo, E.; Stouffer, R.; Marchal, O.; McManus, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL16   Timing and high resolution records of Dansgaard-Oeschger events
Convener:   Ditlevsen, P.
Co-Convener:   Andersen, K.; Johnsen, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL18   Reconstructing Holocene environments in continental Eurasia - recent progress in assessing palaeoecological and archaeological records
Convener:   Oberhaensli, H.
Co-Convener:   Mackay, A.; Deckers, K.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL19   Subsurface temperature signals of paleoclimate, fluid flow, and land-use changes (co-listed in HS & SSS)
Convener:   Rath, V.
Co-Convener:   Safanda, J.; Gonzalez-Rouco, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL20   Climate of the last millennium: reconstructions, analyses and explanation of regional and seasonal changes (co-listed in NH & OS)
Convener:   Jones, P.
Co-Convener:   Mann, M.; Jouzel, J.; Dullo, W.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL21   Late Holocene climate swings - reconstructions, simulations, socioeconomic impacts
Convener:   Wanner, H.
Co-Convener:   Cubasch, U.; Beer, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL22   Decadal to millennial scale variability during the Pleistocene and Holocene (co-listed in SSP)
Convener:   Rohling, E.
Co-Convener:   Hajdas, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL23   North Atlantic climate variability (co-listed in OS)
Convener:   Koc, N.
Co-Convener:   McManus, J.; Kuijpers, A.; Jansen, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL24   The Indian-Atlantic Ocean connection: modern processes and past mechanisms (co-listed in OS)
Convener:   van Leeuwen, P.
Co-Convener:   Peeters, F.; Speich, S.; Lutjeharms, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL25   Aeolian dust as a player and recorder of environmental change (co-listed in SSP)
Convener:   Stuut, J.
Co-Convener:   Prins, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL26   Biogenic Opal and the Reconstruction of Paleonenvironmental Conditions of Land and Sea (co-listed in BG, OS & SSP)
Convener:   Abelmann, A.
Co-Convener:   De La Rocha, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL28   Antarctic cryosphere and Southern Ocean climate evolution (Cenozoic-Holocene) (co-listed in BG, CR & OS)
Convener:   Florindo, F.
Co-Convener:   Gersonde, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.04/CL30   Atmospheric teleconnections (co-organized by CL)
Convener:   Rimbu, N.
Co-Convener:   Luterbacher, J.; Mariotti, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.07/CL31   Oxygen-18 in climate models, observations and paleo-data (co-organized by CL) (co-listed in BG)
Convener:   Paul, A.
Co-Convener:   Schmidt, G.; Hoffmann, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.06   GIS in meteorology and climatology (co-listed in CL)
Convener:   Dyras, I.
Co-Convener:   Wilhelmi, O.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.11   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (co-listed in BG, CL, HS, OS & SSS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Mari, C.
Co-Convener:   Parker, D.; LLoyd, C.; Fink, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS3.01   Past and Future Changes in Mid-Latitude Ozone (co-listed in CL)
Convener:   Godin-Beekmann, S.
Co-Convener:   Braathen, G.; Harris, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.; Schulte, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.01   Coastal biogeochemistry and its response to anthropogenic perturbations: inputs, gas exchange, carbon and nutrient cycling (co-listed in CL & OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.02   Methane fluxes on continental margins: budgets and controls (co-listed in CL & OS)
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Joye, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.01   Biodiversity and biogeochemistry in terrestrial and semiterrestrial ecosystems (co-listed in CL, OS & SSS)
Convener:   Zechmeister-Boltenstern, S.
Co-Convener:   Kampichler, C.; Freibauer, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG4.05   Understanding and quantifying the greenhouse gas budgets of ocean and continental regions (co-listed in CL & OS)
Convener:   Valentini, R.
Co-Convener:   Watson, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.07   Cycles of trace elements and their isotopes in a changing ocean (co-listed in CL, OS & SSP)
Convener:   Rutgers van der Loeff, M.
Co-Convener:   Henderson, G.; Jeandel, C.; Francois, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.09   Surface Ocean Lower Atmosphere Study Session (co-listed in AS, CL & OS)
Convener:   Garcon, V.
Co-Convener:   Soerensen, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR7   Snow dynamics and snow-atmosphere exchange over Greenland and Antarctica (co-listed in AS & CL)
Convener:   Heinemann, G.
Co-Convener:   Ohmura, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

ERE5   Integrated Assessment of energy options and risk assessment methodologies (co-listed in CL & OS)
Convener:   Held, H.
Co-Convener:   Bruckner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GM4   Climatic and tectonic controls on the Earth's weathering system (co-listed in CL & VGP) (co-sponsored by EAG)
Convener:   von Blanckenburg, F.
Co-Convener:   Burton, K.; Gislason, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI1   Open session on Geophysical Instrumentation (co-listed in G, HS, MPRG, OS, SM, NH & VGP)
Convener:   Korepanov, V.
Co-Convener:   Svedhem, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI2   Atmospheric and Meteorological Instruments (co-listed in AS, CL, OS, PS & ST)
Convener:   Parsons, D.
Co-Convener:   Mikkelsen, T.; Jensen, J.; Vivekanandan, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS2   Estimation of soil moisture at the regional and global scale using field experiments, remote sensing and land surface modelling (co-listed in AS & CL) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   de Rosnay, P.
Co-Convener:   Wigneron, J.; van den Hurk, B.; Schwank, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS7   Low flow and drought estimation methods (co-listed in CL)
Convener:   Laaha, G.
Co-Convener:   Tallaksen, L.; Gustard, A.; Dalezios, N.; Mika, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS9   Modelling water and energy budgets from catchment to global scales (co-listed in AS, CL & OS) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener:   Rosbjerg, D.
Co-Convener:   Döll, P.; Jacob, D.; Kunstmann, H.; Roads, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS10   Climate change impact on catchment hydrology - case studies - Poster only session (co-listed in CL)
Convener:   Toth, E.
Co-Convener:   Szolgay, J.; Balint, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Remote sensing in hydrology: space observations and field experiments (co-listed in AS & CL)
Convener:   Schmugge, T.
Co-Convener:   Su, Z.; Hasager, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS28   Climate-soil-vegetation dynamics and their impacts on water balance and hydrological extremes (co-listed in AS & CL)
Convener:   Iacobellis, V.
Co-Convener:   Claps, P.; Sivapalan, M.; Montaldo, N.; Epstein, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH1.05   Diagnosis, modelling and forecasting of meteorological and hydrological hazards produced by extreme weather and climate change.
Convener:   Loukas, A.
Co-Convener:   Llasat, M.; Ulbrich, U.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP2.03   ENSO: Dynamics and predictability (co-listed in CL & OS)
Convener:   Jin, F.
Co-Convener:   Timmermann, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scaling, multifractals and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS2   Micromorphology of soil- and palaeosoil development (co-listed in CL & CR)
Convener:   Terribile, F.
Co-Convener:   Kühn, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP9   Cave Sediments (co-listed in CL)
Convener:   Spötl, C.
Co-Convener:   Vonhof, H.; Frisia, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP19   Ocean Gateways (co-listed in CL)
Convener:   Sarnthein, M.
Co-Convener:   Tiedemann, R.; Kinkel, H.; Nürnberg, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP25   Lake systems: sedimentary archives of climate change and tectonics (co-listed in CL)
Convener:   De Batist, M.
Co-Convener:   Chapron, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP26   The radiation of marine microplankton in the Mesozoic and Cenozoic (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mutterlose, J.
Co-Convener:   Spezzaferri, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR8   Ice sheet - climate interactions (co-listed in CL)
Convener:   Huybrechts, P.
Co-Convener:   Clark, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR11   Glaciers as indicators of current climate change (co-listed in CL)
Convener:   Schneider, C.
Co-Convener:   Kääb, A.; Raup, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CR14   Global change: new challenges for assessing glacier and permafrost hazards (co-listed in CL & NH)
Convener:   Kääb, A.
Co-Convener:   Chiarle, M.; Evans, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS8   Mixing in Overflows and Large-Scale Consequences for Ocean Circulation and Climate (co-listed in CL)
Convener:   Nurser, A.
Co-Convener:   Hallberg, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS10   Detection and Understanding of the Heat and Freshwater Budget Changes and Transports in the Northern Oceans (co-listed in CL)
Convener:   Yashayaev, I.
Co-Convener:   Karcher, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS11   Mediterranean Sea: a laboratory for interdisciplinary studies and climate research - A tribute to Michel Crepon (co-listed in BG & CL)
Convener:   Pinardi, N.
Co-Convener:   Nittis, K.; Font, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH