EGU General Assembly 2007
Session Programme Meeting Programme Personal Programme Search
 
Quick Search
Programme Groups
Great Debates
Union Symposia
Educational Symposia
Atmospheric Sciences
Biogeosciences
Climate: Past, Present, Future
Cryospheric Sciences
Energy, Resources and the Environment
Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology
Geodesy
Geodynamics
Geomorphology
Geosciences Instrumentation and Data Systems
Hydrological Sciences
Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications
Magnetism, Palaeomagnetism, Rock Physics & Geomaterials
Natural Hazards
Nonlinear Processes in Geosciences
Ocean Sciences
Planetary and Solar System Sciences
Seismology
Soil System Sciences
Solar-Terrestrial Sciences
Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology
Tectonics and Structural Geology
Medal Lectures
EGU Short Courses
Keynote Lectures
Townhall Meetings
Division Business Meetings
Editorial Board Meetings
Union Meetings
Splinter Meetings
Forums
  Biogeosciences - Session Programme

Please find the the floor plans for the room locations here.


View Oral Time Table
View Poster Time Table
View Overall Oral Time Table
View Overall Poster Time Table

 

 
BG0.2   Biodiversity science in Europe: new tools and strategies (EuroDIVERSITY) (co-listed in ERE)
Convener:   Frenzel, P.
Co-Convener:   Jonckheere, I.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.01   From biogenic primary exchange to atmospheric fluxes of reactive trace gases
Convener:   Kesselmeier, J.
Co-Convener:   Schnitzler, J.; Rinne, J.; Meixner, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.02   Methane fluxes from permafrost ecosystems in relation to climate change
Convener:   van Huissteden, K.
Co-Convener:   Christensen, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.04/BG1.04   Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized by BG & NH)
Convener:   McKenzie, D.
Co-Convener:   Malamud, B.; Ricotta, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.05   Analysis and Characterization of Black Carbon in the Environment (co-listed in AS, HS, OS & SSS)
Convener:   Schmidt, M.
Co-Convener:   Gustafsson, Ö.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NH8.02/BG1.06   Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized by NH and BG) (co-listed in SSS)
Convener:   Malamud, B.
Co-Convener:   Dermatas, D.; Marshall, F.; Saghatelyan, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.07   Electron transfer processes in soils, sediments, and aquifers: concepts and cases (co-listed in SSS)
Convener:   Blodau, C.
Co-Convener:   Bauer, M.; Griebler, C.; Einsiedl, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG1.08   Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-listed in HS)
Convener:   Meixner, F.
Co-Convener:   D'Odorico, P.; Porporato, A.; Mamtimin, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.01   DOM biogeochemistry and ecosystem function: from soils to oceans (co-listed in OS)
Convener:   Uher, G.
Co-Convener:   Sondergaard, M.; Battin, T.; Tranvik, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG2.02   Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves (co-listed in OS)
Convener:   Thomas, H.
Co-Convener:   Borges, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG3.03   Fluvial networks and biogeochemistry (co-listed in HS)
Convener:   Battin, T.
Co-Convener:   Rinaldo, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.01/CL48   Calibration and validation of marine and terrestrial proxies: from empiricism towards a mechanistic understanding (co-organized by CL) (co-listed in SSP)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Lotter, A.; Benthien, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.03   Application of stable isotopes in biogeosciences (co-listed in IG)
Convener:   Böttcher, M.
Co-Convener:   Bouillon, S.; Buchmann, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.05   Environmental Micropaleontology: microfossils as proxies of recent and past environmental change (co-listed in CL)
Convener:   Jorissen, F.
Co-Convener:   Spezzaferri, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.08   Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives (co-listed in CL)
Convener:   Lotter, A.
Co-Convener:   Heiri, O.; MAGNY, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG5.09/CL49   Climate variability and the carbon cycle (past, present and future): The EuroCLIMATE Programme on multi-proxy reconstructions and coupled climate models at European and regional scales (co-organized by CL) (co-listed in CR & SSP) (including Outstanding Young Scientists & Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lectures)
Convener:   Bijma, J.
Co-Convener:   Turk, D.; Ridgwell, A.; Mollenhauer, G.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GMPV20/BG5.10   Mineral properties and behaviour: the European Mineral Sciences Initiative (EuroMinScI) open session (including the EMU Research Excellence Medal Lecture) (co-organized by BG) (co-listed in CR, NP, SSP)
Convener:   Winkler, B.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.0/SSS24   Geomicrobiology: mineralization, weathering and biofilms (co-organized by SSS)
Convener:   Hutchens, E.
Co-Convener:   Crovisier, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.02   Molecular Geomicrobiology: Linking geochemical processes to community structure, genomic and evolutionary biology (co-sponsored by ISME)
Convener:   Friedrich, M.
Co-Convener:   Krüger, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.03   Ecosystems of the deep sea-floor and their geological drivers (co-listed in SSP, OS & CL)
Convener:   Weaver, P.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.04   Methane fluxes on continental margins: ecosystems, drivers and controls (co-listed in CL)
Convener:   Boetius, A.
Co-Convener:   Foucher, J.; Joye, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.05   Biogeochemical interactions in chemosynthetic deep-sea ecosystems: methods, tools and strategies (co-listed in OS)
Convener:   Le Bris, N.
Co-Convener:   Bach, W.; German, C.; Duperron, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG6.06/NP6.09   Coupling biogeochemistry and ecology to fluid dynamics in aquatic ecosystems (co-organized by NP) (co-listed in OS)
Convener:   Berdalet, E.
Co-Convener:   Battin, T.; Clercx, H.; Piera, J.; Richards, K.; Seuront, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

BG7.01/PS7.3/PS1.1   Astrobiology, Mars and robotic exploration (co-organized by PS)
Convener:   Westall, F.
Co-Convener:   Vago, J.; Muller, C.; Toporski, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.02   Scale, Scaling, nonlinear variability and turbulent structures in oceans, atmosphere and the climate (co-listed in AS, BG, CL & OS)
Convener:   Lovejoy, S.
Co-Convener:   Tuck, A.; Falkovich, G.; Barros, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

NP3.01   Scale, scaling and nonlinear variability in aquatic biogeosytems (co-listed in BG & OS)
Convener:   Schmitt, F.
Co-Convener:   Nikora, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS45   Modelling and observation of hydrological and biological processes in West Africa (co-listed in BG)
Convener:   Kunstmann, H.
Co-Convener:   MOUGIN, E.; Boone, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS28   Catchment structure and connectivity (co-listed in GM, BG & SSS)
Convener:   Bogaart, P.
Co-Convener:   Kirkby, M.; Esteves, M.; Michaelides, K.; Tetzlaff, D.; Zehe, E.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS14   Turbulent mixing in aquatic ecosystems - physical processes and ecosystem responses (co-listed in BG)
Convener:   Rippeth, T.
Co-Convener:   Huisman, J.; Sharples, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS4   Organic soils, processes, mechanisms and utilization (co-listed in BG)
Convener:   Szajdak, L.
Co-Convener:   Miano, T.; Blankenburg, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS8   The mechanisms, especially diffusion, by which soil organic matter influences chemical fate: Chromium as a case study (co-listed in BG)
Convener:   Zsolnay, A.
Co-Convener:   Miano, T.; Sequi, P.; Ciavatta, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS19   Soil remediation processes: New insights into the role of mineral surfaces and bioaccessibility of residues( co-listed in BG) (including Philippe Duchafour Medal Lecture)
Convener:   Burauel, P.
Co-Convener:   Bech, J.; Terzano, R.; Medici, L.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS22   Ants in the Soil System. A hydrological, chemical and biological approach (co-listed in BG)
Convener:   Risch, A.
Co-Convener:   Finer, L.; Jurgensen, M.; Cerda, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

GI4   Instrumentation related to polar regions and the IPY (co-listed in AS, BG, CR & OS)
Convener:   Rose, M.
Co-Convener:   Meldrum, D.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS15   Fate of riverine matter in marine environments: pathways, feedbacks, characterization and quantification (co-listed in BG)
Convener:   Kim, J.
Co-Convener:   Wagner, T.; BONNIN, J.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL1   Organic Carbon-Rich Marine Sediments Past, Present and Future : Oceans and Climate Feedbacks (co-listed in BG & SSP)
Convener:   Negri, A.
Co-Convener:   Ferretti, A.; Storch, P.; Meyers, P.; Wagner, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

CL15   Physical and Biogeochemical feedbacks in the Climate System (co-listed in BG)
Convener:   Jones, C.
Co-Convener:   Alexeev, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP5/BG8   Microbial Carbonates (co-sponsored by IAS and co-organized by BG)
Convener:   McKenzie, J.
Co-Convener:   Vasconcelos, C.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP12/BG9   New proxies in sedimentary geochemistry (co-organized by BG, co-listed in IG & CL)
Convener:   Eisenhauer, A.
Co-Convener:   Immenhauser, A.; Nägler, T.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSP17/BG11/CL47   Environmental perturbations during the Palaeozoic-Mesozoic interval: Organic geochemical and palynological proxies (co-organized by BG & CL)
Convener:   Heimhofer, U.
Co-Convener:   Goetz, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS3   Ocean Tracers and Anthropogenic CO2 (co-listed in BG & CL)
Convener:   Schlosser, P.
Co-Convener:   Wallace, D.; GRUBER, N.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS6   IMBER/SOLAS Special Session (co-listed in AS, BG, CL & NP)
Convener:   Oguz, T.
Co-Convener:   Garcon, V.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS15   Colloids, microorganisms and coupled hydrological, biological and chemical processes in the unsaturated zone
Convener:   Baumann, T.
Co-Convener:   Abdel-Fattah, A.; Harter, T.; Wahl, N.; Staunton, S.; Ellerbrock, R.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS19   Monitoring and modelling for soil and ecohydrological processes across landscape elements
Convener:   Romano, N.
Co-Convener:   Van der Ploeg, M.; Mulligan, M.; White, S.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS22   River and stream temperature: dynamics, processes, models and implications
Convener:   Hannah, D.
Co-Convener:   Nobilis, F.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

HS23   Hydrological, chemical and biological processes in rivers and riparian zones (co-listed in BG & GM)
Convener:   Krause, S.
Co-Convener:   Buytaert, W.; Fleckenstein, J.; Tetzlaff, D.; Malcolm, I.; Reeves, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS1   Open session on large scale ocean circulation variability (co-listed CL, BG) (including Fridjof Nansen Medal Lecture)
Convener:   Meinen, C.
Co-Convener:   Naveira Garabato, A.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

SSS3   Soil genesis, soil quality, biological indicators and soil functions, including education (co-listed in BG)
Convener:   Dilly, O.
Co-Convener:   Wahl, N.; Benedetti, A.; Tate III, R.; Nannipieri, P.; Staunton, S.; Dosso, M.; Dell'Abate, M.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

OS2   Open session on Shelf Seas, Coastal Seas and Estuaries (co-listed BG)
Convener:   Shapiro, G.
Co-Convener:   de Swart, H.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

AS1.14   African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed in OS, BG, CL & SSS)
Convener:   Taylor, C.
Co-Convener:   Janicot, S.; Marticorena, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme

TS5.2/SSP24   Processes of rifting, sediment transport, fluid flow and biogenic activity: EUROMARGINS open session (co-organized by SSP) (co-listed in BG & CL)
Convener:   Mienert, J.
Co-Convener:   Avril, B.
Public Links:   Information, Organizer, Schedule, Abstract Submission, Abstract Submission with Support Application, Accepted Contributions, Oral Programme, Poster Programme, Publication, Report
For Organizers & PC only:   Organizer Session Form, Support Ranking, Contributions, Session Organization, Oral Draft Programme, Poster Draft Programme


 
 
 
 


©2002-2008 Copernicus Systems + Technology GmbH